איילת שקד, אביחי מנדלבליט ודינה זילבר, רויטרס

מנדלבליט לאנשי משרד המשפטים: דינה זילבר לא תעבור משפט שדה

היועץ המשפטי לממשלה ערך שיחה עם אנשי ייעוץ וחקיקה שבמהלכה טענו הנוכחים ל"תחושות קשות" בכל הקשור לפרשה. מנדלבליט הבהיר שהפסקת הופעותיה של זילבר בכנסת איננה עונש

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אמר היום (רביעי) כי דינה זילבר, המשנה שלו, לא תעבור משפט שדה ושהתלונות נגדה ייבחנו בשיקול דעת. הדברים נאמרו במהלך שיחה שערך מנדלבליט עם אנשי ייעוץ וחקיקה, שבמהלכה טענו הנוכחים ל"תחושות קשות" בכל הקשור לפרשה. זאת, לאחר שזילבר התבטאה נגד חוק "הנאמנות בתרבות" בוועדת החינוך, ואמרה: "הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות כמו נאמנות ומשילות, וגם שיח חברתי ופוצע ששואל אם מי שנאמן ויש גם מי שבוגד".

מנדלבליט הדגיש כי אינו מוכן להתערבות חיצונית בניהול המחלקה. לדבריו, אנשי נציגי החלקה מייצגים בדיונים בכנסת את העמדה המשפטית שלו. נוסף על כך, אמר היועמ"ש שיגן על העובדים מפני כל פגיעה, ושלא מקובל עליו שאדם כלשהו ירגיש מאוים. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי דיבר עם המשנה שלו לאחר האירוע ושימשיך לדבר איתה לעומק בנושא. לדבריו. זילבר אינה מושעית, אך עד לסיום הבירור היא לא תגיע לכנסת.

 
 
 
מנדלבליט נואם באירוע לציון 70 שנות פרקליטות
 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט (חדשות עשר)

 

הבוקר, השיב מנדלבליט לדרישתה של שרת המשפטים איילת שקד להרחיק את זילבר מהשתתפות בוועידות הכנסת, ולא לאפשר לה לייצג את עמדת המשפטים. במכתב התגובה ששלח הודיע מנדלבליט לשרת המשפטים כי יבחן את התבטאויותיה של זילבר, אך ההחלטה אם להרחיקה מהמליאה שמורה לו: "החלטה על התייצבותו של גורם משפטי הכפוף לי כנציג היועץ המשפטי לממשלה, הינה החלטה הנתונה לסמכותי ואחריותי הבלעדית, ואין מקום להתערבות בסמכות זאת". למרות הודעתו של מנדלבליט, הודיע הבוקר לזילבר בשיחת טלפון קצרה, כי עד שתתקבל החלטה בעניינה, היא לא תוכל לקחת חלק בוועדות הכנסת. השניים לא דנו במכתב ששלח לשרת המשפטים.

לאחר מכן התבטאה שקד בנושא בוועידה לבטיחות בדרכים של הרלב"ד ו"דה מרקר": "יש ויכוח על תפקידו של היועמ"ש. בשורה התחתונה דינה זילבר לא תגיע כרגע לוועדות בכנסת עד שהיועמש יסיים את הבירור בעניינה. יש תקנון ממשלה והנחיות יועץ. כדי שהממשלה תעבוד כמו שצריך, כל פקידי הממשלה מחוייבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. עמדת הממשלה נקבעת בוועדת שרים לחקיקה. אם פקיד ציבור, בכיר ככל שיהיה, רוצה להביע עמדות פוליטיות הוא יכול להתכבד, להתפטר ולהיכנס לפוליטיקה. כשהייעוץ המשפטי לממשלה נכנס לסוגיות פולטיות זה עושה נזק למערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

בתוך כך, סיעת מרצ הודיעה כי תגיש אי אמון נגד שקד. יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, אמרה: ״שקד חורגת מסמכותה כדי להפחיד ולאיים את המערכת המשפטית שתחת סמכותה. שרת המשפטים היא זו שהיתה אמןרה לשמור על עצמאות מערכת המשפט והעובדה שהיא עצמה מתגייסת לרסק אותה בשורה של צעדים, בינהם חוק היועמשים והאיום בפיטורים על זילבר שכלל אינו בסמכותה, הוא ציד ענק לתהום״.

 שרת המשפטים איילת שקד
 

שרת המשפטים איילת שקד ( חדשות עשר)

 

אתמול, כאמור, התקיים דיון בוועדת החינוך בנוגע לחוק "הנאמנות בתרבות" שאושר בקריאה ראשונה. עו"ד זילבר, המשמשת כמשנה ליועץ המשפטי, הסבירה כי עמדת משרדה היא שהחוק מעורר קשיים של ממש: "הנאמנות בתרבות היא אוקסימורון כמו שתיקה רועמת", אמרה "מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו - בכל ובעיקר בתרבות זוהי התורה כולה. רק לנושא התרבות אנחנו מייצרים הסדר ייחודי שהוא מחמיר יותר ומתנהל בצורה שונה מההסדרים האחרים".

שעות לאחר התבטאויותיה של זילבר בוועדה, התקיימה פגישה בין שקד למנדלבליט, בה הבהירה לו כי המשנה שלו חצתה כל גבול, ופועלת תחת הטיה פוליטית. בהמשך, שלחה שקד מכתב ליועמ"ש, ובו הבהירה: "החל מהיום, סיימה גברת דינה זילבר לייצג את עמדתי, עמדת משרדי או עמדת הממשלה בממשלה, בוועדה מוועדותיה או בוועדה מוועדות הכנסת. היא לא רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד. בנוסף לצעדים שבהם נקטתי, אבקשך לבחון מצדך את מעשיה של זילבר לאור כלליו של התקשי"ר, תקנון הממשלה והנחיות היועמ"ש".


במכתב ששלחה שקד למנדלבליט, הזכירה גם דברים שאמרה זילבר בדיון שנערך לפני כשבועיים. לדברי השרה, לאחר שזילבר הציגה את עמדת מנדלבליט בדיון, היא "המשיכה לבטא את מה שהבהירה כי הוא עמדתה האישית ביחס להצעות חוק הזוכות לתמיכת הממשלה". זאת, לטענתה, בניגוד לחוק. שקד אמרה כי זילבר "פתחה בשורת התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה", באומרה בין היתר כי "לא ברורה לחלוטין הסיבה להעביר חקיקה שהיא גם בלתי נחוצה וגם פוגענית; ההצעות שמונחות על השולחן משמעותן הפיכת משרת היועמ"ש למשרת אמון, שזו מגמה הרסנית".