אלכסנדריה אוקזיו-קורטז, מועמדת המפלגה הדמוקרטית בניו יורק, רויטרס

אמריקה בחרה: יותר נשים, להט"בים ומיעוטים

ניצחון המפלגה הדמוקרטית בבחירות לבית הנבחרים האמריקני מסמן את עליית פוליטיקת המיעוטים, עם המושל ההומו המוצהר הראשון בקולורדו ושתי נשים מוסלמיות ראשונות בקונגרס

בחירות האמצע שמסתיימות הבוקר (רביעי) בארצות הברית מסכמות שנתיים מתוחות עבור המפלגה הדמוקרטית, שנחלה תבוסה קשה בבחירות לנשיאות ב-2016. על פי כל הסקרים, לדמוקרטים לא היה סיכוי לזכות בשליטה בסנאט, אך נכון לשעה זו הדמוקרטים הפכו כבר למעלה מ-25 מושבים בבית הנבחרים, וצפויים להשיב את השליטה בבית.

בחירות האמצע השנה מביאות עמן מגוון של מתמודדים מאוכלוסיות שלא זוכות לייצוג רב בבתי הנבחרים, בהן נשים, אפרו-אמריקנים וחברי קהילת הלהט"ב. על פי תוצאות הביניים, נשים יזכו השנה לייצוג שיא בבית הנבחרים, בעיקר בקרב המפלגה הדמוקרטית. הבולטת בהן היא אלכסנדריה אוקזיו-קורטז, המתמודדת הדמוקרטית שזכתה במושב המחוז ה-14 בניו יורק, והיא תהיה חברת הקונגרס הצעירה בהיסטוריה. אוקזיו-קורטז הפתיעה את מפלגתה כאשר הדיחה מתפקידו את אחד מבכירי המפלגה, ג'ו קרולי.

 
 

מהיום בו נבחרה אוקזיו-קורטז לייצג את המפלגה בבחירות הקונגרס של ניו-יורק, התייחסה אליה התקשורת כאל הזוכה במרוץ. המחוז ה-14 נחשב למחוז "כחול" (בעל רוב מצביעים למפלגה הדמוקרטית), והמפלגה הדמוקרטית מחזיקה בו מאז 1993. סיכוייו של המתחרה שלה, אנטוני פאפאס לזכייה צנחו עוד יותר בעקבות האשמות לאלימות שעלו נגדו מצד אשתו לשעבר. בצעד חריג, כך דווח בשבוע שעבר בפוקס ניוז, המפלגה הרפובליקנית במחוז הסירה את תמיכה בו. אוקזיו-קורטז מגדירה את עצמה כסוציאליסטית, במדינה שעדיין לא החלימה לחלוטין מהבהלה מהקומוניזם, והבטחת הבחירות המרכזית שלה היא לספק ביטוח בריאות חינמי לכל אזרחי המדינה.

 אלכסנדריה אוקזיו-קורטז, מועמדת המפלגה הדמוקרטית בניו יורק
 

אלכסנדריה אוקזיו-קורטז, מועמדת המפלגה הדמוקרטית בניו יורק ( רויטרס)

 

גם הקהילה הלהט"בית זוכה השנה לייצוג נרחב. על פי פרויקט "The Rainbow Wave", 22 חברים בקהילה הגאה יתמודדו השנה לסנאט והקונגרס השנה, עלייה של 29% מ-2016. בוורמונט התמודדה לתפקיד המושלת כריסטין הולקוויסט, האישה הטרנסג'נדרית הראשונה שהתמודדה לתפקיד, אך היא הפסידה למתחרה הרפובליקני פיל סקוט. מי שכן עשה היסטוריה היום הוא ג'ארד פוליס, המתמודד המנצח בבחירות למושל קולורדו, שגם יהיה ההומו המוצהר הראשון שממלא תפקיד זה בארצות הברית. פוליס הוא לא דמות חדשה בפוליטיקה האמריקנית, הוא כיהן כחבר קונגרס מטעם מדינתו קרוב לעשור, וגם שם עשה היסטוריה כהורה הגאה הראשון בבית הנבחרים, לאחר לידת בנו ב-2011. אחד מהנושאים בהם התמקד פוליס בשנים האחרונות הוא הניסיון להגן על תלמידים להט"בים. מאז 2011 פוליס נאבק להעביר במדינתו אמנה שתגן על תלמידים להט"בים מפני רדיפה ואפליה. צ'אד גריפין, ראש הקמפיין לזכויות אדם, כינה בהצהרה רשמית שהוציא הלילה הארגון, את ניצחונו של פוליס "אבן דרך במאבק למען השוויון".  "פוליס הוכיח את עצמו כמנהיג, והוא ייקח עמו את המחויבות לשוויון לאחוזת המושל", אמר גריפין. "הוא יהפוך את קולורדו למדינה חזקה ומקבלת יותר".

 ג'ארד פוליס, מושל קולורדו הנבחר
 

ג'ארד פוליס, מושל קולורדו הנבחר (Getty Images )

 

עוד שתי נשים שעושות היסטוריה הן ראשידה טאליב שזכתה במושב בקונגרס מטעם מישיגן, ואילהם עומאר שזכתה במושב מטעם מינסוטה, שיהיו הנשים המוסלמיות הראשונות בקונגרס. טאליב היא בת למהגרים פלסטינים שהייתה ראשונת המחוקקות המוסלמיות במדינתה. היא התמודדה תחת ההבטחה להעלות את שכר המינימום במדינה ל-15 דולר, שמירה על תוכניות רווחה מפני קיצוצים, ומניעת הענקת הנחות מס לתאגידים. עומאר הגיעה לארצות הברית ב-14, כאשר משפחתה ברחה ממלחמת האזרחים בסומליה. הבטחות הקמפיין שלה דומות לאלו של טאליב, והיא הבטיחה שתיאבק למען בטיחות בריאות והשכלה גבוהה חינמית לכל אזרחי ארצות הברית.

 ראשידה טאליב, חברת קונגרס נבחרת במישיגן
 

ראשידה טאליב, חברת קונגרס נבחרת במישיגן ( רויטרס)

 

בפלורידה הצביעו הבוחרים בעד אי שלילת זכות ההצבעה מאסירים משוחררים. חוק זה יחזיר את זכות הבחירה לכמיליון אזרחים, ומכיוון שרבים מהאסירים המשוחררים מצביעים באופן מסורתי למפלגה הדמוקרטית, השינוי עשוי להפוך את פלורידה ממדינה אדומה (מצביעה באופן מסורתי למפלגה הרפובליקנית) למדינה כחולה. מדינה נוספת שעושה צעדים להבטחת זכות ההצבעה של אזרחיה היא מישיגן, שם עברו הלילה חוקים שיקלו על תהליך ההצבעה. בין השאר, תושבי מישיגן לא יצטרכו להירשם מחדש כמצביעים כאשר הם מחדשים את רישיונם, או מבצעים כל שינוי בתעודות המזהות. בנוסף, בוטלה במישיגן החובה להירשם כמצביעים שבועות מראש, ותושבים יוכלו להירשם כמצביעים ביום הבחירות עצמו.

בארקנסו, לעומת זאת, העבירו חוק המחייב מצביעים להזדהות באמצעות תעודת זהות ועליה תמונה. בשונה מישראל, תעודת הזהות אינה נפוצה בקרב כל האזרחים, ובשכבות המוחלשות יותר של האוכלוסייה בעלי זכות הבחירה מזדהים באמצעות מסמכים מזהים אחרים. פירוש השינוי בארקנסו הוא כי מי שלא אוחז בתעודת זהות לא יוכל להצביע, ומכיוון שקהילות אלו מצביעות באופן מסורתי למפלגה הדמוקרטית, החוק החדש עשוי לעגן עוד יותר את שליטת המפלגה הרפובליקנית במדינה.