איילת שקד, אביחי מנדלבליט ודינה זילבר, רויטרס

מנדלבליט לשקד: "לא בסמכותך להרחיק את המשנה ליועמ"ש מהמליאה"

היועמ"ש הגיב להודעת שרת המשפטים לפיה זילבר תורחק מהכנסת בשל התנגדותה לחוק הנאמנות בתרבות, והשניים סיכמו כי המשנה לא תגיע לכנסת עד לבירור הטענות • פרסום ראשון

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, משיב הבוקר (רביעי) לדרישתה של שרת המשפטים איילת שקד להרחיק את דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי מהשתתפות בוועידות הכנסת, ולא לאפשר לה לייצג את עמדת המשפטים. זאת, לאחר שזילבר התבטאה נגד חוק "הנאמנות בתרבות" בוועדת החינוך, ואמרה: "הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות כמו נאמנות ומשילות, וגם שיח חברתי ופוצע ששואל אם מי שנאמן ויש גם מי שבוגד".

במכתב התגובה שמשגר הבוקר היועץ המשפטי לממשלה, מודיע מנדלבליט לשרת המשפטים כי יבחן את התבטאויותיה של זילבר, אך ההחלטה אם להרחיקה מהמליאה שמורה לו: "החלטה על התייצבותו של גורם משפטי הכפוף לי כנציג היועץ המשפטי לממשלה, הינה החלטה הנתונה לסמכותי ואחריותי הבלעדית, ואין מקום להתערבות בסמכות זאת". למרות הודעתו של מנדלבליט, הודיע הבוקר לזילבר בשיחת טלפון קצרה, כי עד שתתקבל החלטה בעניינה, היא לא תוכל לקחת חלק בוועדות הכנסת. השניים לא דנו במכתב ששלח לשרת המשפטים.

שקד: "פקיד ציבור שרוצה להביע עמדות פוליטיות - שיתפטר"

 
 
 

לאחר מכן התבטאה איילת שקד בנושא בוועידה לבטיחות בדרכים של הרלב"ד ו"דה מרקר": "יש ויכוח על תפקידו של היועמ"ש. בשורה התחתונה דינה זילבר לא תגיע כרגע לוועדות בכנסת עד שהיועמש יסיים את הבירור בעניינה. יש תקנון ממשלה והנחיות יועץ. כדי שהממשלה תעבוד כמו שצריך, כל פקידי הממשלה מחוייבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. עמדת הממשלה נקבעת בוועדת שרים לחקיקה. אם פקיד ציבור, בכיר ככל שיהיה, רוצה להביע עמדות פוליטיות הוא יכול להתכבד, להתפטר ולהיכנס לפוליטיקה. כשהייעוץ המשפטי לממשלה נכנס לסוגיות פולטיות זה עושה נזק למערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

בתוך כך, סיעת מרצ הודיעה כי תגיש אי אמון נגד שקד. יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, אמרה: ״שקד חורגת מסמכותה כדי להפחיד ולאיים את המערכת המשפטית שתחת סמכותה. שרת המשפטים היא זו שהיתה אמןרה לשמור על עצמאות מערכת המשפט והעובדה שהיא עצמה מתגייסת לרסק אותה בשורה של צעדים, בינהם חוק היועמשים והאיום בפיטורים על זילבר שכלל אינו בסמכותה, הוא ציד ענק לתהום״.

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (חדשות עשר)

 

אתמול, כאמור, התקיים דיון בוועדת החינוך בנוגע לחוק "הנאמנות בתרבות" שאושר בקריאה ראשונה. עו"ד זילבר, המשמשת כמשנה ליועץ המשפטי, הסבירה כי עמדת משרדה היא שהחוק מעורר קשיים של ממש: "הנאמנות בתרבות היא אוקסימורון כמו שתיקה רועמת", אמרה "מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו - בכל ובעיקר בתרבות זוהי התורה כולה. רק לנושא התרבות אנחנו מייצרים הסדר ייחודי שהוא מחמיר יותר ומתנהל בצורה שונה מההסדרים האחרים".

שעות לאחר התבטאויותיה של זילבר בוועדה, התקיימה פגישה בין שקד למנדלבליט, בה הבהירה לו כי המשנה שלו חצתה כל גבול, ופועלת תחת הטיה פוליטית. בהמשך, שלחה שקד מכתב ליועמ"ש, ובו הבהירה: "החל מהיום, סיימה גברת דינה זילבר לייצג את עמדתי, עמדת משרדי או עמדת הממשלה בממשלה, בוועדה מוועדותיה או בוועדה מוועדות הכנסת. היא לא רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד. בנוסף לצעדים שבהם נקטתי, אבקשך לבחון מצדך את מעשיה של זילבר לאור כלליו של התקשי"ר, תקנון הממשלה והנחיות היועמ"ש".


במכתב ששלחה שקד למנדלבליט, הזכירה גם דברים שאמרה זילבר בדיון שנערך לפני כשבועיים. לדברי השרה, לאחר שזילבר הציגה את עמדת מנדלבליט בדיון, היא "המשיכה לבטא את מה שהבהירה כי הוא עמדתה האישית ביחס להצעות חוק הזוכות לתמיכת הממשלה". זאת, לטענתה, בניגוד לחוק. שקד אמרה כי זילבר "פתחה בשורת התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה", באומרה בין היתר כי "לא ברורה לחלוטין הסיבה להעביר חקיקה שהיא גם בלתי נחוצה וגם פוגענית; ההצעות שמונחות על השולחן משמעותן הפיכת משרת היועמ"ש למשרת אמון, שזו מגמה הרסנית".