נוצות בצבעי הקהילה הגאה, רויטרס

טנזניה: גברים שחשודים במשכב זכר יעברו בדיקות פולשניות

נמשכת רדיפת הקהילה הגאה: המשטרה במדינה האפריקנית מסרה כי 10 גברים שנעצרו בחודש שעבר בזנזיבר יעברו בדיקות גופניות על מנת לקבוע האם קיימו יחסי מין עם גברים אחרים

הומופוביה באפריקה: הרשויות בטנזניה החלו בבדיקות גופניות של עשרה גברים שחשודים בפעילות הומוסקסואלית בזנזיבר, כך מסרה היום (שישי) המשטרה במדינה האפריקנית.

סולימאן חסן, מפקד המשטרה בדרום זנזיבר, אמר כי מטרת הבדיקות היא לבחון האם הגברים, שנעצרו בשבוע שעבר, ביצעו פעילות מינית עם בני מינם. הגברים נעצרו בחשד שהיו אורחים בחתונה גאה בבית מלון.

בשבוע שעבר התריע ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" כי כוונותיו של פול מקונדה, מושל מחוז דאר א-סאלם שבטנזניה, לאתר אזרחים להט"בים ולעצור אותם, עלולות להוביל את המדינה המזרח אפריקנית אל "נתיב מסוכן".  ג'ואן נניוקי, מנהלת אזור מזרח אפריקה ב"אמנסטי", הבהירה כי "זה עצוב שטנזניה בחרה בנתיב מסוכן שכזה בהתמודדות עם קבוצה שגם כך מודרת במדינה". לדבריה, "יש לנטוש לאלתר את הרעיון של הקמת כוח משימה לעניין זה, שרק מלבה את השנאה בקרב הציבור". הצהרתו של המושל היא צעד נוסף בהתבטאויות ובצעדים האנטי-להט"ביים במדינה, שהלכו וגברו בשנים האחרונות.

 נשיא טנזניה ג'ון מגופולי
 

נשיא טנזניה ג'ון מגופולי ( רויטרס)

 

מקונדה, נוצרי אדוק ומקורב לנשיא השנוי במחלוקת ג'ון מגופולי, אמר כבר בתחילת השבוע שעבר, עת הכריז על הצעד, כי הוא מצפה לביקורת. "אני מעדיף להכעיס מדינות אחרות, מאשר להכעיס את האל", טען, בשיחה עם עיתונאים. לדבריו, התנהגות הומוסקסואלית "רומסת את הערכים של אזרחי טנזניה, ושל שתי הדתות שלנו, הנצרות והאסלאם". עם זאת, שר החוץ של טנזניה אמר כי אמירותיו של מקונדה לא משקפות את מדיניות הממשלה.

מסיבת עיתונאים נוספת שערך, המושל אמר כי כבר קיבל יותר מ-5,700 הודעות מהציבור, בהן שמותיהם של יותר ממאה "חשודים". הוא עוד עדכן כי ועדה בת 17 חברים המוקמת בימים אלה תופקד על זיהוי להט"בים ברשתות החברתיות. ניית'ן, תושב דאר א-סלאם בן 24, סיפר ל"רויטרס" כי "יש כרגע הרבה מתח בקהילת הגייז, לא רק בדאר, אלא בכל המדינה. אנחנו באמת מפחדים, אנחנו לא יודעים מה לעשות או לאן ללכת".

מרבית הלהט"בים במדינה השמרנית נאלצים לחיות בארון ולא לחשוף את זהותם. עם זאת, התבטאויות פומביות בעיקר מצד פוליטיקאים נגד להט"בים, לצד פשעי שנאה, החריפו מאז בחירות של מגופולי לנשיאות בשנת 2015. הנשיא עצמו אמר בשנה שעברה כי כולם, "אפילו פרות", חייבים לגנות הומוסקסואליות, זמן קצר לפני שממשלתו איימה לעצור ולגרש פעילים למען זכויות להט"ב.

זנזיבר
 

רחוב בזנזיבר (Getty Images )

 

יתרה מכך, מרפאות המטפלות ב-HIV או מעניקות טיפול מונע נסגרו בהוראת מגופולי, שטען כי המוסדות הרפואיים "מקדמים הומוסקסואליות". הוא גם התבטא לא פעם בגנות אמצעי מניעה וקרא לנשות טנזניה להביא ילדים רבים. החוק הטנזני אימץ את החקיקה הבריטית הקולוניאלית בנוגע להומוסקסואליות, לפיה יחסי מין בין שני גברים או שתי נשים מהווים עבירה, שהעונש המקסימלי עליה היא מאסר עולם. עם זאת, חוק זה הופעל במקרים בודדים בלבד.

ארגון "שיוויון עכשיו" גינה את מדיניותו המוצעת של המושל מקונדה, וקרא לממשלה להגן על זכויותיהם של כלל האזרחים. "להט"בים ובני אדם בזנות גם כך מודרים ונאלצים להתמודד עם אלימות וחוסר שיוויון", הסבירה פעילת הארגון טסיטסי מטקיירה, שהוסיפה כי המדיניות החדשה מכוונת גם נגד עובדות ועובדים בתעשיית המין. "מעצרם רק יחריף את חוסר השיוויון ואת הפגיעה בהם".

פעילים במדינה קראו לתורמים זרים להפעיל לחץ על הממשלה, והסבירו כי מבצע מעצרים דומה שתוכנן בשנת 2016 נבלם, במידה רבה הודות ללחץ ולגינויים מהקהילה הבין-לאומית. "אין אף אחד שיגן עלינו", הסביר מייקל, צעיר בן 19 מהעיר ארושה שבצפון-מזרח טנזניה, העובד בתעשיית המין. "אנחנו מבקשים מהאו"ם וממדינות אחרות לעזור לנו להגיע למקום שבו לא נחייה בפחד. לא יצאתי מהבית כבר ארבעה ימים, אני פוחד פחד מוות".