אורן חזן מתפרץ לנאומו של אילן גילאון, ערוץ הכנסת

גילאון לחזן שרצה להתנצל: "לא רוצה. עזוב את זה" • תיעוד

חבר הכנסת מהליכוד הגיע להתנצל בפני חבר הכנסת אותו כינה "חצי בן אדם" אולם נענה בשלילה. "אין טעם. יום יבוא ונדבר. יש מישהו שלא הסתכסכת איתו בעצם?"

ההתנצלות לא התקבלה: בתיעוד שהגיע לידי חדשות עשר נראה חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ) מסרב לקבל את התנצלותו של חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד) לאחר שהאחרון כינה אותו "חצי בן אדם".

לתיעוד המלא >>

בסרטון נראה חבר הכנסת חזן מושיט את ידו לעבר חבר הכנסת גילאון אולם זה מסרב ללחוץ אותה ומבקש ממנו שיחדל להתנצל. "אתה יודע מה, אורן, לא רוצה", מכריז ח"כ גילאון, "עזוב את זה. יום יבוא ונדבר. אין טעם". חבר הכנסת גילאון אף מקשה על עמיתו למליאה ותוהה: "יש מישהו שלא הסתכסכת איתו בעצם?".

 חבר הכנסת מיקי גילאון מתעמת עם אורן חזן
 

חבר הכנסת אילן גילאון מתעמת עם אורן חזן (ערוץ הכנסת )

 

מוקדם יותר הערב התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדברי חברי הכנסת חזן (הליכוד) ואלעזר שטרן (יש עתיד) וטען כי להתבטאויות כאלה אין מקום בשיח הישראלי. "ההתבטאויות האחרונות שנשמעות בכנסת אינן ראויות ואין להן מקום בשיח הישראלי", מסר ראש הממשלה. "אני בעד ויכוחים נוקבים ומעת לעת אפילו עוקצניים, כל עוד הם מתקיימים בכבוד ומתייחסים לגופו של נושא ולא לגופו של אדם. אני נגד שיח פוגעני או שוביניסטי שאינו מכבד את הכנסת ואותנו כשליחי ציבור". חבר הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד) מסר כי הוא "מצטרף לקריאתו של ראש הממשלה. השיח המפלג והמסית מסוכן ומפרק אותנו מבפנים. קורא לנתניהו לחתום אתנו על אמנת השיח ולהוביל יחד מהלך למען אחדות מדינת ישראל ועם ישראל. הגיע הזמן".

בד בבד, יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין התייחס אף הוא לסערה וכתב בפייסבוק: "ביממה האחרונה מגיעות אליי תלונות רבות על התנהגות חברי הכנסת במליאה. לצערי, זה לא עניין חדש. כבר שש שנים שאני, כיושב ראש הכנסת, נלחם יום יום בתופעה. גם ועדת האתיקה של הכנסת, עובדת שעות נוספות. אני מבין לליבם של האזרחים המודאגים. גם אני בעצמי, לפני הכל, אזרח מודאג. אבל המסר שאני מבקש להעביר לכם הוא אחד- דמוקרטיה היא שלטון העם. אתם, האזרחים, בוחרים מי יזכה לשבת בכנסת ולייצג אתכם ומי ישאר בחוץ. באמצעות התפקדות למפלגות למשל, תוכלו להשפיע על הרשימה שתציג המפלגה לכנסת. לכם האזרחים אסור לתת יד לשיח מתלהם ומסית ברשת. תוכיחו לאותם חברי כנסת שמנסים להשיג פרסום באמצעות פרובוקציות, שאתכם אי אפשר לקנות בדיבור מלוכלך. לצערי הרב, התקשורת מפרסמת בכותרות רק ניבולי פה במליאה, ופעולות חשובות שנעשות כאן בכנסת למען הציבור זוכות, אם בכלל, רק להתייחסות קטנה בעמודים האחרונים. אני קורא לכם - בואו נשנה את השיח! אני יודע שכולנו רוצים את אותו הדבר- חברי כנסת שעובדים למען הציבור, ולא למען פרסום והדרת שמם. אתם אלה שבוחרים את נבחרי הציבור, ואל תשכחו את זה. רק אתם יכולים להחליט מי ישב כאן בכנסת ומי ישאר בחוץ - זוהי דמוקרטיה".

כזכור, במהלך דיון בחוק "הנאמנות בתרבות" התפתח עימות חריף בין ח"כ שטרן לשרת התרבות מירי רגב (ליכוד). שטרן רמז לנסיבות מפוקפקות סביב קידומה של רגב בצה"ל, והיא תקפה את התנהלותו כקצין בכיר. זאת, לאחר שטען כי אינה מכירה את כתביו של שלום שבזי, בעקבות דברים דומים שאמרה, לדברי שטרן, לחבר סיעתו ח"כ עפר שלח. "היית ראש אכ"א מעולה", הגיבה רגב בסרקזם לטענותיו של שטרן על כך שאינה מכירה את כתבי שבזי. "היינו צריכים לנקות את החצר אחרי כל אמירה שלך. אנחנו יודעים למה אתה כאן ובגלל מי". בתגובה אמר שטרן: "מירי, אני לא רוצה לדבר על איך התקדמת, את יודעת שאני יודע איך התקדמת, לא כדאי".

לאחר חילופי העלבונות בין השניים. ח"כ שטרן הבהיר את כוונת דבריו בשיחה עם חדשות עשר. "כוונתי היתה אך ורק לנטייתה של רגב לשירות יתר של אדוניה", אמר חבר הכנסת. "כפי שעשתה בתוכנית ההתנתקות וכפי שקורה היום. אמרתי זאת בדיון בכנסת, וזאת בלבד היתה כוונתי".

 מירי רגב ואלעזר שטרן
 

מירי רגב ואלעזר שטרן (רויטרס )

 

אתמול הגיבה השרה רגב לדבריו של שטרן. "דבריו הם כתב אישום נגד אנשים שקודמו בצבא ונגד מפקדי הצבא שמעורבים בקידום נשים בצה"ל", אמרה. "בדבריו כלפיי יש רמיזה לכך שאני התקדמתי לא כפי שהוא התקדם בצה"ל, על פי קריטריונים והמלצות המפקדים - אלא בהחפצה נשית".

"אין מקום בחיים הציבוריים לאדם שמבזה נשים ורומז רמיזות סקסיסטיות", הוסיפה שרת התרבות, ופנתה אל חבר הכנסת, "שטרן - תגיד ותספר מה שאתה יודע, כי אני לא יודעת על מה אתה מדבר. אני רוצה שכולם ידעו על מה אתה מדבר, וכן שטרן, הצטרפת לחבורת הגברים שמכפישים נשים ומזלזלים בכבודן - YOU TOO".

קודם לכן, כינה חבר הכנסת חזן את חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ) הסובל מנכות, "חצי בן אדם". גם כן במהלך דיון על חוק "הנאמנות בתרבות". במהלך דבריו, השווה גילאון את חזן ל"גולם מפראג", וזה בתגובה השיב לו: "אם לא היית חצי בן אדם היית עונה לך".

 מליאת הכנסת
 

מליאת הכנסת ( רויטרס)

 

גילאון אמר בנאומו כי אינו כועס על שרת התרבות מירי רגב, ועל העובדה שלא קראה את הסופר צ'כוב, ולאחר שחזן נכנס לדבריו, אמר לו כי "עליך הייתי כותב את הגולם מפראג". לאחר שחזן כינה את חבר הכנסת ממרצ "חצי בן אדם", הוא טען כי לא התייחס לנכותו והתנצל בשפה רפה: "דבריי התייחסו לדרך הארץ שלו, אם מדבריי התפרש משהו אחר - קבל התנצלותי".

דבריו עוררו סערה רבה במליאת הכנסת וממלא מקום יו"ר הכנסת, חבר הכנסת מאיר כהן, הציע לחזן להתנצל. בתגובה, אמר חבר הכנסת מהליכוד כי "שהוא יתנצל קודם כול. הוא עולה פה ומכפיש את כולם, זו לא התנהגות של בן אדם". "אין דבר כזה שלהם בשמאל יהיה מותר לקלל, להכפיש ולהתנהג בלי דרך ארץ, לא כמו בני אדם" הוסיף חזן, ופנה לגילאון, "אמרתי לך - אין לך תרבות, אני לא מגיב אליך בכלל, אם היית בנאדם לא היית מגיב ככה".

לאחר מכן, ח"כ גילאון קרא לעבר חזן: "אני מציע לך לצמצם את עצמך כדי שלא תיכנס לפה שלי", והאחרון הגיב: "אתה בשכונה? אתה מאיים? מה זה הדבר הזה?". גם לאחר שגילאון ירד מהבמה נמשכה המהומה. חבר הכנסת חיליק בר (המחנה הציוני) הוצא מהמליאה לאחר שכינה את חזן "אפס". "הוא כינה חבר כנסת חצי בנאדם ואתה אומר לו להתנצל? השתגעת?", קרא בר לעבר כהן, שהורה על הוצאתו.

בהמשך, לקראת נעילת הדיון, חזן עלה לנאום בפני המליאה, וטען כי "גילאון קילל, 'בור', 'גולם'". הוא טען כי "בסך הכול אמרתי לו ביטוי שגור בפי שאני משתמש בו בכנסת פעם אחר פעם. היחס היה נטו כלפי ההתנהגות שלו - בו ברגע אמרתי שהדברים מכוונים לכך שהתנהגותו ברברית. לא של בן אדם. התנצלתי, והנה אני עושה זאת שוב". 

"אם מישהו הבין בטעות או בחר לקחת את זה לצד של השמאלנים ולנסות לייצר שיח בזוי - זה פשוט בושה וחרפה שלכם", הוסיף חזן, וסיכם: "אם הוא נפגע, אני מתנצל".