איילת שקד, אביחי מנדלבליט ודינה זילבר, רויטרס

העימות במשרד המשפטים - סביבת זילבר: "עשו עליה סיבוב פוליטי"

גורמים בסביבת המשנה ליועמ"ש אמרו לחדשות עשר כי היא "ייצגה התפיסות המשפטיות המסורתיות של המשרד" • פגישה טעונה בין עמיתי זילבר למנדלבליט: "למה אתה לא מגן עלינו?"

העימות במשרד המשפטים: גורמים בסביבת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, אמרו הערב (רביעי) לחדשות עשר כי "עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער". זאת, לאחר ששרת המשפטים איילת שקד הודיעה כי זילבר לא תייצג יותר את משרדה בכנסת.

כאמור, בסביבת זילבר אמרו הערב כי "דינה מילאה את תפקידה ועשתה את עבודתה. היא ייצגה את התפיסות המשפטיות המסורתיות של משרד המשפטים שלפיהן יש להסב את תשובת ליבה של הכנסת לפגיעה הקשה הצפויה בזכויות אדם בחקיקה - כך עשה גם היועץ המשפטי של הכנסת". "עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער. יש לה תחושה קשה", הוסיפו הגורמים.

שרת המשפטים מסרה בתגובה כי "פקידי ציבור צריכים לבצע את מדיניות הדרג הנבחר ולא לנהל מדיניות עצמאית. מי שלא מסוגל לייצג את עמדת נבחרי הציבור - מוזמן להתפטר מתפקידו ולהתמודד לכנסת בעצמו. היפוך היוצרות שהיה מנת חלקה של מדינת ישראל בעשורים האחרונים בתהליך סיום, גם אם אין הדבר מוצא חן בעיני מי מהפקידים. שרת המשפטים הגיעה לשנות ולהוביל מדיניות. לא קל שמזיזים לך את הגבינה".

 
 
 
דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה
 

דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (חדשות עשר )

 

פגישה טעונה בין עמיתי זילבר למנדלבליט: "למה אתה לא מגן עלינו?"

היום, קיימו עמיתיה של זילבר שתי פגישות טענות עם מנדלבליט, והביעו את תחושותיהם הקשות. "השרה שקד והעוזר שלה גיל פוגעים בנו פגיעה אנושה. יש לנו הרגשה שהם סימנו אותנו ובמיוחד את דינה. הם סימנו מטרה", אמרו עמיתי זילבר ופנו ליועמ"ש: "איך אתה נותן להם להתייחס אלינו ככה? איך אתה לא מגן עלינו? השרה מנסה לעשות על הגב שלנו סיבוב פוליטי. אנחנו ממש חוששים לעצמאות המחלקה שלנו... יש לנו הרגשה של איום על האנשים שלנו".

מנדלבליט השיב בתגובה לדברים הקשים כי לא יקבל התערבות חיצונית בענייני המחלקה. "אתם מייצגים את עמדתי בדיונים. אף אחד לא צריך להרגיש מאוים - זה לא מקובל עליי", אמר היועמ"ש. "מבחינתי יש לכם עצמאות מלאה וזה מה שקובע". היועמ"ש עשוי לערוך שיחה עם המשנה שלו בשבוע הבא ולאחריה יחליט כיצד לפעול.

בתוך כך, יועצה הבכיר של שרת המשפטים איילת שקד, גיל ברינגר, התעמת עם נציג מחלקת ייעוץ וחקיקה של משרד המשפטים, לאחר שזה נכנס לדבריו בדיון בוועדת חוקה. במקום התעוררה מהומה שבה חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו) הגן על נציג המחלקה ואילו חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' תמך ביועץ שקד.

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (ארן דולב)

 

שופט בית המשפט העליון לשעבר, אליקים רובישנטיין, התייחס היום לפרשה ואמר "אפשר לבקר רטוריקה מסוימת, אבל זה היה סוג של בית דין שדה. זה מדיח אותה בפועל ממילוי תפקידה כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה".

מנדלבליט לא יפעל להדחת זילבר

מההתרחשויות עד כה עולה כי היועמ"ש לא יפעל להדחת המשנה שלו, והסוגיה המרכזית שעומדת על הפרק היא כיצד ינהג מנדלבליט בנוגע להשהייה הזמנית של זילבר מייצוג משרד המשפטים בכנסת.

בכירים במערכת המשפט מתכוונים להפעיל לחץ גדול על מנדלבליט שלא יעביר מסר של חולשה בפני שקד. אחד הבכירים אמר הערב לחדשות עשר כי "היועץ חייב להחזיר באופן מיידי את זילבר לייצוג בכנסת, כדי להעביר מסר ברור שהוא לא מתקפל בפני השרה". בכיר נוסף אמר לחדשות עשר כי "התנהגות השרה ביריונית".

 שרת המשפטים איילת שקד
 

שרת המשפטים איילת שקד ( חדשות עשר)

 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר היום (רביעי) כי דינה זילבר, המשנה שלו, לא תעבור משפט שדה ושהתלונות נגדה ייבחנו בשיקול דעת. הדברים נאמרו במהלך שיחה שערך מנדלבליט עם אנשי ייעוץ וחקיקה, שבמהלכה טענו הנוכחים ל"תחושות קשות" בכל הקשור לפרשה. זאת, לאחר שזילבר התבטאה נגד חוק "הנאמנות בתרבות" בוועדת החינוך, ואמרה: "הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות כמו נאמנות ומשילות, וגם שיח חברתי ופוצע ששואל אם מי שנאמן ויש גם מי שבוגד".

מנדלבליט הדגיש כי אינו מוכן להתערבות חיצונית בניהול המחלקה. לדבריו, אנשי נציגי החלקה מייצגים בדיונים בכנסת את העמדה המשפטית שלו. נוסף על כך, אמר היועמ"ש שיגן על העובדים מפני כל פגיעה, ושלא מקובל עליו שאדם כלשהו ירגיש מאוים. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי דיבר עם המשנה שלו לאחר האירוע ושימשיך לדבר איתה לעומק בנושא. לדבריו. זילבר אינה מושעית, אך עד לסיום הבירור היא לא תגיע לכנסת.

הבוקר, השיב מנדלבליט לדרישתה של שרת המשפטים איילת שקד להרחיק את זילבר מהשתתפות בוועידות הכנסת, ולא לאפשר לה לייצג את עמדת המשפטים. במכתב התגובה ששלח הודיע מנדלבליט לשרת המשפטים כי יבחן את התבטאויותיה של זילבר, אך ההחלטה אם להרחיקה מהמליאה שמורה לו: "החלטה על התייצבותו של גורם משפטי הכפוף לי כנציג היועץ המשפטי לממשלה, הינה החלטה הנתונה לסמכותי ואחריותי הבלעדית, ואין מקום להתערבות בסמכות זאת". למרות הודעתו של מנדלבליט, הודיע הבוקר לזילבר בשיחת טלפון קצרה, כי עד שתתקבל החלטה בעניינה, היא לא תוכל לקחת חלק בוועדות הכנסת. השניים לא דנו במכתב ששלח לשרת המשפטים.