רק אירוע שייגע בעצב רגיש יכול להצית גל אלימות בגדה • פרשנות

קצינים בכירים חולקים על עמדת ראש השב"כ וסבורים שהפלסטינים אינם מפגינים עניין רב בנושא הלאומי. התפרצות אלימה סבירה רק במקרה חריג בהר הבית או עקב טרור יהודי

הערכת ראש השב"כ נדב ארגמן היום (שלישי), על כך שהזירה הפלסטינית ביהודה ושומרון נפיצה, אומנם מתחברת להתרעה אסטרטגית שפרסם לפני מספר חודשים אגף המודיעין ולעמדת הרמטכ"ל, אך היא אינה מקובלת על כלל הקצינים הבכירים.

למעשה, התפרצות אלימה בגדה המערבית אינה סבירה. האוכלוסייה הפלסטינית מראה סימני עייפות ואינה מגלה עניין בנושא הלאומי. העובדה כי בעת העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים רק בודדים יצאו להפגין – מצביעה על כך בבירור.

רק אירוע חריג שייגע בעצב רגיש אצל הפלסטינים, כגון אלימות בהר הבית או פיגוע קשה של טרור יהודי, עשוי לשנות את המגמה הזו. עם זאת, שלטון אבו מאזן מתקרב לסופו, וכיוון שלא ניתן לדעת איך תיראה ההנהגה הפלסטינית אחריו, כוחות הביטחון נערכים למספר תרחישים.

 
 
 ניסיון הפיגוע בכפר אדומים
 

ניסיון הפיגוע בכפר אדומים (דוברות המשטרה)

 

כזכור, בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הזהיר ארגמן מפני חוסר יציבות בגזרה הדרומית ו"שקט מתעתע", לדבריו ביהודה ושומרון. הוא אמר כי "המצב בזירה הפלסטינית מאד לא יציב בשנה האחרונה. ברצועת עזה אנחנו בין ספק מערכה או לקראת מערכה מצד אחד ונסיון לייצב את המצב ההומניטרי של תושבי הרצועה מהצד השני".

בהתייחסות למצב בגדה המערבית, אמר ארגמן כי "מעל פני השטח אנחנו יכולים להבחין בשקט יחסי, אך השקט מתעתע. מתחת לפני השטח המצב רוחש ומבעבע מאד. חמאס מנסה בכל הכוח להוציא פיגועים מגזרת יו"ש בהכוונה מעזה, טורקיה ולבנון".

עוד ציין ראש השב"כ כי בשנה האחרונה "הצלחנו לסכל בשנה האחרונה 480 פיגועים, ולמזלנו, חלק גדול מהפיגועים אינם צולחים. עצרנו 219 חוליות חמאס וסיכלנו 590 מפגעים בודדים. עוד הצלחנו לסכל תקיפות סייבר וכן פעולות טרור וריגול נגד ישראל. ההצלחות הללו הן תולדה של פעילות של כל מערכת הביטחון הישראלית". פעילות זו, לדבריו, "מאפשרת לאזרחים ישראלים לחיות את חייהם ביום-יום".

 ראש השב"כ, נדב ארגמן
 

ראש השב"כ, נדב ארגמן (תקשורת שב"כ)

 

בתוך כך, פלסטינית בת 37 מהכפר יטא נפצעה היום בינוני מירי לוחמי מג"ב, לאחר שלדבריהם ניסתה לדקור את אחד מלוחמי משמר הגבול בסמוך לתחנת דלק בכפר אדומים. היא פונתה על ידי גורמי רפואה לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים.

רכז הביטחון של היישוב אלון דיווח למשטרה על חשודה פלסטינית שניסתה להסתתר בחנות פלאפל בתחנת דלק שבכפר אדומים, לאחר שבעל העסק אמר לרכז הביטחון שזו מסרבת לעזוב את המקום. משהגיעו לשם כוחות מג"ב, החשודה עזבה את הפלאפליה ואותרה בסמוך לתחנה בכביש המוביל ליישוב אלון.

במג"ב מסרו כי משקראו הלוחמים לחשודה והתחילו בנוהל מעצר חשוד, זו שלפה מספריים ורצה לעברם תוך שהיא קוראת קריאות. כאמור, אחד הלוחמים ירה לעברה ופצע אותה. בחיפוש בתיקה נמצאה סכין.

 המחבל שניסה לדקור חיילים בצומת אליאס בכניסה לקריית ארבע
 

המחבל שניסה לדקור חיילים בצומת אליאס בכניסה לקריית ארבע (חברים לשעת צרה)

 

אתמול, צעיר פלסטיני בן 28 מהכפר בני נעים ניסה לדקור אתמול קצין צה"ל ואזרח ישראלי שישב ברכבו בצומת אליאס, הסמוך לקריית ארבע. הדוקר נורה ע"י חייל ופונה עם פגיעה בברכו לבית החולים שערי צדק בירושלים. אין נפגעים מלבד המחבל.

לפני כשבועיים חייל צה"ל, שמשרת במנהלת התאום והקישור של מתאם פעולות הממשלה בשטחים בעיר, נפצע קל לאחר שמחבל דקר אותו בסמוך למערת המכפלה. המפגע הגיע לשכונת אברהם אבינו ודקר את החייל - שהגיב בירי יחד עם כוחות נוספים שהיו במקום. המחבל נהרג, והחייל, שהיה בסיור שגרתי עם קצינה נוספת, פונה לקבלת טיפול רפואי. לפי גורמי רפואה פלסטיניים, המחבל הוא מעמר עריף אל-אטרש, תושב חברון בן 42 ואב לשבעה.