מסוק צה"ל בבית החולים סורוקה , חדשות עשר

קצין צה"ל בדרגת סא"ל נהרג וקצין נפצע בינוני בתקרית אש ברצועה

במהלך פעילות מבצעית של כוח מיוחד ברצועה התפתחו חילופי אש במהלכם נפגעו השניים. שיפור במצב הפצוע. 17 שיגורים זוהו לעבר יישובי העוטף, שלושה יורטו. הלימודים בוטלו

קצין צה"ל, סא"ל מ', נהרג במהלך חילופי אש שהתפתחו אמש (ראשון) בזמן פעילות מבצעית של כוח מיוחד של צה"ל ברצועת עזה. קצין נוסף נפצע באורח בינוני ומצבו יציב. הוא נותח במהלך הלילה ומאושפז ביחידה לטיפול נמרץ, כך נמסר מבית החולים סורוקה. דובר צה"ל קרא לתושבים להישמע להוראות הביטחון בישובים בעוטף ולהנחיות העורף. מהמועצה האזורית אשכול נמסר הבוקר כי בסיום הערכת מצב, הוחלט כי אין חובה לשהות בסמיכות למרחבים מוגנים. בעקבות האירועים הוחלט כי הלימודים בבתי ספר בעוטף עזה לא יתקיימו היום. הלימודים במכללה האקדמית ספיר לא יתקיימו גם כן. 

בתוך כך, אלוף פיקוד דרום, הרצי הלוי, סגר בצו אלוף את כביש 232 לתנועה עד לגדר הרצועה. כמו כן, מרכבת ישראל נמסר כי לפי הנחיית כוחות הביטחון, ייסגר לעת עתה קטע רכבת הנגב, הקו המערבי שבין אשקלון לבאר שבע. תחנות שדרות, נתיבות ואופקים יהיו סגורות. התנועה מצפון בקו זה תסתיים בתחנת אשקלון. התנועה מבאר שבע דרך לוד תתקיים כסדרה. 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי התבצע תגבור כוחות ברצועה וכי כוחות צה"ל נמצאים במוכנות להתפתחויות נוספות. כמו כן, תוגברו סוללות כיפת ברזל בדרום. מנליס אמר הבוקר בשיחה עם כתבים כי "סא"ל מ' ראוי להצדעה על פעולות שביצע שהביאו לעליונות ישראל על אויביה. מעשיו לא יתפרסמו. אנחנו נלמד לקחים מהאירוע. מטרת הפעולה לא הייתה חיסול או חטיפה. פעולות מהסוג הזה נשקלות בכובד ראש ואחרי הכנות רבות. הלילה קרה דבר אחר. מבצע החילוץ היה הרואי ללא נפגעים נוספים. הכוח הצה"לי נפגע באירוע הראשון".

על פי הודעת ארגון חמאס, כוח מיוחד של צה"ל חדר עם מכונית אזרחית לעומק רצועת עזה, כשלושה קילומטרים ממזרח לחאן יונס, וחיסל את מפקד הגדוד המזרחי של גדודי אל-קסאם, השיח' נור אדין סלאמה ברכה, וארבעה פעילים נוספים נהרגו. הכוח נחשף ונתקל בחמושים פלסטינים, שניהלו אחריו מרדף. כמו כן, נפצעו שבעה פלסטינים נוספים.

בהמשך דווח כי בעקבות ההיתקלות חיל האוויר החל לתקוף באזור במטרה להביא לסיומו של האירוע. על פי דיווחים פלסטיניים, צה"ל תקף לפחות 40 פעמים בחאן יונס שבדרום הרצועה. בדובר צה"ל אישרו כי במהלך פעילות ביטחונית במרחב רצועת עזה התפתחו חילופי אש, והכחישו את השמועות שנפוצו לגבי חייל חטוף מכוח צה"ל.

במקביל לאירוע זוהו 17 שיגורים לעבר שטח ישראל, לוחמי כיפת ברזל ירטו שלושה מהם. אחת הרקטות נפלה ביישוב בעוטף עזה. מעט אחרי תחילת האירוע כינס שר הביטחון אביגדור ליברמן התייעצות ביטחונית בקריה בתל אביב בנוכחות הרמטכ"ל ובכירים נוספים.

  כרוז רשמי של חמאס המספיד את המחוסל נור ברכה
 

כרוז רשמי של חמאס המספיד את המחוסל נור ברכה ( חדשות עשר)

 

תושבי עוטף עזה דיווחו כל העת על שמיעת פיצוצים עזים, שהפרו את השקט היחסי שהורגש בדרום בימים האחרונים.

במועצה האזורית אשכול קראו לתושבים לפעול בהתאם להנחיות הצבא, ולהישאר בסמיכות למרחבים מוגנים. גם המועצה האזורית שדות נגב, פרסמה הודעה עקב האירוע הביטחוני וקראה לתושבים להימצא מעכשיו סמוך למרחבים מוגנים עד להודעה חדשה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיצר את ביקורו בפריז ושב הבוקר לישראל, ולא הלילה כפי שתוכנן במקור. נתניהו אמור היה להיפגש היום עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל במסגרת ועידת המנהיגים בפריז. השר איוב קרא ייצג את ממשלת ישראל בהלווית סא"ל מ'.

ראשת האופוזיציה ציפי לבני מסרה: "כואבים עם משפחת קצין צה״ל שנהרג הלילה בפעולת כוחותינו ברצועה ומאחלים החלמה מהירה לקצין הפצוע. אנחנו גאים באומץ הלב של חיילנו שערוכים בכל שעה לכל משימה. ולתושבי העוטף - לא נותר אלא להצדיע לכם. כעת יש לפעול בשיקול דעת ובאחריות".

אלוף במילואים טל רוסו התייחס לאירוע החריג בשידור מיוחד בחדשות עשר: "הפעילויות שרוב האזרחים לא ערים להם נעשות כל הזמן כל לילה בכל הגזרות. זה מה שמביא את הביטחון. גם הפעולה הזאת, פעולה שכנראה נחשפה, איננה ניסיון חיסול. יש לנו דרכים אחרות לחסל ואנחנו יודעים לעשות את זה בצורה הרבה יותר אלגנטית ויותר בכירה", אמר.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בהתייעצות בקריה בתל אביב
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בהתייעצות בקריה בתל אביב ( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

רוסו הוסיף: "אני מעריך שההרוגים הם מניסיון ניתוק המגע של הכוח שפעל שם. ניסיונות ההסדרה והפעילות בשטח הם שני ערוצים נפרדים שאתה עובד בהם כל הזמן במקביל – עשרות פעילויות שקטות שמביאות לך את כל היכולות שיש לך היום, זה לשעת מלחמה ועושים את זה כל הזמן. אין לזה קשר לשיחות כאלה או שיחות אחרות. לוקחים סיכונים, בדרך כלל האזרחים לא שומעים. אני מציע לראות את זה על הציר של הפעילות השוטפת ולא כמשהו מיוחד, יש גם חצי אחוז מהפעולות שלא מצליח. בשביל לראות שאתה מביא את אנשינו הביתה אתה מפעיל כוח ולפעמים גם הצד השני נפגע מזה. אי אפשר לסמוך על הפלסטינים שיבינו את זה גם, אבל אני מעריך ששני הצדדים ינסו להכיל את זה".

נעמה כספי, תושבת קיבוץ עין הבשור, סיפרה אמש לחדשות עשר: "שמענו פה פעילות באוויר, ישר מזהים את הקולות של כלי הטייס. שמענו תתי מקלע וזה היה מפחיד, ואז שמענו את מטוסי הקרב. משהו מטורף - זה היה ברור שקרה משהו".

משרד הפנים של חמאס בעזה פרסם אתמול הודעה לפיה: ״מנגנוני הביטחון והמשטרה נוקטים בצעדים ביטחוניים מתוגברים בכל האזורים ברצועת עזה במסגרת ההתמודדות עם האירוע הביטחוני שאירע מזרחית לחאן יונס. אנו קוראים לאזרחים להבין את הצעדים הללו ולשתף פעולה עם מנגנוני הביטחון והמשטרה. אנו גם קוראים לאזרחים ולכלי התקשורת לא להפיץ ידיעות או סיפורים  הקשורים לתקרית, אלא רק להסתמך על מה שמפורסם מטעם הגורמים הרשמיים״. 

הג’יהאד האסלאמי הגיב אף הוא לאירועים: ״ההתנגדות ניצבת בשורה אחת במסגרת התקרית הזאת, ואנו מדגישים כי אנו ממשיכים להגיב על התוקפנות המסוכנת שאירעה מזרחית לחאן יונס. הכיבוש צריך לדעת כי הטרור שלו ייענה בתגובה״. על פי משרד הבריאות בעזה, ההרוגים בתקיפת צה"ל הם נור אלדין מחמד סלאמה ברכה, בן 37, מחמד מאג'ד מוסא אלקרא, בן 23, עלאא' אלדין מחמד קוידר, בן 22, מוסטפא חסן מחמד אבו-עודה, בן 21, מחמוד עטאללה מסבח, בן 25.

זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל, סא"ל מ'
 

זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל, סא"ל מ' (צילום: פלסטיני )

 

מפקד אוגדת עזה, תת אלוף אליעזר טולדנו, נפגש עם תושבים בעוטף עזה והתייחס בפעם הראשונה לאירוע החמור שאירע בסוף השבוע במהלכו חדר פלסטיני לשטח ישראל מעזה והצית חממה ביישוב נתיב העשרה.

במהלך השיחה הביע טולדנו הזדהות עם תחושת חוסר הביטחון שחווים התושבים בחודשים האחרונים והבטיח כי על האוגדה, בפיקודו, להשיב את תחושת הביטחון לאזור: "אני מסכים איתך לגמרי בעניין הזה ויש לנו אפס סובלנות כלפי הסיפור הזה. אני רוצה להגיד לך אביה, אני מוטרד יותר ממך מהעניין הזה, ואני מאוד החלטי ותקיף בסיפור הזה. חובת ההוכחה היא עליי ומטה, לוודא שקו המכשול לא נחדר בשום אופן". עוד הוסיף: "אני מסתכל על זה ועל מה שאני מכנה ההיקף, הפרימטר. זה עוד רצועה פנימה בתוך רצועת עזה שאליה אני לא אאפשר לאף אחד להיכנס".

על האתגרים שאיתם מתמודדת האוגדה, אמר: "יש סיטואציות מורכבות, לא אסתיר את הסיטואציות מכם, שבהן שולחים ילדים, וגם זה, כבר שבועיים וחצי שאני מפקד הגזרה ובהן שלחו חוליות של ילדים בלילה, הדבר הזה נראה ממש כמו חוליית מחבלים ובהפעלת הכוח זה מקשה מאוד".

בסופה של ההקלטה אמר טולדנו: "הדרישה שלי היא שקו הביטחון, בשפה שלי זה הקו הראשון, לא ייפרץ. וכשזה קורה אנחנו בודקים איפה אנחנו טועים ומתקנים".