נמל לחופי העיר עזה, רויטרס

דיווח: ישראל וקטאר הסכימו על הקמת מעבר ימי בין עזה לקפריסין

לפי העיתון הלבנוני אל-אחבאר, הצדדים סיכמו שהמעבר יהיה נתון לפיקוח בינ"ל. ישראל דרשה נוכחות במעבר, ובתמורה הסכים חמאס להצבת מצלמות מעקב ופיקוח

קטאר וישראל הסכימו להתחיל בהכנות לקראת הקמת מעבר ימי בין עזה לקפריסין, שיהיה נתון לפיקוח בין-לאומי. כך דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבאר. לפי הדיווח, ישראל דרשה כי תהיה לה נוכחות בפועל במעבר ימי זה שטיבו וצורתו טרם ידועים. בתמורה לכך הסכים החמאס להצבת מצלמות מעקב ופיקוח כפי שהונהג במעבר רפיח לאחר ההסכם של 2005.

אתמול אמר גורם ביטחוני כי במצב הנוכחי של הרצועה, ישראל לא יכולה למנוע סיוע הומניטרי לעזה. הגורם סיפר כי כ-15 מיליון דולר נכנסו לעזה במסגרת סיוע הומניטרי שיוענק ל-80 אלף משפחות. לדבריו, כל משפחה בעזה בממוצע מונה שש נפשות. כלומר 480 אלף בני אדם מתוך 2.1 מליון עזתים יהנו מהסיוע הקטארי. בין האנשים שקיבלו את הכסף נמצאות 50 משפחות נזקקות שקיבלו סיוע ישיר של 5 מליון דולר. כמו כן, הכסף יועבר לגורמים במערכת הבריאות כמו בתי חולים, מרפאות, פקידים, לאלמנטים במערכת החינוך כמובתי ספר, גני ילדים ושכר מורים וגננות ולתשתיות כגון התפלת מים, חשמל, ביוב.

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

 

 

לדבריו, כל הארועים שהתרחשו ברצועה מאז ה-30 במארס הם תוצרת של מצוקה אזרחית. עוד הוסיף כי עזה עומדת לקרוס. בד בבד, ציין הגורם כי ישראל מפקחת על העברת הכספים וכי "אף שקל לא יגיע לזרוע הצבאית של חמאס או לג'יהאד האסלאמי".

כ-12,000 בני אדם הפגינו אתמול בגבול הרצועה במסגרת ההפגנות השבועיות של המחאה שהחלה בחודש מארס. המפגינים הבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל. משרד הבריאות בעזה מסר כי לפחות 25 בני אדם נפצעו בעימותים. עוד דווח על הרוג אחד באזור רפיח. מצה"ל נמסר כי בשני אירועים שונים בדרום רצועת עזה זיהו כוחות הביטחון חשודים שהגיעו לגדר המערכת וניסו לחצות אותה. הכוחות עצרו את החשודים, הם תוחקרו, אחד הוחזר לרצועה ושניים הועברו לתחקור כוחות הביטחון. על החשודים לא נתפס נשק. בהמשך, פלסטיני חדר לשטח ישראל ונתפס בחממה שהצית, ככל הנראה, באחד הישובים סמוך לגבול. בתחילה נמסר מצה"ל כי במהלך האירוע התפתחה השריפה כתוצאה מפצצת תאורה שנורתה על ידי כוחות צה"ל. הפלסטיני הועבר לחקירה.

השגריר הקטארי, מוחמד אל-עמאדי, שביקר באיזור ההפגנות. אל-עמאדי הגיע ביום רביעי לעזה כדי לעקוב מקרוב אחר פיתוח פרויקטים כלכליים, שעשויים לשפר את המצב הכלכלי ברצועה. ההערכה היא כי הגעתו היא צעד ראשון ביישום הבנות ההסדרה שגיבשה מצרים. אל-עמאדי התראיין לתקשורת הפלסטינית ואמר כי קטאר תמשיך לשלם את משכורות הפקידים והמשפחות הנזקקות בעזה למשך שישה חודשים ובסכום כולל של 15 מיליון דולר בכל חודש, נוסף לסכום של 10 מיליון דולר שישלמו עבור דלק. עוד מסר אל-עמאדי כי האו"ם לא מעורב בתשלום הנוכחי של משכורות הפקידים. כמו כן, אל-עמאדי חשף כי ישנו הסכם עם ישראל שכולל את פתרון בעיית החשמל, סוגיית הנתיב ימי וצעדים נוספים שלא רצה להסביר - אך כאלה שיקלו על תושבי עזה. מנגד, מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר: "חומת המצור, אשר הוטלה עלינו מזה 11 שנה, עומדת ליפול ואין שום הסכמים או הבנות עם ישראל".

בשבועיים האחרונים, מאז ההכרזה על הבנות בנוגע להפסקת אש בין הצדדים, פרצו שריפות מעטות, באופן יחסי, בעוטף עזה, כאשר בשבוע האחרון לא הופרחו כלל בלוני תבערה לעבר יישובי העוטף. נוסף על זאת, העימותים הליליים על גדר הרצועה פסקו בימים האחרונים.