השביתה במכללות הציבוריות: הפיתרון לא נראה באופק

שלושה שבועות לאחר פתיחת שנת הלימודים, למעלה מ-20 אלף סטודנטים לא התחילו את לימודיהם. שנה אחרי הסכמות בין הסגל הבכיר למשרד האוצר - הדיונים חוזרים לנקודת ההתחלה

מזה שלושה שבועות מתקיימת שביתה בשמונה מכללות ציבוריות, בהן "המכללה האקדמית תל אביב יפו", מכללת "ספיר" והמכון הטכנולוגי בחולון. הסגל הבכיר במכללות שובת בגלל תנאי ההעסקה שלו, והסטודנטים טוענים ש-80% מהשיעורים לא מתקיימים, כשבפועל יותר מ-20 אלף סטודנטים עוד לא התחילו את שנת הלימודים.

גל השביתות התחיל באוניברסיטאות בן גוריון ותל אביב, שם הסגל הזוטר השבית את הלימודים כדי להשוות את התנאים שלו לאלו של הסגל הבכיר. שבוע לאחר מכן, הכריזו חברי הסגל הזוטר בשבע מכללות ציבוריות, כי ישביתו את הלימודים לתקופה מוגבלת של שבוע. לאחר שחברי הסגל הבכיר בשמונה מכללות ציבוריות, הודיעו חברי הסגל הזוטר שיחדשו את השביתה.

לפני שנה הסגל הבכיר במכללות הגיע להסכמות עם משרד האוצר ועם המועצה להשכלה גבוהה, אבל אחרי שהתחלפו הנציגים, עליהם לא מקובלות ההסכמות, נראה שהמצב חזר לנקודת ההתחלה. המכללות הציבוריות היו אמורות לתת מענה לסוגיה חברתית ולאפשר נגישות ללימודים אקדמיים לפלח רחב יותר באוכלוסייה, אך כעת הסטודנטים שלהן נקלעו בין הפטיש לסדן. בעוד במכללות הפרטיות משלמים שכר לימוד גבוה יותר וזוכים למרצים מהשורה הראשונה, אך מי שפנה אל המכללות הציבוריות עוד לא התחיל את שנת הלימודים.