ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר, חדשות עשר

יוזמה בליכוד: לקיים שימועים פומביים בכנסת למינויים בכירים

חבר הכנסת קיש פנה לראש הממשלה נתניהו וביקש ממנו לבטל את ועדת גולדברג במסגרת ייבוא אלמנט מהפוליטיקה האמריקנית. היוזמה זוכה לתמיכת השרים שקד ולוין

במפלגת השלטון יוזמים חלופה לוועדת המינויים הבכירים -  שימועים פומביים בכנסת. חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) שלח הערב (רביעי) מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש ממנו לבטל את ועדת גולדברג ובמקום זאת, להזמין את המינויים הבכירים לשימוע פומבי בכנסת שישודר בשידור חי.

לדברי ח"כ קיש, "המודל הזה עובד מצוין בסנאט. חלק מהחוזקות של הדמוקרטיה האמריקנית שראוי וצריך לשכפל לפה, למדינת ישראל. שוחחתי על כך עם השרים. קיבלתי את תמיכת השרה איילת שקד, שרת המשפטים. השר יריב לוין תומך במהלך הזה. מדובר בהחלטת ממשלה שצריכה להגיע לשולחן הממשלה".

מוקדם יותר היום, השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן, הודיע ליושב ראש הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג, על כוונתו להמליץ על מינויו של ניצב (בדימוס) משה אדרי לתפקיד המפקח הכללי של משטרת ישראל.

פרופ' טליה איינהורן בבית המשפט
 

פרופ' טליה איינהורן בבית המשפט ( חדשות עשר)

 

ביום שני, הוסר המכשול האחרון להתכנסות ועדת גולדברג לאחר ששופטי בית המשפט העליון אמרו לעותר נגד מינויה של פרופ' טליה איינהורן שלא יקבלו את עתירתו, וכי כדאי לו לשקול מחדש את דבר הגשתה. ד"ר רפי נץ-צנגוט, שעתר לבג"ץ בבקשה לפסול את מינויה של איינהורן, אמר בתום הדיון כדי לדעתו בית המשפט שגה. "יש פגמים רבים בהתנהלותה של איינהורן, אך המסר שקיבלנו היום מבית המשפט הוא שלנבחרי ציבור אין חובה למלא את השאלונים באופן מלא".

בעתירה טען נץ-צנגוט כי הוא מצא תשעה פגמים מהותיים במינויה של איינהורן ועוד שני פגמים מהותיים במינויו של טרי. בין אותם פגמים של איינהורן טוען צנגוט כי במהלך תוכנית ההתנקות היא הסיתה להפרת פקודה לחיילי צה''ל, היא לא ציינה בשאלון שמילאה לקראת מינויה בוועדת גולדברג את העובדה שבנה עובד עם משרד הביטחון. כמו כן, נץ-צנגוט טען כי איינהורן הציגה עצמה כדוקטור וכפרופסור באופן לא אמיתי והיא גם הייתה מעורבת בפעילות לא תקינה במועצת הרשות השנייה. לגבי טרי, טיעוני נץ צנגוט נראים פחות מהותיים, לרבות הטיעון כי הוא נפגש עם בעלי הון.

בשבוע שעבר נודע כי איינהורן נפגעה מתגובת המדינה לעתירה שטענה כי הדבר לא רלוונטי למינויה. איינהורן אמרה כי "מעולם לא קראתי לסירוב פקודה – וקריאה זו איננה ראויה".

עם התכנסות הוועדה היא תצטרך לאשר שלושה מינוי בכירים שהוגשו לפתחה בחודש האחרון. הראשון, המועמד לתפקיד נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, השני, המועמד לתפקיד הרטמכ"ל, אלוף אביב כוכבי והמועמד לתפקיד המפכ"ל, ניצב (בדימוס) משה (צ'יקו) אדרי.