העיניים נשואות ל-2020: טראמפ ספג סטירה במדינות מפתח • פרשנות

נשיא ארה"ב ניצח בפלורידה ובאוהיו, אך הפסיד ב-3 מדינות שהעניקו לו את הנשיאות - ויצטרך להשיב לעצמו לפחות אחת מהן כדי לנצח בבחירות הבאות • מספר שיא של נשים בקונגרס

אמריקה בוחרת: תוצאות בחירות האמצע בארצות הברית הן ניצחון למפלגה הדמוקרטית, שהשתלטה על בית הנבחרים וניצחה במיליוני קולות. הנשיא טראמפ נחל הישגים יפים במדינות המפתח פלורידה ואוהיו שבהן ניצח, אבל קיבל סטירת לחי במדינות פנסילבניה, מישיגן וויסקונסין, שבעזרתן ניצח את הבחירות לנשיאות לפני שנתיים, ויהיה חייב להשיב לעצמו לפחות אחת מהן על מנת לזכות בכהונה נוספת.

העיניים של שני המחנות כבר נשואות לבחירות לנשיאות ב-2020, כאשר מחנה טראמפ יוצא עם התלהבות מבחירות האמצע, אך הדמוקרטים רושמים את ההישג הגדול - כאשר רוב הציבור אומר שהוא אינו מרוצה מהנשיא האמריקני. נוסף על כך, המהפך יקנה לדמוקרטים שליטה בכל הוועדות בבית הנבחרים ומשורותיהם גם ייבחר יושב ראש הבית.

 
 
 
 אזרחים אמריקנים מצביעים בניו יורק
 

אזרחים אמריקנים מצביעים בניו יורק (רויטרס)

 

כעת, יצטרך הנשיא טראמפ ללמוד לעבוד יחד עם הדמוקרטים, שכן הוא יצטרך להתרגל למצב חדש שבו הוא זקוק לאישור המפלגה הכחולה כדי להעביר חוקים, דבר שלא היה לו עד כה. 

תופעה מעניינת היא מעורבות מוגברת של אזרחי ארצות הברית בפוליטיקה, ככל הנראה כתוצאה מכהונת טראמפ. מספר המצביעים ביחס לבחירות הקודמות צמח בלמעלה מ-30 מיליון. בולט במיוחד היה שיעור ההצבעה בקרב צעירים והיספנים.

מספר שיא של נשים בקונגרס; 80% מהיהודים הצביעו לדמוקרטים

מתוצאות הבחירות עולה כי מספר שיא של 110 נשים יהיו חברות קונגרס. בפעם הראשונה יהיו שתי צאצאיות של ילידים אמריקנים  וכן שתי מוסלמיות - אלהאן עומאר, סומלית אמריקנית ורשידה טליב, האמריקנית הראשונה ממוצא פלסטיני בקונגרס.

האישה הצעירה ביותר שנבחרה לקונגרס היא אלכסנדריה אוקסיו-קורטס בת ה-29, שידועה בביקורת החריפה שלה על ישראל. יהודי ארצות הברית הביעו את דעתם כאשר 80% מהם הצביעו למפלגה הדמוקרטית.

רוב הנבחרים האמריקנים החדשים אינם מכירים את ישראל, ולא בהכרח מעורים במשמעויות הפוליטיות שיש בישראל. כעת, ינסו אנשי הלובי היהודי לעשות חריש עמוק כדי לבצע שינוי בנושא.

הנשיא טראמפ: "הבחירות עלו על כל הציפיות"

בתוך כך, הנשיא טראמפ התייחס היום לבחירות האמצע ואמר כי "אתמול היה יום מדהים, עלינו על כל הציפיות - למרות גיוסי כספים משמעותיים של הצד השני והתקשורת העוינת. הבחירות האלה מסמנות את הרווח הגדול ביותר למפלגה של נשיא מכהן".

קודם לכן, בירך הנשיא לשעבר ברק אובמה את המפלגה הדמוקרטית על ניצחונה בבחירות, ושיבח את אחוזי ההצבעה הגבוהים.

כזכור, בבחירות האמצע שנערכו הלילה הצליחו הדמוקרטים להשיג 222 מושבים מתוך 435 מושבי בית הנבחרים ו-45 מושבים מתוך 100 המושבים העומדים בסנאט, ואילו הרפובליקנים הצליחו להשיג 199 מושבים מבית הנבחרים עד כה, ו-51 מושבים בסנאט. על פי כלי התקשורת במדינה, טראמפ ומפלגתו שמרו על הרוב בסנאט, אך הדמוקרטים ביצעו מהפך בבית הנבחרים. בעקבות הניצחון של הדמוקרטים בבית הנבחרים, התקשר הנשיא טראמפ לננסי פלוסי, מנהיגת המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, לברך אותה על ניצחון מפלגתה.

 הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירת האמצע
 

הנשיא טראמפ בעצרת לקראת בחירת האמצע (רויטרס)

 

בטקסס, בתום קרב צמוד, שמר הסנאטור הרפובליקני טד קרוז על כסאו. קרוז השיג 50.6% מהקולות, ואילו בטו או'רורק הדמוקרטי קיבל 48.8%. מיט רומני הרפובליקני ניצח את ג'ני וילסון בבחירות לסנאט ביוטה. רומני שימש בעבר כמושל מסצ'וסטס והיה למועמד המפלגה בבחירות לנשיאות בשנת 2012.

נוסף על כך, אייאנה פרסלי הדמוקרטית נבחרה לייצג את המחוז השביעי של מסצ'וסטס בבית הנבחרים. בכך הפכה פרסלי לאישה הראשונה מהקהילה האפרו-אמריקנית שתייצג את מסצ'וסטס בקונגרס. ראשידה טאליב, שנולדה בארה"ב למהגרים פלסטינים, נבחרה לאחת מנציגות מישיגן בבית הנבחרים - ובכך הפכה לאישה המוסלמית הראשונה בהיסטוריה שתכהן כחברת קונגרס.

 הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים
 

הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים (רויטרס)

 

מוקדם יותר, דן קרנשאו (34), נציג הרובע השני של טקסס מטעם המפלגה הרפובליקנית, שנבחר הלילה (רביעי) לבית הנבחרים האמריקני סיפר על תמיכתו הרבה בישראל בשיחה שערך עם חדשות עשר.
 

"ביקרתי בישראל ואני מתכנן לבקר בה שוב", סיפר קרנשאו בשיחה עמו, שנערכה טרם ההכרזה על תוצאות בחירות האמצע בארצות הברית. "ייתכן שכבר בדצמבר ובטוח אעשה את זה בקיץ. בלב שלי יש מקום חם לישראל ולישראלים. הייתי גם ברמאללה ובגדה המערבית ואני חושב שאמריקה צריכה להיות שם למען ישראל".
 

בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, קרנשאו נוקט עמדה פרו-ישראלית אך בדבריו מציין כי על הצדדים לקדם את מאמצי השלום בתיווך אמריקני. "אני מאוד מעריך את מאמציו של טראמפ במה שהוא עשה למען ישראל. עודדתי את המעבר של השגרירות לירושלים ואת הקו הנוקשה נגד האיראנים שרוצים למחוק את ישראל. תמיד נהיה שם למען ישראל ותמיד אהיה קול למען הישראלים וגם קול למען דיאלוג ושלום בין ישראל והפלסטינים. הפתרון הזה צריך לבוא מצד שני הצדדים. ארצות הברית צריכה להיות שם כמתווכת ישרה - אנחנו צריכים לעזור כמה שאפשר עם המשא ומתן. אני בהחלט מוכן להיות קול למען מטרה זו".