מבצע מסע הירי בקליפורניה: לוחם נחתים לשעבר בן 28

איאן דיוויד לונג הוא הגבר שנכנס לפאב בת'אוזנד אאוקס, ופתח במסע ירי שהוביל למותם של 12 בני אדם, בהם סגן השריף המקומי. לפי ההערכות, בתום האירוע שם לונג קץ לחייו

טבח בארצות הברית: איאן דיוויד לונג, לוחם נחתים לשעבר בן 28, הוא היורה שביצע את הטבח בבר ה"בורדרליין" שבעיר ת'אוזנד אאוקס שסמוכה ללוס אנג'לס - כך אמר היום (חמישי) השריף של העיר. 

במהלך מסיבת העיתונאים שערך השריף ג'יאוף דין נמסרו פרטים ראשוניים אודות זהותו של היורה בניסיון להבין את שאירע באותן דקות בהן איבדו את חייהם 12 בני אדם. מהפרטים שנמסרו ידוע שאת הטבח ביצע לונג באמצעות אקדח "גלוק 21" שנקנה בצורה חוקית ולא בנשק חצי אוטומטי כפי שדווח מוקדם יותר, וכן שברשותו הייתה מחסנית כפולה. עם זאת, כרגע לא ידוע כמה כדורים נורו במהלך הטבח. ה-FBI מסרו כי על פי הערכתם, לונג פעל לבדו.

לפי המידע שבידי המשטרה, ירה תחילה לונג במאבטח לא חמוש ובעובדי המקום, לפני שהחל לירות באנשים נוספים בפאב, וכן כי באירוע נפצעו בין שמונה ל-15 בני אדם באורח קל, רובם כתוצאה מחתכים שנוצרו משבירת חלונות. עוד נמסר כי לפי ההערכות לונג, שנמצא מת כתוצאה מפצע ירי בודד בגופו, שם קץ לחייו.

לדברי השריף, לונג מוכר למשטרה, איתה התחככך בעבר מספר פעמים. לפי הודעתו, בעבר לונג נפל קורבן לשוד שהתרחש בבר אחר שנמצא בעיר. מוקדם יותר השנה הגיעה המשטרה לביתו בשל תלונות, שם עבר הערכה נפשית אך לבסוף לא נעצר. לפי ההערכות, לא הכיר היורה את קורבנותיו, אך בדיקה משטרתית שנעשית בחשבונות שפתח ברשתויות החברתיות עשויה לשפוך אור נוסף על הערכה זו. שכניו של לונג מסרו כי ככל הנראה סבל מהלם קרב, עם זאת רשויות החוק בעיר מסרו כי לא הייתה אינדיקציה לכך שלונג גילה מוטיבציה מוקדמת לבצע רצח המוני."חייבים לעשות משהו בנוגע לשנאה, צריך להושיט יד ולעזור לאנשים שקשה להם נפשית", התייחס השריף במסיבת העיתונאים למצבו הנפשי של היורה. 

 
 
 איאן לונג, החשוד בירי בקליפורניה
 

איאן דיוויד לונג, החשוד בירי בקליפורניה (טוויטר )

 

מוקדם יותר ספד השריף דין לסגנו, רון הולס, שנרצח בטבח, ונחנק מדמעותיו בעת תיאור את פקודו כגיבור. "רון היה איש של עבדוה קשה ומסירות", אמר דין, והוסיף: "הוא היה מחויב לחלוטין, נתן את כולו, והלילה הוא מת כגיבור בעת שנכנס אל הזירה כדי להציל חיים". השריף התייחס גם לטבח עצמו, ואמר: "מעולם לא תיארתי לעצמי שאחזה בדברים כמו אלו שמתרחשים במדינה, אך למדתי שאין זה משנה באיזו קהילה אתה נמצא, וכמה בטוחה היא, זה יכול לקרות בכל מקום".

האירוע החל אתמול בלילה סמוך לשעה 23:15 (שעון קליפורניה) בבר שנקרא "בורדרליין בר וגריל" בעיר ת'אוזנד אוקס, שסמוכה ללוס אנג'לס. במהלך מסע הירי, התרחש במקום אירוע של סטודנטים מקומיים. לפי ההערכות במקום נכחו מאות אנשים.

 איאן לונג בזמן שירותו הצבאי
 

איאן דיוויד לונג בזמן שירותו הצבאי (טוויטר )