מירי רגב ואלעזר שטרן, רויטרס

ח"כ שטרן: "מביע צער בפני מי שנפגעה מדבריי, רגב לא אחת מהן"

יום לאחר שאמר "אני יודע איך התקדמת בצה"ל" למירי רגב, ח"כ אלעזר שטרן מתנצל - אך לא בפניה. "בחיים לא חשדו בי בהטרדה מינית. רגב עשתה עלי סיבוב תקשורתי"

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) התנצל היום (רביעי) במליאת הכנסת על דבריו אמש ואמר כי הוא "מביע צער בפני מי שנפגעה מהדברים, אך רגב לא אחת מהן". זאת לאחר שאמר אתמול לשרת התרבות והספורט "אני יודע איך התקדמת בצה"ל". 

"הטרדות מיניות הן נגע קשה בצה"ל, וטיפלתי בזה ביד תקיפה", סיפר במליאה ראש אכ"א לשעבר. "בחיים לא אמרתי משפט שניתן לפרש אותו כהטרדה מינית, שמישהי אחת תבוא ותגיד שהיא שמעה עלי משהו כזה".

למרות זאת, בשל הסערה הציבורית שעוררו דבריו, בחר להתנצל היום: "אני ער למה שקורה ברשתות החברתיות, ומבין שיש כאלו שנפגעו מדבריי. בפניהן, ואך ורק בפני אותן נשים אני מביע את צערי. אבל שיהיה ברור שמירי רגב היא לא אחת מאותן נפגעות. היא לקחה את הדברים למערכה תקשורתית, שמבחינתה אולי הצליחה".

 
 

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, פנה לציבור הישראלי בפייסבוק וכתב: "ביממה האחרונה מגיעות אליי תלונות רבות על התנהגות חברי הכנסת במליאה. לצערי, זה לא עניין חדש. כבר שש שנים שאני, כיושב ראש הכנסת, נלחם יום יום בתופעה. גם ועדת האתיקה של הכנסת, עובדת שעות נוספות. אני מבין לליבם של האזרחים המודאגים. גם אני בעצמי, לפני הכל, אזרח מודאג. אבל המסר שאני מבקש להעביר לכם הוא אחד- דמוקרטיה היא שלטון העם. אתם, האזרחים, בוחרים מי יזכה לשבת בכנסת ולייצג אתכם ומי ישאר בחוץ. באמצעות התפקדות למפלגות למשל, תוכלו להשפיע על הרשימה שתציג המפלגה לכנסת. לכם האזרחים אסור לתת יד לשיח מתלהם ומסית ברשת. תוכיחו לאותם חברי כנסת שמנסים להשיג פרסום באמצעות פרובוקציות, שאתכם אי אפשר לקנות בדיבור מלוכלך. לצערי הרב, התקשורת מפרסמת בכותרות רק ניבולי פה במליאה, ופעולות חשובות שנעשות כאן בכנסת למען הציבור זוכות, אם בכלל, רק להתייחסות קטנה בעמודים האחרונים. אני קורא לכם - בואו נשנה את השיח! אני יודע שכולנו רוצים את אותו הדבר- חברי כנסת שעובדים למען הציבור, ולא למען פרסום והדרת שמם. אתם אלה שבוחרים את נבחרי הציבור, ואל תשכחו את זה. רק אתם יכולים להחליט מי ישב כאן בכנסת ומי ישאר בחוץ - זוהי דמוקרטיה".

 מירי רגב ואלעזר שטרן
 

מירי רגב ואלעזר שטרן (רויטרס )

 

במהלך דיון בחוק "הנאמנות בתרבות" התפתח עימות חריף בין ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) לשרת התרבות מירי רגב (ליכוד). שטרן רמז לנסיבות מפוקפקות סביב קידומה של רגב בצה"ל, והיא תקפה את התנהלותו כקצין בכיר. זאת, לאחר שטען כי אינה מכירה את כתביו של שלום שבזי, בעקבות דברים דומים שאמרה, לדברי שטרן, לחבר סיעתו ח"כ עפר שלח.

"היית ראש אכ"א מעולה", הגיבה רגב בסרקזם לטענותיו של שטרן על כך שאינה מכירה את כתבי שבזי. "היינו צריכים לנקות את החצר אחרי כל אמירה שלך. אנחנו יודעים למה אתה כאן ובגלל מי". בתגובה אמר שטרן: "מירי, אני לא רוצה לדבר על איך התקדמת, את יודעת שאני יודע איך התקדמת, לא כדאי".

לאחר חילופי העלבונות בין השניים. ח"כ שטרן הבהיר את כוונת דבריו בשיחה עם חדשות עשר. "כוונתי היתה אך ורק לנטייתה של רגב לשירות יתר של אדוניה", אמר חבר הכנסת. "כפי שעשתה בתוכנית ההתנתקות וכפי שקורה היום. אמרתי זאת בדיון בכנסת, וזאת בלבד היתה כוונתי".

אתמול הגיבה השרה רגב לדבריו של שטרן. "דבריו הם כתב אישום נגד אנשים שקודמו בצבא ונגד מפקדי הצבא שמעורבים בקידום נשים בצה"ל", אמרה. "בדבריו כלפיי יש רמיזה לכך שאני התקדמתי לא כפי שהוא התקדם בצה"ל, על פי קריטריונים והמלצות המפקדים - אלא בהחפצה נשית".

"אין מקום בחיים הציבוריים לאדם שמבזה נשים ורומז רמיזות סקסיסטיות", הוסיפה שרת התרבות, ופנתה אל חבר הכנסת, "שטרן - תגיד ותספר מה שאתה יודע, כי אני לא יודעת על מה אתה מדבר. אני רוצה שכולם ידעו על מה אתה מדבר, וכן שטרן, הצטרפת לחבורת הגברים שמכפישים נשים ומזלזלים בכבודן - YOU TOO".