הולכים לממשל מפוצל? היום - האמריקנים יוצאים להצביע לקונגרס

למרות שהפער לטובת הדמוקרטים בסקרים קטן, מסתמן כי הם יבצעו מהפך בבית הנבחרים ויוכלו למרר את חיי הנשיא. אם הרפובליקנים ישמרו על רוב - יהיה זה הישג היסטורי לטראמפ

הקלפיות לבחירות האמצע בארצות הברית ייפתחו היום (שלישי) בשעות הצהריים (שעון ישראל), כשעל כף המאזניים מוטל עתידם של כל 435 חברי בית הנבחרים האמריקני, 35 מחברי הסנאט ו-36 ממושלי המדינות. הסקרים האחרונים הראו כי היתרון בו החזיקו הדמוקרטים בקרב על בית הנבחרים - מצטמצם בהדרגה.
 

למרות הפער ההולך וקטן, מרבית הסוקרים עדיין סבורים כי הדמוקרטים יבצעו מהפך בבית הנבחרים, אם כי לא בסנאט. המשמעות היא שהם יוכלו למרר לנשיא דונלד טראמפ את החיים עד לבחירות לנשיאות. אולם אם טראמפ יצליח לנצח את הבחירות הללו ולשמר את שליטת הרפובליקנים בבית הנבחרים והסנאט, יהיה זה הישג היסטורי עבורו.
 

הבחירות הנוכחיות מרכזות עניין חסר תקדים יחסית לבחירות אמצע בארצות הברית. סקר אחרון הראה ששמונה מתוך עשרה שנרשמו להצבעה – מתכוונים לממש היום את זכותם להצביע ולהשפיע. המטרה של טראמפ היא לבלום את הגל הדמוקרטי שמורגש בסקרים בחודשים האחרונים ובעוד פחות מיממה – יתברר אם הוא הצליח.

 
 
 גבעת הקפיטול וטראמפ

גבעת הקפיטול וטראמפ (istock, רויטרס)

 


 

בחירות האמצע היום הן כאמור לבית הנבחרים ול-35 מושבים בסנאט מתוך 100. כרגע מפלגתו של טראמפ שולטת גם בבית הלבן, גם בבית הנבחרים וגם ברוב דחוק בסנאט. מדובר במצב שאינו שכיח יתר על המידה מאחר וב-102 השנים האחרונות זה קרה רק ב-50% מהשנים. בכל שאר השנים נאלץ הנשיא להתמודד עם מה שמכונה "ממשל מפולג" - מצב שבו הוא לא יכול להעביר כל מה שהוא רוצה. זה קרה לקלינטון שאיבד את הרוב הדמוקרטי ב-1994; זה קרה לאובמה ב-2010, לאחר שאיבד את הרוב בבית הנבחרים, אולם זה לא קרה לג'ורג' בוש ב-2002, כנראה בהשפעת אירועי 11 בספטמבר, שחיזקו את הרפובליקנים.
 

נשיאים נהנים לפעמים מתקופת עדנה קצרה שבה הם נהנים מהרשות המחוקקת - ואז הם מאבדים את היתרון הזה. אם טראמפ יצליח לנצח ולשמר את השליטה בבית הנבחרים ובסנאט, יהיה זה הישג היסטורי עבורו, בעיקר בפרט שהוא לא נשיא פופולרי מבחינת שיעורי התמיכה. למרבה ההפתעה הכלכלה האמריקנית מצליחה יותר דווקא בשנים שבהן בית הנבחרים והסנאט אינם בשליטת הנשיא. מסתבר שלשיטת האיזונים והבלמים יש יתרונות משלה.

על פי המספרים המעודכנים, 35 מיליון אזרחים כבר לקחו חלק בהצבעה המוקדמת, טרם פתיחת הקלפיות ושיעור ההצבעה צפוי להיות גבוה יחסית. גורמים מעריכים שהדמוקרטים יצליחו לרשום מהפך בקונגרס, אך הרפובליקנים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט.

בימים האחרונים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עובר מעצרת לעצרת במטרה למנוע מהפך צפוי בבית הנבחרים, כשהוא מקדם קמפיין של פחד, כדי להמליץ לבוחריו לצאת ולהצביע. טראמפ לא מדבר על הכלכלה, למרות שרשם בה הישגים, כי לדעתו זה משעמם את בוחריו. הוא מדבר בהתלהבות על שליחת החיילים האמריקנים אל הגבול כדי לעצור מהגרים, מה שעורר משתיקתו את קודמו בתפקיד, ברק אובמה. "אני יודע שאלה שמרנים כנים עם חמלה והם בטח חושבים שאין חמלה בתלישת ילדי מהגרים מזרועות אמותיהם בגבול", אמר אובמה בעצרת של מצביעים דמוקרטים.