הסנקציות החלו - אך ייקח זמן עד שייתנו את אותותיהן • פרשנות

הסנקציות שבוטלו לאחר הסכם הגרעין נכנסו לתוקפן, וטהראן תיאלץ להתמודד עם מכה קשה. עם זאת, ארה"ב עומדת לבד - ואיראן צפויה לפנות לערוצי הידברות שיסייעו לה

עם כניסתן הסנקציות על איראן היום (שני), יש שתי בשורות. מצד אחד ישנן מה שארה"ב מתארת כ"סנקציות הכבדות", אך הן לא ישפיעו כל כך מהר. מנגד, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לבד, ללא סין, רוסיה ואירופה, כך שעשויים להתהוות ערוצי הידברות חלופיים שיסייעו לכלכלה האיראנית.

למרות האפקט השלילי שכבר פוגע בכלכלה האיראנית, הכסף ממשיך לזרום לחיזבאללה ולסוריה, אך אפשר יהיה להרגיש את החולשה ואת המכה במשק האיראני לאחר החלת הסנקציות.

 
 
 

בתוך כך, שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי מדובר בסנקציות הקשות ביותר שהוטלו על איראן אי פעם. את הדברים אמר בריאיון ל-FOX NEWS.

"הסנקציות מונעות מנותנת החסות הגדולה ביותר בעולם לטרור את היכולת לעשות דברים שעשו בשבועות האחרונים, כמו ניסיון ההתנקשות בלב אירופה", טען פומפאו. "לסנקציות היו כבר השפעה גדולה, הפחתנו את ייצוא הנפט האיראני במיליון חביות ליום, וזה עוד ירד. נצטרך עוד זמן להגיע לאפס. פומפאו התייחס לניסיונות ההתנקשות במתנגדי משטר בדנמרק ובצרפת, וסוכלו על ידי שירותי הביטחון המקומיים, בסיוע המוסד.

משמרות המהפכה באיראן
 

משמרות המהפכה באיראן ( רויטרס)

 

"בנינו קואליציה גדולה כדי לשמור על ביטחון העולם וכדי למנוע כסף מאיראן", הוסיף שק החוץ האמריקני. "הסנקציות שמטיל משרד האוצר על יותר מ-600 חברות וארגונים באיראן יביאו לשינוי המדיניות באיראן".

כמו כן, אמר פומפאו לרשת CBS: "מדינות אירופה לא מורשות לסחור עם איראן במסגרת הסנקציות החדשות, כולם מבינים שהסנקציות הללו חשובות ואמיתיות". על הפוסטר שצייץ טראמפ בו מחווה לסדרה "משחקי הכס": "המטרה של טראמפ הוא לעצור את המממנת של חיזבאללה, של מי שפוגעת בישראל, ושל מי שמממנת את החות'ים בתימן".

אלפי איראנים צעדו אתמול בבוקר לציון יום השנה ה-39 להשתלטות על השגרירות האמריקנית בטהראן ב-1979. המפגינים הגיעו למבנה שאכלס את השגרירות וקראו סיסמאות נגד ארה"ב וישראל. לפי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, הפגנות דומות התקיימו בערים נוספות במדינה.

שלשום אמר המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, בשידור ערוץ טלוויזיה ממשלתי כי ארה"ב ניסתה מאז המהפכה האיראנית להשיב את שליטתה על איראן, אך נכשלה בכך, וכי איראן הביסה אותה לאורך 40 השנים האחרונות. "העולם מתנגד לכל צעד שטראמפ עושה", אמר חמינאי במפגש עם אלפי סטודנטים.

במקביל דיווחה הטלוויזיה במדינה כי הצבא האיראני החל לייצר מטוסי קרב מתוצרת מקומית. "בקרוב נייצר את מספר המטוסים הדרוש לנו ונשל אותם בחיל האוויר", אמר שר הביטחון האיראני, אמיר חתאמי, בטקס בו השיקו את התחלת הייצור.

דבריו של חמינאי הגיעו לאחר ההכרזה האמריקנית ביום שישי כי כל הסנקציות על איראן שהוסרו לאחר החתימה על הסכם הגרעין בשנת 2015 ייכנסו לתוקפן. עם זאת, שמונה מדינות יוחרגו מחלק מהסנקציות שקשורות לנפט האיראני - אם יצמצמו את המסחר עם טהראן. בד בבד, ארה"ב הודיעה ש-28 מדינות האיחוד האירופי חייבות להפסיק לגמרי את המסחר עם איראן אחרת ארה"ב לא תסחר עמן.

סבב הסנקציות שייכנס לתוקפו היום יתמקד בייצוא הנפט האיראני ויעניש מדינות שלא יפסיקו לייבא נפט וחברות זרות שימשיכו לנהל קשרי מסחר עם ישויות איראניות. שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, הוסיף כי מדינתו הוסיפה 700 בני אדם לרשימת הסנקציות שנוגעות לאיראן. כמו כן, ייכללו הבנקים המרכזיים של איראן, חברות ספנות וכמובן גופים שסוחרים בנפט. יש לציין כי הסנקציות לא יכללו סחורה הומניטרית כמו מזון, חקלאות, תרופות ואמצעים רפואיים. גורם אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי סעודיה הבטיחה לספק נפט באופן הולם לאחר הטלת הסנקציות.

דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קסאמי, מסר שלשום כי טהראן לא מודאגת מההכרזה על הסנקציות. מוקדם יותר היום, לאחר שדווח כי שמונה מדינות יוחרגו מהסנקציות, הטלוויזיה האיראנית ציטטה את סגן שר הנפט האיראני כשמר שההחרגה הינה סימן לכך שהנפט האיראני הוא מצרך מבוקש.

ביום רביעי, התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, לסנקציות ואמר כי הן סמל לעריצות אמריקנית חדשה. רוחאני הוסיף כי העם האיראני התגבר בעבר על מכשולים ויעשה זאת שוב לכשיוטלו הסנקציות. עוד אמר רוחאני כי על העם האיראני להאמין כי הממשלה האיראנית איננה מפחדת מאיומי ארה"ב. "המצב היה קשה עבור העם בחודשים האחרונים והוא עלול להיות קשה בחודשים הקרובים אבל הממשלה תנצל את משאביה ויכולותיה לפתור את הבעיות", אמר. 

באותו יום פרסמו שרי החוץ של גרמניה, צרפת, בריטניה והאיחוד האירופי הודעה משותפת נגד החזרת הסנקציות, הביעו צער על הצעד האמריקני והצהירו כי מדינותיהן נותרו מחויבות להסכם שנחתם ב-2015