בעוד שעות נדע - האם טראמפ ירשום הישג או תבוסה בבחירות האמצע?

הקלפיות ייסגרו במהלך הלילה. טראמפ מקווה למפגן כוח היסטורי, בעוד הדמוקרטים חולמים להשתלט על בית הנבחרים - וגם על הסנאט • דיווח מהמחוז שעשוי לקבוע את גורל הבחירות

אמריקה בוחרת: הקלפיות ברחבי ארצות הברית ייסגרו הלילה (רביעי) בהדרגה, ובשעות הבוקר צפויות להתפרסם תוצאות בחירות האמצע המותחות ביותר שנערכו בשנים האחרונות במדינה.

המדינות הראשונות שבהן ייסגרו הקלפיות הן אינדיאנה וגם במזרח קנטקי, בשעה 1:00 (שעון ישראל). שעה לאחר מכן ייסגרו הקלפיות בג'ורג'יה, פלורידה, ניו המפשייר, מערב קנטקי, קרוליינה הדרומית, ורמונט ווירג'יניה.

בשעה 2:30 (שעון ישראל) ייסגרו הקלפיות באוהיו, קרוליינה הדרומית ובדרום וירג'יניה. ב-3:00 (שעון ישראל) ייסגרו הקלפיות בחלק גדול מהמדינות, ובהן אלבמה, קונקטיקט, דלוואר, מחוז קולומביה, אילינוי, קנזס, מרילנד, מסצ'וסטס, מישיגן, מיסיסיפי, מיזורי, ניו ג'רזי, אוקלהומה, פנסילבניה, רוד איילנד, דרום דקוטה, טנסי וברוב מדינת טקסס.

 אזרחים אמריקנים מצביעים בניו יורק
 

אזרחים אמריקנים מצביעים בניו יורק (רויטרס)

 

שעה לאחר מכן יחדלו להצביע תושבי המדינות אריזונה, קולורדו, לואיזיאנה, מינסוטה, ניו מקסיקו, ניו יורק, ויסקונסין וויומינג. בהמשך יסגרו הקלפיות גם במונטנה, נבדה, יוטה, איידהו, ובשעה 5:00 (שעון ישראל) גם בקליפורניה, הוואי, חלקים מאורגון ווישנגטון. הקלפיות האחרונות שייסגרו, בשעה 7:00 (שעון ישראל), יהיו באלסקה. התוצאות הראשונות עשויות להתקבל בשעה 5:00 (שעון ישראל) אך רק שעה לאחר מכן תתבהר התמונה ונדע איזו מהמפלגות רשמה את ההישגים הטובים ביותר.

התרחישים האפשריים לבחירות המקומיות

המפלגה הדמוקרטית מקווה לצבור 23 מושבים יותר ממה שיש לה נכון להיום, ובכך להשתלט על בית הנבחרים. יש כאלה שאף חולמים על השגת 40 מושבים נוספים, שיעניקו למפלגה הכחולה רוב גדול. סנסציה גדולה הרבה יותר, שסיכוייה קלושים, היא תרחיש שבו הרפובליקנים יאבדו את הרוב שיש להם גם בסנאט.

הנשיא טראמפ בהחלט יכול להיות מרוצה אם הדמוקרטים יוסיפו לעצמן מושבים בבית הנבחרים, אך לא יצליחו לרשום מהפך. אולם, הרפובליקנים מפנטזים על תרחיש סביר פחות, שבו הדמוקרטים לא מצליחים להוסיף לעצמם אפילו עשרה מושבים והם ימשיכו לשלוט בעוצמה בבית הנבחרים.

בתוך כך, עשרות תקלות מקומיות דווחו בתחנות ההצבעה עד כה, חלקן במדינות שעשויות להכריע את תוצאות הבחירות, כגון ג'ורג'יה, וירג'יניה ואוהיו. במרבית המקומות מדובר בתקלות טכניות, שאילצו את האזרחים להמתין למעלה משעה. 
נוסף על כך, בחלק מהמדינות נרשם מזג האוויר סוער, שאינו מקל על המצביעים.

 גבר מצביע בניו יורק
 

גבר מצביע בניו יורק (רויטרס)

 

"מקווים להשיג ניצחון": דיווח מיוחד מהמחוז הגורלי בווירג'יניה

אחד המקומות שעשויים להוביל מהפך רפובליקני הוא המחוז השביעי של מדינת וירג'יניה, קולטטר, שבו שולטים הרפובליקנים כבר למעלה מ-50 שנה. כבר עם פתיחת הקלפיות נרשמה תנועה ערה של מצביעים. זאת, ברקע הסקרים הצמודים בין המועמד הרפובליקני דייב בראט לבין המועמדת הדמוקרטית בעלת העבר הביטחוני, אביגיל ספנברגר.

רבים מהמצביעים העידו שהגעתם לקלפיות קשורה לנשיא טראמפ ולא דווקא למועמדים המקומיים. "יש כאן שני סוגי אנשים שונים שמקבלים החלטות שונות ובאים לכאן מסיבות שונות", אמר לחדשות עשר ג'ון ראסך, תומך רפובליקני. "אבל זה עדיין מחוז רפובליקני אז אנחנו מקווים להשיג היום ניצחון".

"כשג'ק קנדי היה הנשיא הוא עורר השראה באנשים", אמר לחדשות עשר לארי, תומך דמוקרטי. "להתגייס לחיל השלום, לכומתות הירוקות וכדומה. הנשיא הזה מעורר השראה באנשים לעשות דברים נוראיים".

 הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים
 

הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים (רויטרס)

 

מהן בחירות האמצע?

בבחירות האמצע בוחרים האזרחים האמריקנים את 435 המחוקקים בבית הנבחרים, ו-35 סנטורים - שהם כשליש מהסנאט, והמתח במדינה עולה לשיאים חדשים. הסקרים האחרונים מראים ששמונה מכל עשרה שנרשמו להצביע אכן מתכוונים לממש את זכותם הדמוקרטית.

בימים האחרונים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עובר מעצרת לעצרת במטרה למנוע מהפך צפוי בבית הנבחרים, לקראת בחירות האמצע, שייערכו בלילה שבין שלישי לרביעי. מנגד, אישי ציבור רבים ואף קודמו הנשיא לשעבר ברק אובמה מעודדים מצביעים דמוקרטים לצאת ולהצביע.

כאמור, הנשיא טראמפ מתרוצץ בימים האחרונים מעצרת בחירות לעצרת בחירות, ומלווה קמפיין של פחד, כדי להמליץ את בוחריו לצאת ולהצביע. טראמפ לא מדבר על הכלכלה, למרות שרשם בה הישגים, כי לדעתו זה משעמם את הבוחרים.

במקום זאת, הוא מלהיב אותם בשליחת חיילים אמריקנים אל הגבול כדי לעצור מהגרים, מה שעורר משתיקתו את קודמו בתפקיד, ברק אובמה. "אני יודע שאלה שמרנים כנים עם חמלה והם בטח חושבים שאין חמלה בתלישת ילדי מהגרים מזרועות אמותיהם בגבול", אמר אובמה בעצרת של מצביעים דמוקרטים.