פסל של מירי רגב שהוצב בכיכר הבימה, חדשות עשר

האמן שיצר הפסל של רגב: "היצירה הוצבה ברחוב כדי שיתפתח שיח"

המיצג של איתי זלאיט הצליח לעורר את סקרנותם של רבים שהגיעו לצפות ביצירה בכיכר הבימה - בהם גם הח"כ אורן חזן, שהתלונן: "למה לא עשו גם לי פסל?" • צפו

האומן איתי זלאיט שהציב הבוקר (חמישי) את הפסל של מירי רגב במרכז כיכר הבימה, סיפר בריאיון לחדשות עשר כי הרעיון עלה לפני זמן רב, ושהיצירה עצמה התפתחה במהלך הזמן בהתאם למצב האקטואלי. "שם העבודה הוא 'לב האומה'", ציין, "משום שהנושא עומד בלב הקונצנזוס והשיח בארץ. זו גם הסיבה שהפסל הוצב כאן במרכז התרבות הישראלית איפה שרגב צמחה, עם כל מה שמתרחש".

"מה שהכי מעניין אותי הוא לתקשר עם האנשים שעוברים פה ושיתפתח פה שיח. לכן הפסל הוצב ברחוב ולא נמסר למוזיאון או לתערוכה", הסביר האומן. "אנשים מעלים דברים, מתחילים דיונים – זה משהו שלא קורה במוזיאון. מכאן הוא יכול בהמשך להגיע למוזיאון. הפסל של ביבי, שקדם לזה, נמצא במיצג מכובד בארצות הברית, לצד לנין סטאלין ומובארק – זו כבר אמירה שהיא לא שלי, זו אמירה של המציאות. כעבודה אני מציב אותה כאן ולאחר מכן אני אראה לאן המציאות לוקחת את זה".

 פסל של מירי רגב בכיכר הבימה
 

פסל של מירי רגב בכיכר הבימה (חדשות עשר)

 

כשנשאל מה דעתו על תגובתה של מירי רגב להצבת הפסל, ענה: "זו עוד תגובה לעבודה, יש כאן המון תגובות מאוד מעניינות, מאוד מעמיקות ומאוד משמחות". "אני מממן את העבודה שלי בעצמי, אין מישהו שתומך. אני חושב שהאומנות צריכה להיות נתמכת ויכול להיות שיהיה איזה פרויקט הד-סטארט שיפתח בקרוב. חשוב שגם אומנים נוספים יגיעו ויעשו דברים כאלה".

במהלך הבוקר, התאספו רבים ברחבת כיכר הבימה סביב הפסל שעורר עניין רב. בשלב מסוים החלו האנשים להניח כסף לצד המיצג באופן ספונטני. "חשבתי על זה שהוא מממן בעצמו את הדבר הזה, אז הנחתי שם כובע, שמתי בו 20 שקל ומיד אחרי אחרים שמו גם כסף. הציבור יכול לממן אומנות שהוא רוצה, זה מסר שצריך לעבור", אמרה מי שיזמה את הרעיון לאסוף כסף עבור היצירה.

ח"כ אורן חזן בכיכר הבימה: 

"שמעתי ברדיו על הפסל ואמרתי 'וואלה, יש אקשן בעיר, אני לוקחת את האופניים ובאה'", סיפרה. "הבחור הזה מבטא את הציבור, כי זה התפקיד של האומנות – לבטא ללא מילים את מה שהוא ואת מה שאחרים גם מרגישים, הוא משמש פה בשבילנו. המיצג מתכתב עם אגדת שלגייה ו'מראה, מראה, מי הכי יפה?', אחר כך התברר מי הכי יפה, כשהתברר שהמכשפה הביאה תפוח עם רעל. זה מאזכר עוד דברים, לי זה מזכיר את השמלה מפסטיבל קאן".

יאיר נתינשון, המתגורר בתל אביב: "קראתי על הפסל וישר רציתי לקפוץ לראות, תיארתי לעצמי שזה האומן שעשה את הפסל של ביבי בכיכר רבין. אני מאוד מתחבר ומזדהה עם האומנות שלו ועם מה שיש לו להגיד. הוא מנסה לייצג סינדרלה שמסתכלת על עצמה במראה, זה משהו שמאוד נכון במציאות שלנו ושלה. היא מראה איזה יפים אנחנו בעולם, אבל פה בארץ מגבילים לנו את התקציבים לאומנות. אני חושב שמירי רגב עושה עוול לתרבות כרגע. היא צריכה לשים לב לכך שהיא מגבילה את חופש היצירה של הרבה מאוד אנשים ומה שהיא עושה זה לפגוע בנו, גם תדמיתית".

אחד האנשים שהגיעו למתחם היה אורן חזן, שהחמיא לאיתי זלאיט על היצירה: "אני חושב שזה לא בסדר שלא עשו גם לי פסל. אני חושב שהאיש מאוד מוכשר ושאומנות זה בסדר ולגיטימי. כל אחד שיביע את עמדתו איך שהוא רוצה".

בשלב מסוים במהלך הבוקר נשמעו קריאות נגד השרה רגב מצידו של קהל האנשים שהתאסף סביב הפסל בדמותה. אחד מהם נופף בדמוי דגל ישראל שבמרכזו - במקום מגן דוד - סימן השקל החדש. הנאספים צעקו "מירי לא רוצים אותך, לכי הביתה" וקריאות נוספות כמו "רוצים חופש באומנות".