טראמפ זורה פחד בציבור, אובמה נקרא לדגל: בחירות האמצע בפתח

נשיא ארה"ב עובר מעצרת לעצרת במטרה למנוע את אובדן השליטה הרפובליקנית בקונגרס, וקודמו בתפקיד, כמו גם אישי ציבור רבים, מפצירים בבוחרים הדמוקרטים לצאת ולהצביע

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עובר מעצרת לעצרת במטרה למנוע מהפך צפוי בבית הנבחרים, לקראת בחירות האמצע שייערכו בלילה שבין שלישי לרביעי. מנגד, אישי ציבור רבים ואף קודמו הנשיא לשעבר ברק אובמה מעודדים מצביעים דמוקרטים לצאת ולהצביע. 30 מיליון בני אדם כבר הצביעו בהצבעה מוקדמת, ושיעור ההצבעה צפוי להיות גבוה יחסית.

כאמור, הנשיא טראמפ מתרוצץ בימים האחרונים מעצרת בחירות לעצרת בחירות, ומלווה קמפיין של פחד, כדי להמליץ את בוחריו לצאת ולהצביע. טראמפ לא מדבר על הכלכלה, למרות שרשם בה הישגים, כי לדעתו זה משעמם את הבוחרים.

 הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים
 

הנשיא אובמה משלהב בוחרים דמוקרטים (רויטרס )

 
 

במקום זאת, הוא מלהיב אותם בשליחת חיילים אמריקנים אל הגבול כדי לעצור מהגרים, מה שעורר משתיקתו את קודמו בתפקיד, ברק אובמה. "אני יודע שאלה שמרנים כנים עם חמלה והם בטח חושבים שאין חמלה בתלישת ילדי מהגרים מזרועות אמותיהם בגבול", אמר אובמה בעצרת של מצביעים דמוקרטים.

אופרה וינפרי הרחיקה לכת ועוברת מבית לבית במדינת ג'ורג'יה, כדי לשכנע להצביע עבור המועמדת השחורה הראשונה למשרת המושל, סטייסי אברמס. "כל מי שלאבותיו לא הייתה זכות להצביע, ובוחר לא להצביע, לא משנה איפה אתם במדינה ובארץ הזאת, אתם פוגעים בכבוד משפחותיכם", אמרה וינפרי בעצרת תמיכה באברמס.

מי שסיכוייה מצוינים להיות חברת הקונגרס הפלסטינית הראשונה, היא ראשידה טלב. "אנשים שחוו כמונו את מערכת ההגירה המקולקלת לא רצים לבחירות", אמרה בריאיון. טלב אמורה להביא עמה גל של חברי קונגרס פרוגרסיביים, שלא בהכרח יביעו את התמיכה המסורתית בעמדות ממשלת ישראל.

מהן בחירות האמצע והאם צפוי מהפך?

ארה"ב הולכת לבחירות בכל שנתיים, כדי לבחור את 435 המחוקקים בבית הנבחרים, ו-35, שהם כשליש מהסנאט. הרפובליקנים שולטים בסנאט, הבית העליון, שמאשר מינויים של הנשיא. מה הסיכוי שהם ימשיכו לשלוט בו? לפי ממוצע הסקרים – גבוה למדי.

בנוגע לבית המחוקקים, שם צפוי מהפך, וייתכן שהדמוקרטים ישתלטו על הקונגרס. עם זאת, במחוזות שלהם הדמוקרטים זקוקים מאוד בבית הנבחרים כדי להשיג מהפך – קטנים.