כנס חירום במשרד הבריאות: גיל החיסון לחצבת לא ישונה

בכירי מערכת הבריאות התכנסו לדון בהצעה להקדים את ההתחסנות למחלה, בעקבות ריבוי מקרי ההידבקות לאחרונה. ההחלטה התקבלה בשל היעילות המוגבלת של חיסון בגיל קטן יותר

בדיון חירום שקיימו הערב (שני) נציגי קופות החולים, בכירי משרד הבריאות ומומחים נוספים, הוחלט שלא להוריד את גיל מתן החיסון למחלת החצבת. בעקבות ריבוי מקרי ההדבקות בשבועות האחרונים וחששות ההורים הגוברות, שקלו במשרד הבריאות להקדים את גיל החיסון הראשון מתוך שניים ל-9 חודשים. הנהלים הקיימים קובעים שני מועדים לחיסון, לאחר גיל שנה ובכיתה א'.

ההחלטה שלא להוריד את גיל החיסון ולהשאירו כפי שהוא בגיל שנה, התקבלה בשל יעילות החיסון המוגבלת בגיל הזה, והצורך לחזור על החיסון בגיל שנה. גיל החיסון המינימלי ישאר שנה בכל רחבי הארץ, למעט במוקדי התפרצות ספציפיים שם ייקבעו חיסונים בגיל קטן יותר בהתאם לשיקול הדעת של רופאי המחוזות במשרד הבריאות.

 משרד הבריאות
 

משרד הבריאות (חדשות עשר)

 

ד"ר אינה קלניצקי, מסניף טיפת חלב של קופת חולים מאוחדת, תיארה את הלחץ בציבור לקבלת החיסון המוקדם: "יש לי משפחות שלמות שמגיעות וממש מתחננות, 'תקדימי, אנחנו חייבים אותו, אנחנו חושבים שנחשפנו' – בלחץ מאוד משמעותי".

יעילות החיסון הכפול הוא בשיעור של 97%, כאשר הוא נעשה בפרקי זמן ובגילאים מסוימים, בעוד ש"המנות המוקדמות של החיסון הן מנות שמקנות חיסון מוגבל", הסביר ד"ר צחי גרוסמן, מנכ"ל האיגוד לרפואת ילדים, "זה לא יבוא במקום המנה הרגילה של גיל שנה. יצטרכו לחזור על זה שוב. לכן השיקול להפעיל את ההגנה המוגבלת מול להמתין עד גיל שנה, מותנה מאוד בממדי המחלה".

כמו כן, משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, הבהיר כי "אנחנו בוחנים את האפשרות להוסיף לנו את האופציה, במקרים מסוימים, לומר לילדים שהם לא יוכלו להיכנס לבית הספר כדי לא לסכן את הסביבה". בנוסף, במשרד הבריאות מפצירים בהורים שטרם חיסנו את ילדיהם לעשות זאת בהקדם - ככל שיגדל מספר המתחסנים כך תקטן סכנת ההדבקות בקרב תינוקות, הקטנים מכדי לקבל את החיסון כרגע.