ישי שליסל, רויטרס

פצועי מצעד הגאווה לוועדת גולדברג: אל תאשרו מינוי אדרי

במכתב שהופנה ליו"ר הוועדה למינוי בכירים טוענים חלק מהנפגעים: "לא יתכן שקצין שכישלונו הפיקודי היה חמור וצורם כל כך, יקבל לידיו את הפיקוד על משטרת ישראל"

המחאה נגד מינויו של משה (צ'יקו) אדרי: כמה מפצועי הפיגוע שהתרחש במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2015 - אירוע שאירע תחת כהונתו של אדרי כמפקד המחוז - פנו הערב (רביעי) במכתב לשופט בדימוס אליעזר גולדברג, שעומד בראש הוועדה למינוי בכירים, וביקשו ממנו לא לאשר את מינויו של אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה.

"טענותינו כנגד מינויו של מר אדרי אינן נובעות מאינטרס אישי שלנו, אלא מונעות מאינטרס של כלל הציבור בישראל, של משטרת ישראל ושל המדינה כולה. אנו עומדים ומזכירים זאת כי הדבר בליבנו כניצולים אשר חווים את אותו פשע יום-יום, שעה-שעה, אך אין אנו עושים זאת מתוך תחושת נקם או חיפוש אשמים. אנו סבורים כי לא יתכן שקצין שכישלונו הפיקודי היה חמור וצורם כל כך, והביא באופן ישיר להירצחה של שירה בנקי ז"ל בת ה-15, יקבל לידיו את הפיקוד על משטרת ישראל כולה", נטען במכתב.

 שירה בנקי
 

שירה בנקי (באדיבות המשפחה )

 


עוד כתבו הפונים: "אחריותו האישית והישירה של ניצב אדרי למחדל המשטרתי עולה פעם אחר פעם מתוך תוצרי ועדת הבדיקה שמונתה לאחר האירוע על ידי מ"מ המפכ"ל. אדרי בהחלטה תמוהה קבע כי הפיקוד על המצעד יהיה בידי מפקדי המרחבים הכפופים אליו, וזאת בניגוד לשנים קודמות בהן המצעד בירושלים, אשר ידוע לכל בתור אירוע בעל פוטנציאל חיכוך גבוה, נוהל תחת פיקודו של מפקד המחוז. לפי תוצרי ועדת הבדיקה אדרי לא שעה להתנגדותם של מפקדי המרחבים, והסיר את אחריותו כמפקד האירוע, תוך זלזול באופי האירוע ובגודלו, כפי שמסרו מספר קצינים בעדותם לוועדה. כפי שעולה מחומרי הוועדה, היחידות והשוטרים שאמורים לטפל באיומים חריגים כמו שליסל אינם נמצאים בפיקודם של מפקדי המרחבים, אלא בפיקודו של מפקד המחוז. על אף שהעביר את הפיקוד על האירוע למפקדי המרחבים, אדרי לא הנחה את היחידות הרלוונטיות לעבוד מול מפקדי המרחבים, וכך לא היה כל מעקב או טיפול באיומים חריגים דוגמת שליסל. זאת, על אף ששמו של שליסל הועלה במפורש בפני אדרי, תוך ציון שזה השתחרר מהכלא מספר שבועות בלבד קודם לכן, אחרי שריצה את עונשו על דקירת משתתפים באותו המצעד בדיוק 10 שנים קודם לכן. במסגרת ועדת הבדיקה נשאל אדרי האם הייתה התייחסות כלשהי ללקחי הדקירה באותו מצעד ב-2005, ועל כך השיב אדרי 'לא הלכו לי 10 שנים אחורה'".

 נעם אייל, נפצע במצעד הגאווה ב-2015
 

נעם אייל, נפצע במצעד הגאווה ב-2015 (חדשות עשר)

 

בהמשך, כתבו הפצועים: "מתוצרי ועדת הבדיקה עולה כי החלטותיו של אדרי והאופן בו הוא הנחה וחילק את האחריות בין הגורמים השונים שתחת פיקודו הובילו לבלבול מוחלט, אף גורם לא ידע מה מוטל עליו ולא הבין מהי אחריותו, וכל אחד היה משוכנע שאחר אמור לטפל במשימות. אדרי, שהסיר מעצמו את האחריות לפיקוד על האירוע, לא דרש מפקודיו לדווח לו על ביצוע המשימות וכך אלה פשוט לא בוצעו. כך ציין אדרי אף בעדותו בפני הוועדה: 'שאלה אחת הייתה צריכה להיות – ישי שליסל, מטופל או לא'. אותה שאלה שאדרי חייב היה לשאול, אך לא שאל, מגלמת בתוכה בדיוק את המצופה ממפקד ברמה הגבוהה ביותר בארגון – ואת חוסר עמידתו של אדרי בציפיות אלה ממש. גם לאחר האירוע לא שימש אדרי דוגמה למפקד במעמדו, לא לקח אחריות על האירוע, הטיל אותה על פקודיו, וניסה להקטין את חלקו במחדל. בדיעבד, מתברר גם כי לאחר שעיין בחומרי הוועדה, שב אדרי ותיקן את עדותו בפניה". הפונים חותמים את מכתבם בבקשה להתייצב בפני הוועדה.

זוהי הפעולה הרשמית הראשונה שמוגשת מטעם חברים בקהילה הגאה נגד מינויו של אדרי מאז שנודע כי יהיה מועמד ארדן לתפקיד המפכ"ל. ביום שישי, לאחר שנודע על כוונת השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן, להמליץ על אדרי, אמר ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, כי "אנחנו מוטרדים מההודעה על מינויו של אדרי למפכ"ל המשטרה, לנוכח המחדלים החמורים שקרו תחת פיקודו במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים ב-2015, שכזכור גבו את חייה של שירה בנקי ופצעו שישה נוספים". לדבריו, "השוטר מס' 1 חייב להוות דוגמה אישית. מחדל המשטרה במצעד באחריותו של אדרי הוא כתם עכור על המינוי. נתכנס לישיבת חירום כדי לשקול את צעדינו בכל המישורים הרלוונטים. הביטחון שלנו חייב להישמר על ידי האנשים הראויים לכך".

 ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר
 

ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר ( חדשות עשר)

 

לפני כחודשיים העבירו כמה מנפגעי פיגוע השנאה במצעד הגאווה בירושלים מכתב לארדן ולבכירים נוספים ובו הדרישה למניעת את מינויו לתפקיד המפכ"ל. "חובתכם להביא בחשבון, בין היתר, את אחריותו של ניצב אדרי לאחד המחדלים החמורים והמבישים ביותר של משטרת ישראל בשבעים שנות קיומה", נימקו כותבי המכתב את דרישתם. "מחדל שעלה בחייה של שירה בנקי בת ה-15, ולנו בפציעות בגוף ובנפש".

מוקדם יותר היום, השר ארדן הודיע לגולדברג, על כוונתו להמליץ על מינויו של ניצב (בדימוס) משה אדרי לתפקיד המפקח הכללי של משטרת ישראל. ביום שני, הוסר המכשול האחרון להתכנסות ועדת גולדברג לאחר ששופטי בית המשפט העליון אמרו לעותר נגד מינויה של פרופ' טליה איינהורן שלא יקבלו את עתירתו, וכי כדאי לו לשקול מחדש את דבר הגשתה. ד"ר רפי נץ-צנגוט, שעתר לבג"ץ בבקשה לפסול את מינויה של איינהורן, אמר בתום הדיון כדי לדעתו בית המשפט שגה. "יש פגמים רבים בהתנהלותה של איינהורן, אך המסר שקיבלנו היום מבית המשפט הוא שלנבחרי ציבור אין חובה למלא את השאלונים באופן מלא".