בחירות האמצע: פרשת קוואנו העירה את הענק הרפובליקני • פרשנות

גם הדמוקרטים וגם הרפובליקנים הצליחו לסחוף עוד מיליונים לקלפיות ולהשפיע על התוצאות, אך הראשונים ציפו ליותר • וכיצד השפיע אובמה על בחירות האמצע בארה"ב?

הניצחון הדמוקרטי היום (רביעי) בבית הנבחרים האמריקני הוא שחר של יום חדש עבורם. אולם בבחירות האמצע לא ראינו כאן רק "גל כחול", לצערם של הדמוקרטים, אלא גם "גל אדום" של רפובליקנים שהגיעו לממש את זכותם הדמוקרטית, שנראה גם כי הושפע רבות מפרשת מינוי השופט ברט קוואנו לבית המשפט העליון, שניערה משנתם את המצביעים הפוטנציאליים, והביא לשימור השליטה הרפובליקנית על הבית העליון.
 

ניתן לראות את הגלים הכחולים והאדומים באים לידי ביטוי בקלפיות בפלורידה למשל, שם עלה במיליונים מספר המצביעים משני צדי המתרס הפוליטי. כך בזמן שהדמוקרטים הביאו פי שניים מצביעים מהבחירות הקודמות – גם הרפובליקנים עשו זאת ואף ניצחו על הקרב על המושל וגם על הסנאט בפלורידה.
 

הסיטואציה הזאת חזרה על עצמה במקומות רבים בארצות הברית – כך למשל במיזורי, שבה הדמוקרטים ניהלו מרוץ צמוד והיו בפיגור של 0.7% בלבד בסקרים, הפסידו לבסוף ב-10%, כיוון שהמון רפובליקנים הגיעו לקלפיות.

 
 
אנשים בפלורידה ממתינים להצביע

אנשים בפלורידה ממתינים להצביע (רויטרס)

 


 

אם רוצים לסמן את קו פרשת המים, את האירוע המחולל שהעיר את הענק הרפובליקני הישן, אז אין ספק שצריך לשים את האצבע על הליך מינוי קוואנו. עד לסאגת המינוי, לבוחרים הרפובליקנים לא הייתה אנרגיה רבה להגיע לקלפיות. גם רפורמת המס הגדולה של טראמפ, שהייתה אמורה לשכנע אותם, לא חלחלה בכלל לאוכלוסיית הצווארון הכחול. מה שבהחלט חלחל פנימה זו תנועת ה-MeToo. אך היא לא תנועה פוליטית, על אף שהיא מזוהה עם השמאל והדמוקרטים.
 

כשמסתכלים על מדגמי היציאה, ניתן לראות שהדמוקרטים ניצחו כמעט בכל קבוצות האוכלוסיה למעט קבוצה אחת – גברים לבנים מעל גיל 45. זאת קבוצה גדולה מאוד בארצות הברית וקבוצה שיוצאת להצביע יותר מכל קבוצה אחרת כמעט, דוגמת לטינים, שחורים או צעירים, אולם לא יותר מנשים לבנות. אותם גברים הצביעו בפער משמעותי עבור הרפובליקנים.
 

הסיפור של קוואנו גרם גם לנשים רפובליקניות להסתכל ולחשוב על מה שקורה סביבן והוא החזיר לאור הזרקורים את נושא התקינות הפוליטית - נושא שמאוד משפיע על הבחירות. טראמפ הלך מאוד חזק על קו של הגירה, תקינות פוליטית, אליטות ומלחמת תרבויות.
 

 הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים

הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים (רויטרס )

 

במקביל טראמפ נטש את השיח על מצבה הכלכלי המעולה של אמריקה – נושא שכל נשיא נורמלי היה חוזר ומדגיש אותו שוב ושוב. האם ההימור הזה של טראמפ ישתלם? המפלגה הרפובליקנית עוד תנתח את הבחירה הזאת ובגדול. האם הניסיון של טראמפ ללכת לכיוון של פוליטיקת זהויות ישתלם? הוא יטען שכן ושכך הוא הציל את הרפובליקנים. לא מין הנמנע שדווקא בגלל הבחירה הזאת – תוצואתיהם יהיו הרבה פחות טובות.

עוד נקודה מעוניינת היא מעורבות ברק אובמה בקמפיין לטובת הדמוקרטים. בניגוד למצופה, או שלא, דווקא במקומות שבהם השקיע הנשיא לשעבר כמו ג'ורג'יה ופלורידה – הדמוקרטים הפסידו. עם זאת, ההפסדים לא היו סוחפים ובמקומות כמו טקסס או ג'ורג'יה, שהם מקומות רפובליקנים מובהקים, ההפסדים לא היו בפער גדול.