העברת חבילות סיוע הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום , דובר צה"ל

בדרך להסדרה? פקידים בעזה קיבלו משכורת; טרור הבלונים כמעט פסק

סגן שליח האו"ם למזרח התיכון ושגריר קטאר בעזה הגיעו לרצועה כדי לפקח על פרויקטים כלכליים שהושקו עקב הזרמת כסף לרצועה. מאז ההכרזה על הבנות – שריפות מעטות בעוטף

המתיחות בדרום: סגנו של שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב ושגריר קטאר בעזה, מוחמד אל-עמאדי, הגיעו היום (רביעי) לעזה, כדי לעקוב מקרוב אחר פיתוח פרויקטים כלכליים, שעשויים לשפר את המצב הכלכלי ברצועה. זאת, לאחר הזרמת הכספים לעזה בימים האחרונים. ההערכות בעזה הן כי הגעת השניים לרצועה היא צעד ראשון ביישום הבנות ההסדרה שגיבשה מצרים.

בתוך כך, היום שולמו משכורות של חלק מהפקידים ברצועה, והושקו פרויקטים כלכליים באזור. זאת, בהתאם להכרזת חמאס אתמול, שכללה גם הבטחה למענק של 700 שקלים עבור 5,000 משפחות ההרוגים והפצועים מהמהומות על הגדר, וכן סיוע כלכלי בסך 100 דולר ל-50 אלף משפחות נזקקות. מקורות פלסטינים אמרו כי המענקים הן איתות לכך שחמאס מוכן, לפחות באופן זמני, להפסקת אש ולהסדרה.

ב-12 הימים האחרונים, מאז ההכרזה על הבנות בנוגע להפסקת אש בין הצדדים, פרצו שריפות מעטות, באופן יחסי, בעוטף עזה, כאשר בשבוע האחרון לא הופרחו כלל בלוני תבערה לעבר יישובי העוטף. נוסף על זאת, העימותים הליליים על גדר הרצועה פסקו בימים האחרונים.

 
 
 
 

מקורות פלסטינים מסרו אתמול כי "ההקלות הכלכליות שהוכרזו בעזה - תחילת יישום ההסדרה ברצועה". חמאס הצהיר ש"ההקלות הן תוצאה של המחיר שהעם הפלסטיני שילם במהלך 'צעדות השיבה' - אלו הישגיהן". דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קנוע, הוסיף כי הקלות הם פועל יוצא של ההבנות עם חלק מהצדדים, שהושגו במסגרת "הסרת המצור על עזה ויישום הפסקת האש משנת 2014, וללא מחיר מדיני".

עוד אמר אל-קנוע כי "המצור על עזה מתחיל להיסדק אל מול העמידה האיתנה של העם הפלסטיני ובאמצעות רצון העם בצעדות השיבה. צעדות השיבה קרובות להשיג את מטרותיהן במלואן לאחר שישראל נכנעה לדרישות העם הפלסטיני, ובראשן סיום המצור על רצועת עזה. צעדות השיבה יימשכו ויהיו בצורה חדשה".

 תושבי העוטף חוסמים את הדרך למעבר כרם שלום
 

תושבי העוטף חוסמים את הדרך למעבר כרם שלום (חדשות עשר)

 

אבו מאזן אישר: מצרים תוביל את המגעים להסדרה

כזכור, בעקבות פגישתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם נשיא מצרים א-סיסי שנערכה בשבת, הרשות הסכימה, בפעם הראשונה בסבב המגעים הנוכחי, שמצרים תהיה זו שתוביל את המגעים להסדרה בין הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה לישראל ותערוב להסכם, וזאת על מנת שישראל לא תצא למלחמה ברצועה - כך פורסם ביום ראשון בעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, מפי בכירים פלסטינים.

על פי הדיווח, בתנועת פת"ח הסכימו כי המהלך יתבצע בשני שלבים, שיימשכו לאורך שישה חודשים. השלב הראשון, שלמעשה החל על פי הגורמים כבר ביום שישי האחרון, יימשך שבועיים, כולל את הזרמת הדלק לתחנת הכוח ברצועה והזרמת החשמל מישראל, גם אם הרשות לא תשלם את החלק שלה.

בהמשך, ישולמו המשכורות של פקידי חמאס בסכום של 15 מיליון דולר כל חודש, יבוצעו פרויקטים תעסוקתיים זמניים, ישוקמו הבתים הרוסים והתשתיות, יורחב מרחב הדיג ל-12 מייל ימי, יורחב הייצוא מהרצועה ויסופקו לעזה תרופות וציוד רפואי. בתמורה לכך, המקורות מסרו כי תיושם הפסקת האש שנחתמה בשנת 2014, תופסק הפרחות בלוני ועפיפוני התבערה והפלסטינים לא יחתכו או יהרסו את גדר הגבול.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי (חדשות עשר)

 

בעקבות האספקה הקטרית - כמות החשמל ברצועה עלתה

בימים האחרונים, תושבי רצועת עזה סיפרו כי חל שינוי חיובי בחייהם: בעקבות המגעים בין חמאס וישראל, בתיווך מצרי, אספקת הדלק הקטארי העלתה את כמות החשמל ברצועה לכמות של עד 16 שעות ביממה. זאת לאחר שבשנים האחרונות העזתים קיבלו הרבה פחות חשמל – לעתים רק ארבע שעות ביממה.

רצועת עזה, שלפי הערכות עומדת לפני קריסה הומניטרית כוללת, מקבלת את חבל ההצלה מאז 25 באוקטובר, כתוצאה מהמאמצים לרגיעה בחזית הדרום. משלוח הדלק הראשון נכנס לעזה ב-9 באוקטובר, והעזתים כבר חשים את השינוי: חברות עובדות יותר שעות, המחירים במסעדות צונחים, ואפילו אספקת הגלידה עלתה.