סרגיי מרצ'נקו, חייל גבעתי שאיבד את אחיו בתאונת עבודה, חדשות עשר

אפילו לא שלחו נציג להלוויה: אחיו של הפועל שנהרג נלחם בהפקרות

סרגיי מרצ'נקו, חייל גבעתי שאיבד את אחיו בתאונת עבודה, מסרב להשלים עם מחדלי הבטיחות בענף הבנייה: "היה אפשר למנוע את מותו - אף אחד לא לוקח אחריות"

סרגיי מרצ'נקו, חייל גבעתי שאיבד את אחיו בתאונת עבודה, יוצא למאבק בהפקרות באתרי הבנייה.

בריאיון לחדשות עשר הוא סיפר על התחושות הקשיות שמלוות את המשפחה מאז האסון, בו נהרג אחיו אנטון: יש פה בעיה במדינה, ממשיכים לעבוד כאילו כלום לא קרה. אף אחד לא מגיב - לא היו כתבי אישום נגד אף גורם".

האחים מרצ'נקו עלו לארץ מאוקרינה עם שאר בני המשפחה לפני 16 שנים, קשיי הקליטה לא פסחו עליהם, אבל בסוף הצליחו השניים להשתלב. סרגיי התגייס לאחרונה לגבעתי, ואנטון החל להתמקצע בתחום הבנייה. "תמיד אמרנו לו להיזהר. זו עבודה, בחיים לא לקחנו את זה בתור משהו שיכול להרוג אותו", סיפר האח הצעיר, והוסיף: "ההורים שלי כל כך התנגדו שאשאר לוחם, כמה שהם דאגו לי – הם לא ציפו שזה יגיע דווקא מהעבודה של אחי".

כזכור, ביום התאונה התפרסמו בחדשות עשר תמונות מדאיגות בהן נראים מנהלי העבודה מעלים רתמות לעובדיהם לאחר נפילתו של אנטון: "היה אפשר למנוע את מות אחי. בן אדם יכול ללכת לעבודה ולא לחזור", אמר האח, והוסיף: "אף אחד לא לוקח אחריות". ולראייה, אף אחד מחברת אלקטרה אפילו לא יצר קשר עם המשפחה לאחר התאונה, ואף נציג אפילו לא הגיע להלוויה.

 סרגיי מרצ'נקו, חייל גבעתי שאיבד את אחיו בתאונת עבודה
 

סרגיי מרצ'נקו, חייל גבעתי שאיבד את אחיו בתאונת עבודה ( חדשות עשר)

 
 
 

בתוך כך, שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הגיעו הערב להסכמות שהובילו לביטול השביתה הכללית במשק, שתוכננה למחר, בעקבות משבר הבטיחות בענף הבנייה. 

מההסתדרות נמסר כי הארגון והממשלה הגיעו להסכמות בנוגע להגברת הבטיחות בעבודה, ובהן הפיכת התקן האירופי לפיגומים למחייב, הטמעת החובה לשימוש ברשתות מגן בעת עבודה בגובה, הגדלה של מאות אחוזים בתקני המפקחים במינהל הבטיחות בעבודה ואכיפה מוגברת, והסדרת תחום המנופים כך שיימנע השימוש ברישיונות מזויפים והסדרת תחזוקתם בחוק.

ראובן בן שמעון, מייסד "הפורום למניעת תאונות עבודה" אמר לאחר ההודעה על ביטול השביתה כי "ניסנקורן וההסתדרות החדשה נכנעו לקבלנים ובעלי ההון. דילים פוליטיים נסגרו על חשבון הפועלים השקופים - שימשיכו ליפול אל מותם. "מירב הדרישות שהוצגו כתנאי הסף לביטול השביתה לא התקבלו ועתה מתברר שההסתדרות הונתה את הציבור ואת הפועלים הכי חלשים בחברה הישראלית", הוסיף בן שמעון. "ניסנקורן היה יכול להיזכר כאיש שהציל פועלי בניין אבל במקום זאת ייזכר ככזה שהפקיר אותם ונכנע ללחצים".

על פי נתוני פרוייקט "נרתמים - תאונות עבודה בבניין", של ארגון "קו לעובד", מתחילת השנה נהרגו 37 בני אדם בתאונות באתרי בניין. האחרון שבהם הוא בני גרינברג, בן 73, שנפגע ממשאית בתחילת השבוע באתר העבודות על הרכבת הקלה בדרך בגין בתל אביב. כמו כן, 155 בני אדם נפצעו בתאונות בניין, בהם 39 באורח קשה ו-116 באורח בינוני.