ציר עוקף ארה"ב וייצוא נפט חלקי: מה תעשה איראן נגד הסנקציות?

במשטר האייתוללות מנסים ליצור מסלול עוקף באמצעות רוסיה וסין, ומעודדים משמונה המדינות שיוכלו לייבא נפט מטהראן ומהעובדה שלא כל הבנקים משתפים פעולה עם העיצומים

בתגובה לסנקציות האמריקניות שהוטלו היום (שני) על איראן, טהראן תנסה ליצור מסלול עוקף ארה"ב, באמצעות רוסיה, סין ומדינות אירופה, שימנע את הידרדרות המצב הכלכלי במדינה ואת קריסת המטבע המקומי.

בד בבד, בטהראן מעודדים מכך ששמונה מדינות יורשו לייבא נפט מהמדינה ומכך שבניגוד לימי אובמה, נכון לעכשיו לא כל הבנקים משתפים פעולה עם העיצומים שהטיל הנשיא טראמפ. כמו כן, איראן מנהלת בשבועות האחרונים משא ומתן עם האיחוד האירופי על גיבוש הסכם גרעין חדש, בתקווה שישפר את המצב במדינה.

בעוד מספר שבועות עשויים אזרחי איראן להרגיש את השפעות הסנקציות, ולכן בטהראן ינסו לשפר את המצב בטווח הזמן הזה, בתקווה להימנע מהפגנות נוספות נגד המשטר, כפי שהיה בעת קריסת הריאל בפעם הקודמת.

 נשיא ארה"ב טראמפ מוסר הצהרה בדבר אירוע הירי בפיטסבורג
 

נשיא ארה"ב טראמפ מוסר הצהרה בדבר אירוע הירי בפיטסבורג ( חדשות עשר)

 

איראן למזכ"ל האו"ם: "התנהלות ארה"ב דורשת את תגובת הקהילה הבינלאומית"

בתוך כך, איראן שלחה הערב מכתב למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ובו דרשה כי האו"ם יגרום לארה"ב לשאת באחריות למעשיהם, שלטענת האיראנים מנוגדת להחלטות האו"ם. "ההתנהלות הבלתי חוקית של ארה"ב דורשת תגובה קולקטיבית על ידי הקהילה הבינלאומית", כתבו האיראנים וכינו את הסנקציות כמהלך "חצוף, עז פנים, בוטה, מתריס ומזלזל".

סבב הסנקציות שנכנס לתוקפו היום יתמקד בייצוא הנפט האיראני ויעניש מדינות שלא יפסיקו לייבא נפט וחברות זרות שימשיכו לנהל קשרי מסחר עם ישויות איראניות. בין היתר ייכללו הבנקים המרכזיים של איראן, חברות ספנות וכמובן גופים שסוחרים בנפט. יש לציין כי הסנקציות לא יכללו סחורה הומניטרית כמו מזון, חקלאות, תרופות ואמצעים רפואיים. 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שפרש מהסכם הגרעין עם איראן לפני כחצי שנה, החליט להגביר את הלחץ על טהראן במטרה לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית ולסכל את השפעתה הצבאית והפוליטית הגוברת במזרח התיכון. המהלך יחזיר באופן מלא את הסנקציות האמריקניות שהוסרו עם חתימת ההסכם ב-2015.

 נשיא איראן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם 2018
 

נשיא איראן רוחאני (חדשות עשר)

 

נתניהו: "הסנצקיות יטילו מחנק גדול מאוד על משטר הטרור של איראן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח היום את ארה"ב בעקבות גל הסנקציות השני שהטילה המעצמה על איראן. "זהו יום היסטורי, אלו הסנקציות הקשות ביותר שהוטלו על איראן מאז שהתחיל המאמץ לעצור את התוקפנות שלה", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד.

"אנחנו רואים את ההשפעה של הסנקציות האלה בשטח כבר עכשיו. אנחנו רואים את זה בצמצום תקציבים לגורמי התוקפנות שאיראן מקיימת בתוך שטחה ומעבר לשטחה", הוסיף ראש הממשלה. "הגל השני של הסנקציות, בייחוד הסנקציות שהוטלו על ה'סוויפט', מערכת הסליקה הבנקאית שבה משתמש המשטר האיראני - תטיל מחנק גדול מאוד על משטר הטרור של איראן".

"האמנתי שהסנקציות חייבות לכלול את האלמנט הזה של סליקת האשראי ואני שמח על כך שארה"ב אכן החליטה לכלול בסנקציות הקשות גם את המרכיב הזה", אמר נתניהו. "איראן היא האיום הגדול ביותר על ישראל, על המזרח התיכון ועל שלום העולם. אני מבקש להודות שוב לנשיא ארה״ב דונלד טראמפ על החלטה אמיצה, נחושה וחשובה. אני חושב שהדבר הזה תורם ליציבות, לביטחון ולשלום. זה נכון שיכולות להיות עוד מהמורות בשטח, אבל צריך לבוא לזה מתוך עמדה מאוד תקיפה ואיתנה, גם מוסרית, גם כלכלית וגם ביטחונית".

   נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו
 

נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו (חיים צח / לע"מ)

 

שר החוץ האמריקני: מדינות שיפרו את הסנקציות יספגו עונשים כבדים

בד בבד, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר היום כי מדינתו תטיל "עונשים כבדים" על מדינות שיפרו את הסנקציות. "יש תוכניות מסוימות שנאפשר לפעול במסגרתן, שלא יעשירו את איראן", הוסיף פומפאו. "לאיראן לא יהיה נשק גרעיני תחת המשמרת של הנשיא טראמפ". לדברי שר החוץ האמריקני, "איראן היא הכוח שהכי מערער את המצב במזרח התיכון".

לדברי פומפאו, מספר מדינות יקבלו הקלה בנוגע לסנקציות, ובהן סין, יוון, הודו, איטליה, טורקיה, קוריאה הדרומית, טייוואן וטורקיה. המדינות הללו יוכלו לייבא בתנאים מסוימים נפט מאיראן.