פעילות צה"ל בכפר שוויכה שממנו יצא המחבל שביצע את הפיגוע בברקן, דובר צה"ל

פיגוע הירי בברקן: צו הריסה הוצא לבית המחבל - שטרם נתפס

לאחר שנדחתה בקשת משפחתו של המפגע אשרף נעאלוה, הוציא מפקד פיקוד המרכז את הצו. עם זאת, קרוביו יוכלו לעתור לבג"ץ - עד ליום ראשון הקרוב. המצוד אחר המחבל עדיין מתנהל

צו הריסה לבית בו התגורר המחבל שביצע את הפיגוע באזור התעשיה ברקן הוצא היום (שלישי) על ידי מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן. מדובר צה"ל נמסר כי הצו מתייחס לקומת המרתף וקומת הקרקע של המבנה, בהן התגורר המחבל. צו ההריסה נחתם לאחר שנדחתה השגה שהגישה משפחתו של המחבל נגד ההריסה. עם זאת, למשפחת המחבל ניתנה שהות עד ליום ראשון הקרוב שבמהלכה תוכל לעתור לבג"ץ בנושא.
 

חודש לאחר הפיגוע שבו נרצחו קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי, המצוד אחר המחבל, אשרף נעאלוה מהכפר שויכה, עדיין נמשך. לפני כשבועיים כוחות משמר הגבול ומסתערבים עצרו ליד טול כרם סייען למחבל הנמלט, שנתן לו על פי החשד אוכל ומסתור בימים שלאחר הפיגוע. מספר חשודים נוספים נעצרו בפעולה, שהתרחשה בכפר דנבה. במהלכה, צוותים של מסתערבים סגרו על בית עם מספר פלסטינים חשודים. המסתערבים ירו אש מנשק קל לעבר פתחי הבית והחשודים הסגירו עצמם.
 

שבוע לפני כן צה"ל הפיץ כרוזים בטול כרם, המזהירים את התושבים מפני מתן סיוע למחבל – כך על פי דיווח פלסטיני. בכרוזים נכתב כי "כל הנותן למחבל סיוע - מסתכן בתקופת מאסר ארוכה ושלילת היתרים". טרם ברור מה הרקע לפרסום האזהרות, ואם הדבר נעשה בהתבסס על מידע בדבר מקום הימצאו האפשרי של המחבל.

 
 
 
 אשרף נעאלוה, המחבל שביצע את פיגוע הירי בברקן

אשרף נעאלוה, המחבל שביצע את פיגוע הירי בברקן (חדשות עשר )

 


 

בתוך כך, אתמול תקף בחריפות שר החינוך נפתלי בנט את שר הביטחון אביגדור ליברמן, וטען כי "בשנתיים שהוא מכהן כשר הביטחון הוא ריסק את ההרתעה הישראלית". בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי, אמר בנט כי "מערכת הביטחון בתקופתו אינה תקיפה מספיק בהריסת בתי מחבלים רוצחים, אינה מונעת העברת קצבאות טרור למשפחות, ואינה דואגת להעמדה מהירה לדין. זו אחריות ישירה של שר הביטחון".

מי שלא דורש הרתעה, לא מייצר הרתעה", הוסיף בנט, "הכל מילים, אבל מעשים אין שם". הוא שב וקרא לקדם את החוק לגירוש משפחות מחבלים, "כמנוף להאיץ את מערכת הביטחון לעשות את כל הדברים האלה", והבהיר: "אם שר הביטחון לא מצליח לעשות את העבודה, אנחנו נעשה את זה במקומו. או שתביא ביטחון, או שתזוז הצידה. את המצב הנוכחי אסור להמשיך".
 

 בנט וליברמן

בנט וליברמן (רויטרס )

 

לטענת שר החינוך, מאז כניסתו של ליברמן ללשכת שר הביטחון "קרה בהדרגה תהליך מסוכן ולא חיובי - מחבלים פלסטינים איבדו אט אט את הפחד לצאת ולרצוח יהודים". לדבריו, "את האבסורד הזה חייבים לעצור".

ליברמן הגיב למילותיו החריפות של בנט בציוץ בטוויטר. "ראיתי את בנט עצבני ולחוץ בישיבת הסיעה", כתב. "אני מאחל לו בריאות טובה ואריכות ימים".