ליברמן: בניגוד אלי - בנט תמך בהעברת הכסף לעזה והתנגד לתקיפה

לאחר ששר החינוך טען כי הוא התנגד להכנסת הכסף הקטארי לרצועת עזה ואף כינה אותו "פרוטקשן", ליברמן השיב כי בנט "סובל מאובדן זיכרון, או שהוא פשוט משקר"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ושר החינוך, נפתלי בנט, ממשיכים הבוקר (ראשון) את ההתכתשות ההדדית ביניהם. לאחר שבנט כינה את העברת הכספים לחמאס בעזה "פרוטקשן" ואמר כי הוא מתנגד להעברת הכסף הקטארי לרצועה, השיב ליברמן כי בנט "סובל מאובדן זיכרון, או שהוא פשוט משקר"
 

מוקדם יותר היום התראיין השר בנט לרשת ב' וטען כי "בדרך שבה הועברו מזוודות כסף לרצועה – זה פרוטקשן, כבר ביולי קראתי לזה ככה. זה מרגיל את הצד השני לכך שהוא יכול לנהוג באלימות למען האינטרסים שלו".
 

בתגובה לדברי שר החינוך, כתב שר הביטחון בחשבון הטוויטר שלו כי בנט דווקא תמך במהלך והתנגד לפעולה צבאית בעזה: "בניגוד אליי, שהתנגדתי נחרצות להסדרה מול חמאס ובמיוחד להעברת הכסף, בנט תמך מלכתחילה גם בכסף, גם בדלק הקטארי ואף הציע להכניס 5,000 פועלים מעזה לישראל",  כתב ליברמן. "בנט התנגד לכל פעולה צבאית נגד חמאס והאחריות על הפרוטקשן היא עליו ועל מפלגתו. בישיבה המככרעת לפני כשבועיים, היחידם מכלי חברי הקבינט שהתנגד להעברת הכסף לחמאס היה שר הביטחון".

 
 תשלום משכורות ברצועת עזה

תשלום משכורות ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

העימותים הקודמים בין שר הביטחון לשר החינוך


רק בשבוע שעבר תקף שר החינוך בחריפות את ליברמן, וטען כי "בשנתיים שהוא מכהן כשר הביטחון הוא ריסק את ההרתעה הישראלית". בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי, אמר בנט כי "מערכת הביטחון בתקופתו אינה תקיפה מספיק בהריסת בתי מחבלים רוצחים, אינה מונעת העברת קצבאות טרור למשפחות, ואינה דואגת להעמדה מהירה לדין. זו אחריות ישירה של שר הביטחון".

"מי שלא דורש הרתעה, לא מייצר הרתעה", הוסיף בנט, "הכל מילים, אבל מעשים אין שם". הוא שב וקרא לקדם את החוק לגירוש משפחות מחבלים, "כמנוף להאיץ את מערכת הביטחון לעשות את כל הדברים האלה", והבהיר: "אם שר הביטחון לא מצליח לעשות את העבודה, אנחנו נעשה את זה במקומו. או שתביא ביטחון, או שתזוז הצידה. את המצב הנוכחי אסור להמשיך".

לטענת שר החינוך, מאז כניסתו של ליברמן ללשכת שר הביטחון "קרה בהדרגה תהליך מסוכן ולא חיובי - מחבלים פלסטינים איבדו אט אט את הפחד לצאת ולרצוח יהודים". לדבריו, "את האבסורד הזה חייבים לעצור". ליברמן הגיב למילותיו החריפות של בנט בציוץ בטוויטר. "ראיתי את בנט עצבני ולחוץ בישיבת הסיעה", כתב. "אני מאחל לו בריאות טובה ואריכות ימים".

 לפני שלושה שבועות, תקף ליברמן את בנט על רקע התנגדותו לדחיית פינוי הכפר הבדואי הבלתי חוקי חאן אל-אחמר, ואמר כי "עד צאת השבת, לשר בנט לא היה לו מושג על פינוי חאן אל-אחמר. הוא בסך הכול מנסה לתפוס טרמפ כמו תמיד". הדברים נאמרו בפתח ישיבת הסיעה של מפלגת ישראל ביתנו. מנגד, השיב לו בנט כי "את אזור חאן אל-אחמר אני זוכר היטב מניווטי הלילה בסיירת, בימים שעוד היה לישראל שר ביטחון ימני עם מילה".
 

 חאן אל-אחמר

חאן אל-אחמר ( רויטרס)

 

ליברמן הוסיף כי "בנט מצטיין בדבר אחד, הוא מנצל כל אירוע ביטחוני לצרכים פוליטיים. הביטחון ממנו וצפונה. בנט מתעסק מבוקר ועד לילה אך ורק בפוליטיקה. ביטחון לא מעניין אותו. אין לו שום קשר לחאן אל-אחמר, הוא לא יודע איפה זה נמצא. אין לו מושג. כל הטרמפיסטים האלה רק מפריעים". 

הדברים נאמרו על רקע ההחלטה שהתקבלה בקבינט המדיני-ביטחוני על דחיית פינוי הכפר הבדואי הבלתי חוקי. זאת, חרף התנגדותם של שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד. יו"ר הבית היהודי אמר כי "חאן אל-אחמר יפונה - מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ". בנט כתב את הדברים בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף: "במדינת חוק אוכפים את החוק, גם אם הקהילה הבין-לאומית מתנגדת ומאיימת. מפלגת הבית היהודי תוודא שאכן כך יקרה".

שבוע קודם לכן, בהתייחס לביקורת של שר החינוך נפתלי בנט עליו, תקף ליברמן את בנט ואמר: "אני לא מכיר מי זה השר בנט. כמו שאמרתי, אני עושה דיליט, דיליט".שר הביטחון דבק בעמדתו לגבי עימות ברצועה ואמר כי "מיצינו את כל האופציות". לדבריו, בתום הערכת מצב באוגדת עזה, "כרגע הזמן להחלטות, חייבים להנחית מכה קשה על חמאס".