שיעורי חינוך מיני לבנים בלבד יסבירו: חשוב לשתף רגשות

במסגרת תוכנית לימודים חדשה, מנסה משרד החינוך לייצר מרחב בטוח עבור בני המין הגברי שנמצאים בגיל ההתבגרות. "יש דברים שאני לא יכול להגיד מול בנות כי זה לא מתאים"

תוכנית לימודים חדשה של משרד החינוך מנסה לנפץ תפיסות מקובלות וסטיגמות בעייתיות ולעודד גברים צעירים לחשוף רגשות, זאת במסגרת שיעורי חינוך מיני - לבנים בלבד. במהלך השיעור, התלמידים מופרדים מהבנות, כדי שירגישו בנוח לדבר ולשתף נושאים רגישים או מביכים בעיניהם, מול חבריהם. "יש דברים שאני לא יכול להגיד מול בנות כי זה לא מתאים. עצם ההפרדה הזו כן מאפשרת יותר פתיחות" מסביר דין רובינשטיין, תלמיד כיתה יב', כיצד מתבטא היתרון בפורום הנפרד מבנות.

התוכנית נועדה לייצר לבנים בגילאי ההתבגרות מרחב בטוח, לאחר שבשירות הפסיכולוגי הייעוצי במשרד החינוך חקרו ומצאו שבשלב זה בחייהם, בני הנוער מוטרדים מאוד ממידת הגבריות שלהם. "יש כאלה שיותר דומים לפרוטו-טייפ המצ'ואיסטי הגברי ששואפים אליו ויש כאלה שמרגישים שהם פחות, ולכן אני בעד שיח של כל מין בתוך עצמו כי זה באמת יכול לאפשר קצת הורדת הגנות וטיפונת יותר אינטימיות שמאפשרת לשאול שאלות מביכות", מסבירה הפסיכולוגית החינוכית שרון צונץ.

התוכנית נלמדת רק בבתי הספר החילוניים מפאת רגישות הנושאים שבהם היא עוסקת. יחד עם זאת, במשרד החינוך הבינו שגם הבנות מוכנות להתבטא בנושאים רגשיים יותר או להשתתף במתמטיקה כשאין בנים בסביבה ועכשיו מנסים לעשות לשלב תוכנית דומה המיודעת גם לבנות המין השני.