העברת חבילות סיוע הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום , דובר צה"ל

חמאס הכריז על הקלות כלכליות ברצועה; "תחילת יישום ההסדרה"

משרד האוצר בעזה הודיע על תשלום 60% ממשכורת הפקידים, כמו גם על כספים שישולמו למשפחות ההרוגים והפצועים בהפגנות על הגדר ועל סיוע לנזקקים. "הישגי צעדות השיבה"

המתיחות בדרום: משרד האוצר בעזה הודיע היום (שלישי) על שורת הקלות כלכליות שיעניק לתושבי רצועת עזה. זאת, יומיים לאחר אספקת הדלק הקטרי, שאפשרה לתושבי הרצועה להשתמש בחשמל במשך 16 שעות ביום.

בין היתר, הודיע חמאס כי החל ממחר ישלם 60% ממשכורות חודש יולי של הפקידים בעזה, כך שמשכורת המינימום תעמוד על 1,400 שקלים. נוסף על כך, הודיע הארגון שיעביר 700 שקלים למשפחות ההרוגים והפלסטינים שנפצעו קשה בהפגנות על הגדר.

 
 
 
 תושבי העוטף חוסמים את הדרך למעבר כרם שלום
 

תושבי העוטף חוסמים את הדרך למעבר כרם שלום (חדשות עשר)

 

כמו כן, יועבר סיוע כלכלי של 100 דולר ל-50 אלף משפחות נזקקות ברצועת עזה ובקרוב צפוי משרד התעסוקה להשיק פרויקט עבור עשרת אלפים בוגרי אוניברסיטאות מובטלים.

מקורות פלסטינים מסרו כי "ההקלות הכלכליות שהוכרזו בעזה - תחילת יישום ההסדרה ברצועה". חמאס הצהיר ש"ההקלות הן תוצאה של המחיר שהעם הפלסטיני שילם במהלך 'צעדות השיבה' - אלו הישגיהן". דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קנוע, הוסיף כי הקלות הם פועל יוצא של ההבנות עם חלק מהצדדים, שהושגו במסגרת "הסרת המצור על עזה ויישום הפסקת האש משנת 2014, וללא מחיר מדיני". עוד אמר אל-קנוע כי "המצור על עזה מתחיל להיסדק אל מול העמידה האיתנה של העם הפלסטיני ובאמצעות רצון העם בצעדות השיבה. צעדות השיבה קרובות להשיג את מטרותיהן במלואן לאחר שישראל נכנעה לדרישות העם הפלסטיני, ובראשן סיום המצור על רצועת עזה. צעדות השיבה יימשכו ויהיו בצורה חדשה".

אבו מאזן אישר: מצרים תוביל את המגעים להסדרה

כזכור, בעקבות פגישתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם נשיא מצרים א-סיסי שנערכה בשבת, הרשות הסכימה, בפעם הראשונה בסבב המגעים הנוכחי, שמצרים תהיה זו שתוביל את המגעים להסדרה בין הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה לישראל ותערוב להסכם, וזאת על מנת שישראל לא תצא למלחמה ברצועה - כך פורסם ביום ראשון בעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, מפי בכירים פלסטינים.

 יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי
 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי (חדשות עשר)

 

על פי הדיווח, בתנועת פת"ח הסכימו כי המהלך יתבצע בשני שלבים, שיימשכו לאורך שישה חודשים. השלב הראשון, שלמעשה החל על פי הגורמים כבר ביום שישי האחרון, יימשך שבועיים, כולל את הזרמת הדלק לתחנת הכוח ברצועה והזרמת החשמל מישראל, גם אם הרשות לא תשלם את החלק שלה.

בהמשך, ישולמו המשכורות של פקידי חמאס בסכום של 15 מיליון דולר כל חודש, יבוצעו פרויקטים תעסוקתיים זמניים, ישוקמו הבתים הרוסים והתשתיות, יורחב מרחב הדיג ל-12 מייל ימי, יורחב הייצוא מהרצועה ויסופקו לעזה תרופות וציוד רפואי. בתמורה לכך, המקורות מסרו כי תיושם הפסקת האש שנחתמה בשנת 2014, תופסק הפרחות בלוני ועפיפוני התבערה והפלסטינים לא יחתכו או יהרסו את גדר הגבול.

בעקבות האספקה הקטרית - כמות החשמל ברצועה עלתה

בימים האחרונים, תושבי רצועת עזה סיפרו כי חל שינוי חיובי בחייהם: בעקבות המגעים בין חמאס וישראל, בתיווך מצרי, אספקת הדלק הקטארי העלתה את כמות החשמל ברצועה לכמות של עד 16 שעות ביממה. זאת לאחר שבשנים האחרונות העזתים קיבלו הרבה פחות חשמל – לעתים רק ארבע שעות ביממה.

רצועת עזה, שלפי הערכות עומדת לפני קריסה הומניטרית כוללת, מקבלת את חבל ההצלה מאז 25 באוקטובר, כתוצאה מהמאמצים לרגיעה בחזית הדרום. משלוח הדלק הראשון נכנס לעזה ב-9 באוקטובר, והעזתים כבר חשים את השינוי: חברות עובדות יותר שעות, המחירים במסעדות צונחים, ואפילו אספקת הגלידה עלתה.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן באוגדת עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן באוגדת עזה (חדשות עשר)

 

מוחמד תאבת, דובר חברת החשמל של עזה, סיפר ל-ARAB NEWS כי נוסף לחשמל שכבר התקבל מישראל, לעזה יש כעת 200 מגה-וואט ליום. "שילמנו בעבר 800 שקלים ליום בתמורה ל-12 שעות חשמל מגנרטור", סיפר קראם אל-טאלי, סגן מנהל מסעדה בעיר עזה. "כעת יש צורך בשלוש שעות בלבד מגנרטור, הודות לאספקת החשמל החדשה". מאהד דאבור בן ה-38, הסביר שההשפעה על חברת הבנייה שלו תהיה משמעותית רק אם ישראל תקל על המצור. "חשמל בלי כסף זה כלום", הבהיר.

העזתים מרוצים מהשינוי לטובה באורח חייהם, אך מסתבר שלא הכל ורוד. אם לחמישה ילדים בעיר עזה, אמרה: "הילדים שלי נהגו להתמקד בלימודים, אך כעת אי אפשר לדבר איתם – הם צופים בטלוויזיה!".

כאמור, ב-23 באוקטובר הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן על חידוש אספקת הדלק הקטארי לעזה. זאת לאחר שבשבוע קודם לכן כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו כי "כל עוד לא תיפסק האלימות ברצועת עזה באופן מוחלט, כולל שיגורי בלוני התבערה והצתות הצמיגים מול הישובים הישראלים, לא תחודש אספקת הדלקים והגז לרצועת עזה". עם זאת, ליברמן החליט על המהלך חרף העימותים בסמוך לגדר המערכת והשריפות שנגרמו בימים האחרונים בעוטף עזה.