דונלד טראמפ יוצא נגד כתב CNN במהלך מסיבת עיתונאים, רויטרס

טראמפ פנה לדמוקרטים במסיבת עיתונאים: "היזהרו מחקירות"

הנשיא נאם לאחר בחירות האמצע, ואמר כי הוא שומע על האפשרות לזמנו לחקירה עוד מתקופת הקמפיין: "הם לא השיגו כלום כי אין כלום" • טראמפ יצא נגד עיתונאי: "אתה אויב העם"

  • פורסם ב:
  • 07/11/2018 19:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/11/2018 19:48
  • |
  • כתבים:
  • נגה הלוי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נשא הערב (רביעי) נאום לאחר בחירות האמצע שנערכו הלילה ברחבי ארצות הברית. הוא שיבח את ניצחון הרפובליקנים בבחירות לסנאט, הזהיר את הדמוקרטים מזימונו לחקירות, ותקף כתב CNN ששאל אותו שאלות על סוגיית המהגרים וחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. 

טראמפ אמר כי הוא יכול לסיים את חקירותיו של התובע המיוחד לחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות בכל זמן, והדגיש: "לא הייתה התערבות". במקביל, הזהיר את הדמוקרטים מהאפשרות שיזומן לחקירות בבית הנבחרים, שכעת נשלט בידיהם. "אני שומע על חקירות כמעט מהרגע שבו הכרזתי על ריצה לנשיאות", אמר. "עבר הרבה זמן והם לא השיגו כלום כי אין כלום. הם יכולים לשחק במשחק הזה אבל אנחנו יכולים לשחק בו טוב יותר, כי יש לנו את הסנאט האמריקני". בנוסף, הוא ציין כי הוא לא שולל השבתה של הממשל בעקבות סוגיית בניית החומה בגבול מקסיקו, והבהיר כי יאשים בהשבתה את הדמוקרטים. במקביל, הוא לעג למתמודדים הרפובליקנים שלא תמכו בו במהלך הקמפיין לנשיאות, והפסידו את מושבם.

במהלך האירוע, טראמפ נשאל על הקמפיין נגד שיירת המהגרים, וענה: "לא מדובר בשחקנים". כשכתב רשת CNN אמר: "הם נמצאים במרחק של מאות מיילים", טראמפ הבהיר בתקיפות: "אני חושב שאתה צריך לתת לי לנהל את המדינה". העובדת האחראית על העברת המיקרופונים בין העיתונאים ניסתה לקחת את המיקרופון מהכתב, אך זה התעכב והמשיך לשאול שאלות על חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות. בתגובה אמר טראמפ: "תוריד את המיקרופון זה מספיק. CNN צריכה להתבייש בכך שאתה עובד עבורה. אתה חצוף ואדם נורא. הדרך שבה אתה מתייחס לאנשים היא נוראית. שב, כשאתה מדווח פייק ניוז, כמו ש-CNN מרבה לעשות, אתה אויב העם".

קודם לכן טען טראמפ כי התוצאות הן הישג למפלגתו, בהתחשב בתוצאות שרשם הנשיא לשעבר ברק אובמה, בבחירות האמצע בכוהנתו הראשונה. "אתמול היה יום מדהים. עלינו על כל הציפיות - למרות גיוסי כספים משמעותיים של הצד השני והתקשורת העוינת", אמר טראמפ. "הבחירות האלה מסמנות את ההישג הגדול ביותר למפלגה של נשיא מכהן".

הנשיא האמריקני שיבח את המרוצים לתפקידי המושל ואמר כי "זכינו בגדול". עוד הוסיף טראמפ כי הוא "מקווה לעבוד עם הדמוקרטים על נושאים כמו תשתיות ומחירי תרופות". קודם לכן, בירך הנשיא לשעבר ברק אובמה את המפלגה הדמוקרטית על ניצחונה בבחירות, ושיבח את אחוזי ההצבעה הגבוהים.

דונלד טראמפ יוצא נגד כתב CNN במהלך מסיבת עיתונאים
 

דונלד טראמפ יוצא נגד כתב CNN במהלך מסיבת עיתונאים ( רויטרס)

 

הנשיא נשאל על פשעי שנאה ועליית האנטישמיות וענה: "עשיתי הרבה בנושא, וגם נתניהו אמר: נשיא הזה עשה יותר עבור ישראל מכל נשיא אחר". נוסף על כך, הוא דחה את הטענות על התבטאויות גזעניות מצדו ואמר: "אני לא גזען, לא אמרתי את ה-N word או שום ביטוי גזעניים אחר”

טראמפ אמר כי הוא צופה שהפסגה הבאה עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און תיערך בתחילת השנה הבאה. כמו כן, הוא ציין כי סגן הנשיא מייק פנס ירוץ יחד עמו גם בקמפיין לנשיאות בעוד שנתיים. "מייק, רוצה לרוץ עמי?", טראמפ שאל לעיני הכתבים. "התשובה שלו היא כן ואני מאוד מרוצה מכך".

מהפך דמוקרטי בבית הנבחרים; הרפובליקנים שמרו על הרוב בסנאט

כזכור, בבחירות האמצע שנערכו הלילה הצליחו הדמוקרטים להשיג 222 מושבים מתוך 435 מושבי בית הנבחרים ו-45 מושבים מתוך 100 המושבים העומדים בסנאט, ואילו הרפובליקנים הצליחו להשיג 199 מושבים מבית הנבחרים עד כה, ו-51 מושבים בסנאט. על פי כלי התקשורת במדינה, טראמפ ומפלגתו שמרו על הרוב בסנאט, אך הדמוקרטים ביצעו מהפך בבית הנבחרים. בעקבות הניצחון של הדמוקרטים בבית הנבחרים, התקשר הנשיא טראמפ לננסי פלוסי, מנהיגת המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, לברך אותה על ניצחון מפלגתה.

בטקסס, בתום קרב צמוד, שמר הסנאטור הרפובליקני טד קרוז על כסאו. קרוז השיג 50.6% מהקולות, ואילו בטו או'רורק הדמוקרטי קיבל 48.8%. מיט רומני הרפובליקני ניצח את ג'ני וילסון בבחירות לסנאט ביוטה. רומני שימש בעבר כמושל מסצ'וסטס והיה למועמד המפלגה בבחירות לנשיאות בשנת 2012.

 הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירת האמצע
 

הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירת האמצע (רויטרס)

 

נוסף על כך, אייאנה פרסלי הדמוקרטית נבחרה לייצג את המחוז השביעי של מסצ'וסטס בבית הנבחרים. בכך הפכה פרסלי לאישה הראשונה מהקהילה האפרו-אמריקנית שתייצג את מסצ'וסטס בקונגרס. ראשידה טאליב, שנולדה בארה"ב למהגרים פלסטינים, נבחרה לאחת מנציגות מישיגן בבית הנבחרים - ובכך הפכה לאישה המוסלמית הראשונה בהיסטוריה שתכהן כחברת קונגרס.

מוקדם יותר, דן קרנשאו (34), נציג הרובע השני של טקסס מטעם המפלגה הרפובליקנית, שנבחר הלילה (רביעי) לבית הנבחרים האמריקני סיפר על תמיכתו הרבה בישראל בשיחה שערך עם חדשות עשר.

דונלד טראמפ ומייק פנס בבית הלבן
 

דונלד טראמפ ומייק פנס בבית הלבן (רויטרס)

 

"ביקרתי בישראל ואני מתכנן לבקר בה שוב", סיפר קרנשאו בשיחה עמו, שנערכה טרם ההכרזה על תוצאות בחירות האמצע בארצות הברית. "ייתכן שכבר בדצמבר ובטוח אעשה את זה בקיץ. בלב שלי יש מקום חם לישראל ולישראלים. הייתי גם ברמאללה ובגדה המערבית ואני חושב שאמריקה צריכה להיות שם למען ישראל".
 

בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, קרנשאו נוקט עמדה פרו-ישראלית אך בדבריו מציין כי על הצדדים לקדם את מאמצי השלום בתיווך אמריקני. "אני מאוד מעריך את מאמציו של טראמפ במה שהוא עשה למען ישראל. עודדתי את המעבר של השגרירות לירושלים ואת הקו הנוקשה נגד האיראנים שרוצים למחוק את ישראל. תמיד נהיה שם למען ישראל ותמיד אהיה קול למען הישראלים וגם קול למען דיאלוג ושלום בין ישראל והפלסטינים. הפתרון הזה צריך לבוא מצד שני הצדדים. ארצות הברית צריכה להיות שם כמתווכת ישרה - אנחנו צריכים לעזור כמה שאפשר עם המשא ומתן. אני בהחלט מוכן להיות קול למען מטרה זו".