תשלום משכורות ברצועת עזה, חדשות עשר

המענק מקטאר למשכורות חמאס הגיע; כ-12,000 הפגינו על הגדר

בצל המגעים להסדרה, המונים נכחו בהפגנות השבועיות בגבול עזה שלא היו אלימות במיוחד. שני ניסיונות חדירה סוכלו. בתוך כך, היום שולמו משכורותיהם של חלק מהפקידים ברצועה

  • פורסם ב:
  • 09/11/2018 15:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/11/2018 19:28
  • |
  • כתבים:
  • לירן הרוני

המתיחות בדרום: כ-12,000 בני אדם הפגינו היום (שישי) בגבול הרצועה במסגרת ההפגנות השבועיות של המחאה שהחלה בחודש מארס. המפגינים הבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל. משרד הבריאות בעזה מסר כי לפחות 25 בני אדם נפצעו בעימותים. עוד דווח על הרוג אחד באזור רפיח. מצה"ל נמסר כי בשני אירועים שונים בדרום רצועת עזה זיהו כוחות הביטחון חשודים שהגיעו לגדר המערכת וניסו לחצות אותה. הכוחות עצרו את החשודים, הם תוחקרו, אחד הוחזר לרצועה ושניים הועברו לתחקור כוחות הביטחון. על החשודים לא נתפס נשק. בהמשך, פלסטיני חדר לשטח ישראל ונתפס בחממה שהצית, ככל הנראה, באחד הישובים סמוך לגבול. בתחילה נמסר מצה"ל כי במהלך האירוע התפתחה השריפה כתוצאה מפצצת תאורה שנורתה על ידי כוחות צה"ל. הפלסטיני הועבר לחקירה.

השגריר הקטארי, מוחמד אל-עמאדי, ביקר באיזור ההפגנות. אל-עמאדי הגיע שלשום לעזה כדי לעקוב מקרוב אחר פיתוח פרויקטים כלכליים, שעשויים לשפר את המצב הכלכלי ברצועה. ההערכה היא כי הגעתו היא צעד ראשון ביישום הבנות ההסדרה שגיבשה מצרים. אל-עמאדי התראיין לתקשורת הפלסטינית ואמר כי קטאר תמשיך לשלם את משכורות הפקידים והמשפחות הנזקקות בעזה למשך שישה חודשים ובסכום כולל של 15 מיליון דולר בכל חודש, נוסף לסכום של 10 מיליון דולר שישלמו עבור דלק. עוד מסר אל-עמאדי כי האו"ם לא מעורב בתשלום הנוכחי של משכורות הפקידים. כמו כן, אל-עמאדי חשף כי ישנו הסכם עם ישראל שכולל את פתרון בעיית החשמל, סוגיית הנתיב ימי וצעדים נוספים שלא רצה להסביר - אך כאלה שיקלו על תושבי עזה. מנגד, מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר: "חומת המצור, אשר הוטלה עלינו מזה 11 שנה, עומדת ליפול ואין שום הסכמים או הבנות עם ישראל".

בשבועיים האחרונים, מאז ההכרזה על הבנות בנוגע להפסקת אש בין הצדדים, פרצו שריפות מעטות, באופן יחסי, בעוטף עזה, כאשר בשבוע האחרון לא הופרחו כלל בלוני תבערה לעבר יישובי העוטף. נוסף על זאת, העימותים הליליים על גדר הרצועה פסקו בימים האחרונים.

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

בתוך כך היום שולמו משכורותיהם של חלק מהפקידים ברצועה ונצפו תורים ארוכים במקומות תשלום המשכורות. אתמול, כזכור, דיווח העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי המענק הקטארי למימון משכורות פקידי הממשל של חמאס יחולק תחת פיקוח של האו"ם. לטענת העיתון, מקורות בכירים הבהירו כי הכסף הוכנס לרצועת עזה באמצעות האו"ם, ובתיאום עם ישראל. עוד דווח כי בקטאר הבהירו לרשות הפלסטינית כי המענק הועבר ללא מטרה פוליטית כלשהי, זאת בצל הדיווחים כי פעולותיה של קטאר אינן מתקבלות בעין יפה בקרב בכירי הרשות.

 
 
 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, מסר: "התמונה של מזוודות הכסף הקטארי שמגיעות לחמאס היא תמונה כואבת של כניעה והשפלה של מדינה שמשלמת דמי חסות לחמאס. זאת התמונה של הכישלון המדיני של נתניהו וליברמן שבמקום לחזק את המתונים מחזקים את חמאס. אנחנו נעשה ההפך - נחזק את המתונים ונילחם בחמאס".

 תשלום משכורות ברצועת עזה
 

תשלום משכורות ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

אתמול לוחמי צה"ל פתחו בירי לעבר פלסטינים חשודים שהתקרבו לגדר הגבול במרכז הרצועה מול מחנה הפליטים אל בורייג', לאחר שהחשודים חיבלו בגדר. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו קודם לכן כי כוחות צה"ל כיתרו ארבעה נערים פלסטינים בגבול רצועת עזה. על פי הדיווחים האירוע התרחש בסמוך לעיירה אבו ספייה שנמצאת ממזרח למחנה הפליטים אל בורייג'. תחילה נטען כי ישנם פצועים במקום, ובהמשך אישר משרד הבריאות הפלסטיני כי אדם אחד נהרג במקום.