מבחן הכוח של טראמפ: לקראת בחירות האמצע – המתח בארה"ב בשיאו

שמונה מכל עשרה שנרשמו להצביע מתכוונים לממש את זכותם הדמוקרטית, 35 מיליון כבר לקחו חלק בהצבעה המוקדמת והסקרים מראים על צמצום היתרון הדמוקרטי לזכייה בבית הנבחרים

היום (שלישי) ייערכו בחירות האמצע בארה"ב, שבהן יבחרו האזרחים האמריקנים את 435 המחוקקים בבית הנבחרים, ו-35 סנטורים - שהם כשליש מהסנאט, והמתח במדינה עולה לשיאים חדשים. הסקרים האחרונים מראים ששמונה מכל עשרה שנרשמו להצביע אכן מתכוונים לממש את זכותם הדמוקרטית.

על פי המספרים המעודכנים, 35 מיליון אזרחים כבר לקחו חלק בהצבעה המוקדמת, טרם פתיחת הקלפיות ושיעור ההצבעה צפוי להיות גבוה יחסית. גורמים מעריכים שהדמוקרטים יצליחו לרשום מהפך בקונגרס, אך הרפובליקנים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט.

 
 
 
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ (רויטרס)

 

בימים האחרונים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עובר מעצרת לעצרת במטרה למנוע מהפך צפוי בבית הנבחרים, לקראת בחירות האמצע, שייערכו בלילה שבין שלישי לרביעי. מנגד, אישי ציבור רבים ואף קודמו הנשיא לשעבר ברק אובמה מעודדים מצביעים דמוקרטים לצאת ולהצביע.

כאמור, הנשיא טראמפ מתרוצץ בימים האחרונים מעצרת בחירות לעצרת בחירות, ומלווה קמפיין של פחד, כדי להמליץ את בוחריו לצאת ולהצביע. טראמפ לא מדבר על הכלכלה, למרות שרשם בה הישגים, כי לדעתו זה משעמם את הבוחרים.

במקום זאת, הוא מלהיב אותם בשליחת חיילים אמריקנים אל הגבול כדי לעצור מהגרים, מה שעורר משתיקתו את קודמו בתפקיד, ברק אובמה. "אני יודע שאלה שמרנים כנים עם חמלה והם בטח חושבים שאין חמלה בתלישת ילדי מהגרים מזרועות אמותיהם בגבול", אמר אובמה בעצרת של מצביעים דמוקרטים.

 הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים
 

הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים (רויטרס)

 

אופרה וינפרי הרחיקה לכת ועוברת מבית לבית במדינת ג'ורג'יה, כדי לשכנע להצביע עבור המועמדת השחורה הראשונה למשרת המושל, סטייסי אברמס. "כל מי שלאבותיו לא הייתה זכות להצביע, ובוחר לא להצביע, לא משנה איפה אתם במדינה ובארץ הזאת, אתם פוגעים בכבוד משפחותיכם", אמרה וינפרי בעצרת תמיכה באברמס.

מהן בחירות האמצע והאם צפוי מהפך?

ארה"ב הולכת לבחירות בכל שנתיים, כדי לבחור את 435 המחוקקים בבית הנבחרים, ו-35, שהם כשליש מהסנאט. הרפובליקנים שולטים בסנאט, הבית העליון, שמאשר מינויים של הנשיא. מה הסיכוי שהם ימשיכו לשלוט בו? לפי ממוצע הסקרים – גבוה למדי.

בנוגע לבית המחוקקים, שם צפוי מהפך, וייתכן שהדמוקרטים ישתלטו על הקונגרס. עם זאת, במחוזות שלהם הדמוקרטים זקוקים מאוד בבית הנבחרים כדי להשיג מהפך – קטנים.