בחשאיות מרבית: יחידת הריגול המסווגת של צה"ל שלא נופלת מהמוסד

בשקט בשקט, ללא "יחסי ציבור", תוך סיכון חיים וכישורים פנומנליים, מפעילי הסוכנים של יחידה 504 של אגף המודיעין מבצעים פעילות בעלת ערך אדיר לביטחון ישראל

היחידה הצה"לית 504 היא אמנם יחידה צבאית, אך היא מתעסקת בריגול. היחידה נמצאת הרחק מאור הזרקורים ושמה נשמע פחות מאשר היחידות המקבילות לה בקהיליית המודיעין הישראלית, אך תרומתה חשובה לא פחות. רק לפני כמה חודשים קיבלה היחידה צל"ש על הישגיה המשמעותיים שמסייעים להתמודד עם האיומים לביטחון המדינה.

"לפי דעתי 504 לא נופלת משום יחידה אחרת", אמר האלוף (במיל') עמירם לוין, לשעבר המשנה לראש המוסד, "היא לא היחידה הראשית של חיל המודיעין ולכןהיא קצת סובלת יותר". תפקידה של היחידה המסווגת הוא להפעיל סוכנים בשטחים עוינים ובתוך מדינות אויב. למצוא את חולשותיו האנושיות של יעד הגיוס במדינה השכנה, לגייס אותו ולגרום לו לעבוד עבורנו.

 לוחם ביחידה 504במהלך תרגיל
 

לוחם ביחידה 504במהלך תרגיל ( חדשות עשר)

 

גיוס סוכנים הוא נושא מורכב ובלתי צפוי, שדורש רגישות והבנה עמוקה בנפש האדם. "יש אינטרסים רבים ומגוונים שמובילים אנשים לפעול כסוכנים. קשר אישי, תסכול, רצון להיות מחובר עם גורמים אחרים, רצון להיות מחובר למערב. לעתים לוקח לי שנים להבין מה האינטרס הברור של הסוכן", אומר סא"ל ב', ראש ענף הכשרות ביחידה.

המפעילים של אותם סוכנים או כפי שהם נקראים ביחידה - "קצינים לתפקידים מיוחדים", נדרשים בעזרת חיוך, קסם אישי כישורים חברתיים מעולים לגרום לפלסטינים, לסורים או ללבנונים לחצות את הקווים, לבגוד בבני עמם ולמעשה, לבגוד בעצמם עבור כסף. "אני מחפש את האנשים שיהיו להם את התכונות לנהל שיח עם אחרים. אנשים שיודעים לאלתר ויודעים להיות חברים של היעד, כמו שהם יודעים להיות חברים של המוסכניק או של רואה החשבון. עליהם לדעת להתעניין, להכיל, להבין ולנהל איתם שיח אמיתי", מספר סא"ל ב', על גיוס מפעילי הסוכנים.

מוך תרגיל הפעלת סוכנים ביחידה 504
 

מתוך תרגיל הפעלת סוכנים ביחידה 504 ( חדשות עשר)

 

בהמשך הוא מוסיף: "אני לא מכשיר אנשים לשקר, אני מכשיר אנשים להתחבר. בסוף אנחנו צריכים לגייס אותם אלינו. גיוס לאו דווקא מתחבר בשקר. לא הכול נעשה בצורה ישירה, אבל גם כדי להגיע בסוף לאותו אדם, להפעיל אותו, לשלוח אותו לעשות עבורי משימות, צריך להיות ביננו אמון. אם אני אשקר לו פעם אחת – ולשקר אין רגליים – והוא יבין ששיקרתי לו, הוא לא ילך איתי. לכן המטרה היא לגייס ולהתחבר ולא לשקר. ולעיתים גם להגיד לסוכן "אני לא יכול להגיד לך".