לב לבייב ויהלומים (אילוסטרציה), istock, getty images

התנהלות בעייתית, עד מדינה ודוחות מוזרים: הפלונטר של לב לבייב

"יהלום שחור", שעלתה לכותרות השבוע, מאגדת חובות של מאות מיליונים ובני משפחה שעצורים בחשד להברחת יהלומים. איש העסקים עצמו לא חזר לישראל כבר חודשים רבים

בנו של הטייקון לב לבייב וקרוב משפחה נוסף, נעצרו השבוע בחשד למעורבות בפרשה של הברחת יהלומים מרוסיה לישראל. לבייב עצמו עוד לא נקשר לפרשת "יהלום שחור" באופן רשמי, אולם כל האנשים שנעצרו, כל החשודים בפרשה, הם בני משפחתו או קשורים לחברה שבבעלותו.

חקירת הפרשה החלה לפני חצי שנה לאחר שבנתב"ג נתפסו שני אנשים, שהחביאו יהלומים במקומות מוצנעים בגופם, בניסיון להעבירם מבלי שיתפסו. על פי החשד, מדובר במנגנון של הברחת האבנים היקרות מרוסיה, שם פועלת החברה של לבייב, לישראל באמצעות בלדרים. בישראל עוברים היהלומים עיבוד ונמכרים בארץ או שמוחזרים לצורך מכירתם ברוסיה.

 

 

 

 

 

 

במרכז הפרשה, שנחקרת כבר במשך תקופה, עומד עד מדינה, שעל זהותו הוטל צו איסור פרסום. לדעת המשטרה, לעד המדינה היה חלק במנגנון ההברחה ובאפשרותו לשפוך אור על פרטים שטרם התבררו בפרשה ולחשוף את התמונה המלאה.

לדעת רבים, היה ניתן לחזות מראש התנהלות בעייתית במסגרת עסקיו של לבייב וסימנים לכך צצו במהלך השנים. בכתבה ששודרה בעבר ב"שישי", נחשף כיצד לבייב קנה דרך חברה פרטית שלו חלקות אדמה באוקראינה במחירים נמוכים מאוד ומכר אותם במחירים מופקעים לחברה הציבורית ששהיתה בבעלותו - "אפריקה ישראל". כך נשמע לבייב מתבטא באחת מההקלטות ששודרו בכתבה: "אני מחרבן על כל הבנקים למה אותי לא הזיז אפילו סנטימ' כל המשבר הזה. כי אני לא חייב לאף אחד כסף. אני משתין על כל הבנקים מלמעלה, כולל על רקפת".

 לב לבייב
 

לב לבייב (חדשות עשר )

 

"קראתי את הדוח הזה 50 פעם", אומר עו"ד אורי קידר, מומחה לדיני חברות, בנוגע לדוח בעניין מכירת האדמות באוקראינה. "הדוחות כתובים באופן כזה שבלתי ניתן לעקוב אחרי עסקה, אי אפשר להבין מה באמת קרה שם. הכל מאוד קצר. העברית אפילו לא לגמרי תקנית - משפטים מתחילים ונגמרים. חברות נעלמות. לא ברורות הזהויות שלהן. רב הנסתר על הנגלה". חן מענית, פרשן גלובס לענייני משפט, ניסח זאת כך: "הפרשה שאנחנו רואים היום מצטרפת, אפשר לומר, לעוד קלקולים שהוא חווה בשנים האחרונות".

אפריקה ישראל
 

אפריקה ישראל, החברה שהיתה בשליטת לבייב (חדשות עשר)

 

לבייב, שנושא חובות אישיים לבנקים בישראל בגובה של חצי מיליארד שקל, לא חזר לארץ כבר מספר חודשים ונמצא ברוסיה, מדינה שאיתה אין לישראל הסכם הסגרה. "אני לא יודע אם הוא נמלט מישראל. אני יודע שהמצב הוא בלתי נסבל, מי שהיה אמור להיות במעצר נמצא ברוסיה, ומי שלא אמור להיות במעצר, שאינו קשור ללב לבייב, דווקא הוא נמצא במעצר", אמר עו"ד עמית חדד, שמייצג את אחד החשודים שמקורב ללבייב.

מטעם הבורסה ליהלומים נמסר בתגובה: "לבורסה ליהלומים אין כל מידע על האירוע או על פרטי החקירה. מדובר בארוע של אנשים פרטיים ולבורסת היהלומים אין שום קשר אליו".