הסטודנטים במכללות הציבוריות הכריזו: נשבות כהזדהות עם המרצים

אגודות הסטודנטים במכללות אשר לא פתחו את הלימודים האקדמיים כסדרם בעקבות המחלוקת בין הסגל הבכיר, האוצר, הות"ת וועד ראשי המכללות, הכריזו על שביתה ללא הגבלת זמן

  • פורסם ב:
  • 10/11/2018 21:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/11/2018 01:20
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

אגודות הסטודנטים בשמונה המכללות הציבוריות אשר לא פתחו את הלימודים האקדמיים כסדרם בעקבות המחלוקת בין הסגל הבכיר, האוצר, הות"ת וועד ראשי המכללות, הכריזו אמש (שבת) על שביתה ללא הגבלת זמן, שתיפתח החל מיום שני הקרוב.

השביתה תתקיים במוסדות: מכללת ספיר, כנרת, הדסה, HIT בחולון, רופין, מכון לב, מכון טל, האקדמית ת"א יפו ומכללת עזריאלי במקביל לשביתה של הסגל הבכיר בניסיון להפעיל לחץ נוסף לסיום השביתה. מאגודות הסטודנטים נמסר כי בהמשך השבוע מתוכננים צעדי מחאה נוספים ששיאם הפגנה מול משרד האוצר, והמל"ג בבוקר יום שלישי, במידה שהצדדים לא יגיעו לפשרה שתאפשר את קיום הלימודים כסדרם. 


רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, מסר: "החלטנו להוריד את הכפפות, ולהפסיק להיות בני ערובה. על אף שבחמישי האחרון הצלחנו לייצר פתח עבור הצדדים למו"מ, אלו טרם הגיעו להבנות ונראה שהם בוחרים לסכן את כל הסמסטר, ואת זה אנחנו לא נאפשר. אנחנו יוצאים בקריאה ברורה לכל המרצים – הוכחנו בפניכם שחשוב לנו לחזק את התנאים והזכויות שלכם. מרגע שהתחייבתם באופן כתוב מולנו להיצמד להסכם העקרונות, פרצנו עבורכם את הדרך למו"מ. עכשיו תורכם להסיר את איום השביתה ולהוכיח לנו שעתיד הסמסטר חשוב גם לכם. בשלישי נעלה כולנו לירושלים להפגנה ארצית מול משרד האוצר והמועצה להשכלה הגבוהה. אני קורא לאוצר, לות"ת ולועד ראשי המכללות - קחו אחריות, עזרו לנו לשוב לספסל הלימודים מהר ככל הניתן".

 סטודנטים בקמפוס
 

סטודנטים בקמפוס (חדשות עשר )

 
 

כאמור, מזה שלושה שבועות מתקיימת שביתה בשמונה מכללות ציבוריות. הסגל הבכיר במכללות שובת בגלל תנאי ההעסקה שלו, והסטודנטים טוענים ש-80% מהשיעורים לא מתקיימים, כשבפועל יותר מ-30 אלף סטודנטים עוד לא התחילו את שנת הלימודים.

גל השביתות התחיל באוניברסיטאות בן גוריון ותל אביב, שם הסגל הזוטר השבית את הלימודים כדי להשוות את התנאים שלו לאלו של הסגל הבכיר. שבוע לאחר מכן, הכריזו חברי הסגל הזוטר בשבע מכללות ציבוריות, כי ישביתו את הלימודים לתקופה מוגבלת של שבוע. לאחר שחברי הסגל הבכיר בשמונה מכללות ציבוריות, הודיעו חברי הסגל הזוטר שיחדשו את השביתה.

לפני שנה הסגל הבכיר במכללות הגיע להסכמות עם משרד האוצר ועם המועצה להשכלה גבוהה, אבל אחרי שהתחלפו הנציגים, עליהם לא מקובלות ההסכמות, נראה שהמצב חזר לנקודת ההתחלה. המכללות הציבוריות היו אמורות לתת מענה לסוגיה חברתית ולאפשר נגישות ללימודים אקדמיים לפלח רחב יותר באוכלוסייה, אך כעת הסטודנטים שלהן נקלעו בין הפטיש לסדן. בעוד במכללות הפרטיות משלמים שכר לימוד גבוה יותר וזוכים למרצים מהשורה הראשונה, אך מי שפנה אל המכללות הציבוריות עוד לא התחיל את שנת הלימודים.