שר החינוך, נפתלי בנט , רויטרס

השר בנט: "האקדמיה הייתה ביתו של השמאל הקיצוני - עשינו מהפכה"

שר החינוך תקף את ראשי האוניברסיטאות על רקע בקשתו לצרף את אוניברסיטת אריאל לוועד ואיומיו לשלול תקציבים. ריבלין: "אפשר לאהוב את אריאל בלי לסנוט באקדמיה"

  • פורסם ב:
  • 06/11/2018 10:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/11/2018 12:42
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

שר החינוך נפתלי בנט תקף הבוקר (שלישי) בכנס השביעי של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) את האוניברסיטאות בישראל וטען כי הן היו מגרשם הביתי של ארגון "שוברים שתיקה" ושל השמאל הקיצוני, להגדרתו. בנט שלל טענות לפוליטיזציה של האקדמיה בישראל אך התייחס לפנייתו לוועד ראשי האוניברסיטאות, בבקשה שיצרפו אליהם את אוניברסיטת אריאל השנויה במחלוקת, על רקע איומיו לשלילת תקציבים אם לא ייעשו כן. "אמרתם שאינכם מועדון סגור? עכשיו העת לעבור ממילים, למעשים. חובת ההוכחה עליכם", קרא השר.
 

בנט, המתפקד כיו"ר המל"ג, נאם בכנס שנערך בסימן "60 שנים למל"ג" בהשתתפות הנשיא ראובן ריבלין ובכירי תחום ההשכלה הגבוהה בישראל. על אף שהחמיא תחילה לאקדמיה וציין כי "שמה של האקדמיה הישראלית נודע למרחוק והיא נשענת על הטלת הספק, החשיבה מחוץ לקופסה וניצוץ החדשנות", הוא מתח, כאמור, ביקורת קשה.
 

"בעת מינויי לתפקיד שר החינוך ויו"ר המל"ג, מעולם לא התחייבתי על סעיף חנופה או ריצוי של אף אחד מהגורמים עמם עובדת המערכת עליה אני מופקד", אמר בנט בהתייחס לביקורת שהושמעה כלפיו בידי ראשי האוניברסיטאות בפתח שנת הלימודים האקדמית. "אני יכול לומר היום בבטחה – עשינו מהפכה. נושאת המטוסים שנקראת האקדמיה הישראלית כבר לא עוגנת בחוף של מחשבות מסוג אחד בלבד".

 
 
 
 

 אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב (פייסבוק )

 

הוא הוסיף כי "זכינו לקיתונות של התנגדות קשה מצד המוסדות האוניברסיטאיים הוותיקים שפשוט לא מעוניינים להיפתח לתחרות. כדי למנוע תחרות, הושמעו לאורך הדרך כל הסיבות שרק ניתן לדמיין, בהן הטענות המופרכות לפוליטיזציה באקדמיה והפיכתה לסניף של הבית היהודי. האקדמיה הישראלית איננה, לא הייתה ולא תהיה סניף של הבית היהודי, אך היא גם חדלה מלהיות המגרש הביתי של שוברים שתיקה והשמאל הקיצוני".
 

בנט הביע ביקורת על אנשי האוניברסיטאות ואמר "דווקא אנשי האקדמיה, הפלורליסטים, אבירי חופש הביטוי, צריכים לשמוח על הגיוון ופתיחת השורות גם לקולות ומוסדות נוספים שקולם לא נשמע עד כה. להתנגדויות הללו מעולם לא היה בסיס שאינו החשש מתחרות. תמוהות בעיניי זעקות השבר ונורות האזהרה של נביאי זעם על קיצה של אקדמיה עצמאית וחזקה. האקדמיה בישראל חיה ותוססת, כך הייתה וכך תישאר".
 

שר החינוך ציין גם מספר תהליכים חיובים, לראייתו, שהתרחשו בשנים האחרונות במערכת ההשלכה הגבוהה, ובהם הגדלת מספר הסטודנטים במקצועות ההייטק וההנדסה למול הירידה במספר המשפטנים, הובלת תכנית לפיתוח ההשכלה בפריפריה, תגמול מילואימניקים ומתן הקלות לנשותיהם בגין שירות מילואים, הגדלת מספר הסטודנטים הערבים פי 3 במוסדות האקדמיה, אותה כינה "אינטרס לאומי של מדינת ישראל", וכן התפתחות המגזר החרדי, אותה כינה "תהליך צמיחה איטי שדורש סבלנות".

הנשיא ריבלין פנה לבנט בנאומו ואמר כי "אפשר לאהוב את אריאל בלי לסנוט באקדמיה". לדבריו, "הייתה לי הזכות להיות מהתומכים באוניברסיטת אריאל. נאחזנו אז רבות בדבריו של נשיא המדינה אפרים קציר שקבע כי בכל מקום שיש יהודים יהיו לימודים".

"יש לי אהדה ברורה לאוניברסיטת אריאל, ולצורך שהיא תהיה חלק מהוועד היציג, ועד ראשי האוניברסיטאות. ועם כל זאת, האמירה 'שברנו את קרטל האוניברסיטאות' היא אמירה כואבת", הוסיף הנשיא. "אלה המוסדות שאנו הכי גאים בהם, והמטרה של כולנו משותפת: שתהיה לנו מדינה יהודית ודמוקרטית משגשגת, שבליבה מערכת השכלה גבוהה עצמאית, מצטיינת, ונטולת השפעה פוליטית".
 

 שר החינוך, נפתלי בנט

שר החינוך, נפתלי בנט ( חדשות עשר)

 

כאמור, בנט שיגר לפני כשבועיים אולטימטום לראשי האוניברסיטאות - צרפו את אוניברסיטת אריאל לוועד ראשי האוניברסיטאות או שאשלול מכם תקציבים וכל שיתוף פעולה עם מוסדות הממשלה. את המכתב שלח לפרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב ויו"ר הוועד. במכתב כתב בנט כי "נוכח מעמדו של ור"ה, המשמש כמייצג את האוניברסיטאות בשורה של נושאים בעלי אופי ציבורי ותקציבי, עולה החשש כי סירובם לצרף את אוניברסיטת אריאל לור"ה, מהווה אפליה אסורה ופוגע פגיעה קשה בכללי המנהל התקין".
 

לדבריו, "היות שכך, אינני מתכוון להשלים עם מציאות שבה גוף, הממומן מהותית מכספי ציבור, יזכה לשיתוף פעולה ממשלתי מלא בזמן שהוא מפלה אפליה קשה מטעמים לא עניינים". בנט הוסיף כי "לכן אבקשכם לצרף את אוניברסיטת אריאל לור"ה לאלתר. ככל שלא יעשה כן, איאלץ לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה על הפסקת שיתוף הפעולה של מוסדות המדינה עם ארגונכם".

בנט חתם את מכתבו לפרופ' קלפטר במשפט: "אני משוכנע שכפי שנאמר על ידכם רק לאחרונה כי ור"ה איננו מועדון ואינו פועל כקרטל, אכן תפעלו לצירופה של אוניברסיטת אריאל לארגונכם".

בשיחות מוקדמות בין בנט לראשי האוניברסיטאות, הם הסבירו לשר החינוך כי הסירוב לצרף את אוניברסיטת אריאל לוועד נובע מכך שהדבר יגרום לכך שמענקי מחקר לא יגיעו מגורמים חיצוניים וכי הדבר יעודד חרם על האקדמיה הישראלית. הוועד טרם הגיב למכתבו של בנט, אך גורם בכיר באוניברסיטאות אמר לחדשות עשר כי "בנט מתנהל כמי ששכח מה זה להיות שר, והוא מנהל את משרד החינוך כאילו היה סניף של מפלגתו".