יממה לפני חידוש הסנקציות: אלפי איראנים צעדו במחאה נגד ארה"ב

המפגינים הגיעו למבנה שאכלס את השגרירות האמריקנית בטהראן עד שנת 1979 וקראו סיסמאות נגד ארה"ב וישראל. במקביל, דווח על מחאות דומות בערים נוספות ברפובליקה האסלאמית

אלפי איראנים צעדו הבוקר (ראשון) לציון יום השנה ה-39 להשתלטות על השגרירות האמריקנית בטהראן ב-1979. המפגינים הגיעו למבנה שאכלס את השגרירות וקראו סיסמאות נגד ארה"ב וישראל. לפי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, הפגנות דומות התקיימו בערים נוספות במדינה. המחאה מגיעה ברקע הסנקציות האמריקניות שצפויות להתחדש מחר, ויוטלו על מאות אישים ארגונים באיראן, בהם גם תעשיית הנפט והמערכת הבנקאית.

אתמול אמר המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, בשידור ערוץ טלוויזיה ממשלתי כי ארה"ב ניסתה מאז המהפכה האיראנית להשיב את שליטתה על איראן, אך נכשלה בכך, וכי איראן הביסה אותה לאורך 40 השנים האחרונות. "העולם מתנגד לכל צעד שטראמפ עושה", אמר חמינאי במפגש עם אלפי סטודנטים.

 
 
  הפגנות באיראן נגד טראמפ
 

הפגנות באיראן נגד טראמפ (חדשות עשר)

 
 הפגנות באיראן נגד טראמפ
 

הפגנות באיראן נגד טראמפ (חדשות עשר)

 

במקביל דיווחה הטלוויזיה במדינה כי הצבא האיראני החל לייצר מטוסי קרב מתוצרת מקומית. "בקרוב נייצר את מספר המטוסים הדרוש לנו ונשל אותם בחיל האוויר", אמר שר הביטחון האיראני, אמיר חתאמי, בטקס בו השיקו את התחלת הייצור.

דבריו של חמינאי הגיעו לאחר ההכרזה האמריקנית ביום שישי כי כל הסנקציות על איראן שהוסרו לאחר החתימה על הסכם הגרעין בשנת 2015 ייכנסו לתוקפן. עם זאת, שמונה מדינות יוחרגו מחלק מהסנקציות שקשורות לנפט האיראני - אם יצמצמו את המסחר עם טהראן. בד בבד, ארה"ב הודיעה ש-28 מדינות האיחוד האירופי חייבות להפסיק לגמרי את המסחר עם איראן אחרת ארה"ב לא תסחר עמן.

סבב הסנקציות שייכנס לתוקף ביום שני הקרוב יתמקד בייצוא הנפט האיראני ויעניש מדינות שלא יפסיקו לייבא נפט וחברות זרות שימשיכו לנהל קשרי מסחר עם ישויות איראניות. שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, הוסיף כי מדינתו הוסיפה 700 בני אדם לרשימת הסנקציות שנוגעות לאיראן. כמו כן, ייכללו הבנקים המרכזיים של איראן, חברות ספנות וכמובן גופים שסוחרים בנפט. יש לציין כי הסנקציות לא יכללו סחורה הומניטרית כמו מזון, חקלאות, תרופות ואמצעים רפואיים. גורם אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי סעודיה הבטיחה לספק נפט באופן הולם לאחר הטלת הסנקציות.

 חמינאי
 

אייתולה עלי חמינאי (חדשות עשר)

 

דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קסאמי, מסר אתמול כי טהראן לא מודאגת מההכרזה על הסנקציות. מוקדם יותר היום, לאחר שדווח כי שמונה מדינות יוחרגו מהסנקציות, הטלוויזיה האיראנית ציטטה את סגן שר הנפט האיראני כשמר שההחרגה הינה סימן לכך שהנפט האיראני הוא מצרך מבוקש.

ביום רביעי, התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, לסנקציות ואמר כי הן סמל לעריצות אמריקנית חדשה. רוחאני הוסיף כי העם האיראני התגבר בעבר על מכשולים ויעשה זאת שוב לכשיוטלו הסנקציות. עוד אמר רוחאני כי על העם האיראני להאמין כי הממשלה האיראנית איננה מפחדת מאיומי ארה"ב. "המצב היה קשה עבור העם בחודשים האחרונים והוא עלול להיות קשה בחודשים הקרובים אבל הממשלה תנצל את משאביה ויכולותיה לפתור את הבעיות", אמר. 

באותו יום פרסמו שרי החוץ של גרמניה, צרפת, בריטניה והאיחוד האירופי הודעה משותפת נגד החזרת הסנקציות, הביעו צער על הצעד האמריקני והצהירו כי מדינותיהן נותרו מחויבות להסכם שנחתם ב-2015.