התפשטות החצבת: נבחנת הגבלת כניסה של לא מחוסנים לבתי"ס בי-ם

לאחר שבשבוע שעבר מתה פעוטה עקב המחלה, מניין החולים ממשיך לעלות ועומד על 1,334. במשרד הבריאות מבקשים לגבש תוכנית במטרה לבלום את ההידבקות ולהגדיל את מספר המחוסנים

בהלת החצבת: בעקבות התפרצות המחלה בירושלים, מנכ"ל משרד הבריאות ערך במהלך סוף השבוע שיחות התייעצות עם מומחים שונים, במטרה לגבש תוכנית לבלימת ההתפרצות המקומית בעיר, ולהגדיל את החיסון לאוכלוסייה. בין היתר, הוחלט לבחון הגבלת כניסה למוסדות החינוך של מי שאינו מחוסן ועלול לסכן את האוכלוסיה.

עיקרי הצעדים שעליהם הוחלט הם פתיחה של תחנות טיפת חלב בעיר בין 8:00 עד 20:00 בימי חול ו-12:00-8:00 בימי שישי למשך השבועיים הקרובים; תגבור ניידות ייעודיות לחיסון האוכלוסייה; תגבור כוח האדם בצוותים המחסנים והגבלת כניסת מבקרים לא מחוסנים לבתי חולים ובחינת סוגיית הקדמת החיסון לגיל תשעה חודשים.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיע כי הוא תומך בקידום חקיקה שתאפשר כלים נוספים למשרד על מנת להבטיח כיסוי חיסוני מיטבי. כמו כן, הוסיף השר כי המשרד מעניק את כל המשאבים הכספיים למגר את התפרצות המחלה.

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות, התייחס לטענה לפיה אלפי ילדים לא חוסנו נגד חצבת בשל קשיים להשיג את החיסון המבוקש, שנובעים ממחסור במנות חיסון ובכוח אדם. לדברי המנכ"ל, "יש מספיק חיסונים לכולם, ואנחנו נותנים מענה לכלל הציבור. נכון שיש לנו אתגרים של כוח אדם, מחסור בתקנים ומחסור באנשים שיאיישו את התקנים, אבל אנחנו מטפלים בהכל. התופעות שאנו רואים הן לא של אנשים שלא התחסנו כי המתינו זמן רב לחיסון – אלה קבוצות שלא רצו להתחסן, ועבורן אנו מנגישים את החיסון באופן מוגבר".

 
 
 
 יוזמנת ה"גן המחוסן"
 

יוזמנת ה"גן המחוסן" ( חדשות עשר)

 

בתוך כך, שתי נערות מקצרין, שהגיעו בשבוע שעבר חולות לבית הספר, אובחנו היום (ראשון) כחולות בחצבת. בעקבות התפרצות המחלה אצל השתיים, שלא חוסנו בעבר נגד הנגיף, עלה מניין החולים ל-1,334 מתחילת השנה. משרד הבריאות עודכן במתרחש, ויצאה הודעה להורי התלמידים בבית הספר.

במקביל, משרד הבריאות החליט להקדים ולחסן באופן מיידי את כלל תלמידי כיתות א' בבית הספר "רימונים" באשדוד. זאת, בעקבות חשד כי מורה בבית הספר חלתה בחצבת. לאחר בדיקה התגלה כי האבחנה הייתה שגויה, אך על מנת להבטיח את בריאות התלמידים, מיהרו בבית הספר לחסן את כל התלמידים שטרם חוסנו. 

כזכור, פעוטה בת שנה וחצי מתה בשבוע שעבר בירושלים, כתוצאה ממחלת החצבת. הפעוטה פונתה לבית החולים ללא דופק ונשימה, שם ביצעו בה הרופאים פעולות החייאה, בסופן נקבע מותה. על פי הוריה, הפעוטה לא הייתה מחוסנת נגד המחלה, ואף לא הייתה רשומה במשרד הפנים או במעקב "טיפת חלב". כעת כל בני ביתה משכונת מאה שערים שבירושלים יצטרכו להשלים את סדרת החיסונים. דוקטור ספי מנדלוביץ', סמנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, שטיפל בפעוטה סיפר: "קלטנו תינוקת בת כשנה וחצי ללא דופק, המשכנו את פעולות ההחייאה שהתחיל צוות מד"א, ולצערנו נאלצנו לקבוע את מותה".