מעקבים וריגול ברשת: לאן זורמים המיליונים שנועדו למאבק ב-BDS?

המשרד לנושאים אסטרטגיים אמון על המאבק בקמפיין העולמי הקורא להחרים את ישראל, אך נראה כי טקטיקות הפעולה שבהן נוקט, והחשאיות האופפת אותן, מעוררות ספקות בקרב רבים

קמפיין ה-BDS, שהולך וצובר תאוצה בכל העולם, הוא אתגר שישראל מתקשה להתמודד איתו בשנים האחרונות. המשרד לנושאים אסטרטגיים, בראשותו של השר גלעד ארדן, קיבל על עצמו את הטיפול בתופעה. נראה כי פעמים רבות מאמץ המשרד אסטרטגיות שנויות במחלוקת, המעוררות את התנגדותם של מספר גורמים אזרחיים וממשלתיים: בין היתר, מעקבים אחר איגודים מקצועיים, כנסיות וארגוני חרם עולמיים.

הכסף שמגיע למשרד לנושאים אסטרטגיים מנותב למספר מקומות: כתבות ממומנות בעיתונים ישראליים על החרם ודרכי המאבק בו, מסיבות השקה של המשר והפעלת אתר החדשות שלו. לצד זאת, ישנן הוצאות נוספות שהמשרד מתאמץ להסתיר. למשל, הפעלת רשת איסוף מידע מתוחכמת שמטרתה להתחקות אחר פעילי BDS - אסטרטגיה שעבור רבים נתפסת כצעד בעייתי, לנוכח הרגישות בעקבות המניפולציה הרוסית ברשתות החברתיות סביב מסע הבחירות של טראמפ.

השר גלעד ארדן והסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם
 

השר גלעד ארדן והסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם (רויטרס)

 

תחת כסות החשאיות, הגבולות מיטשטשים ונראה כי ישנה נטייה לפעול בשטחים אפורים. בתחילת הדרך למשל, ארדן ביקש מהשב"כ לנהל באופן מודיעיני את המערכה נגד פעילי תנועת החרם, ובהמשך אף ביקש להפעיל רשת מודיעין גם בתוך ישראל. לאחר שהרעיונות הללו נגנזו, סלל המשרד נתיב נוסף שיאפשר להם לפעול מאחורי מסך של חיסיון.

"קונצרט" הוא חברה לתועלת הציבור שהמשרד הקים בשיתוף תורמים אמריקנים שטרם נחשפו. 128 מיליון שקלים השקיע המשרד בחברה, שבין בעליה רשומים מנכ"ל משרד החוץ לשעבר דורי גולד, ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר יעקב עמידרור וראש אגף המודיעין לשעבר עמוס ידלין. לטענת המשרד מדובר בחברה שאמורה להילחם ב-BDS, אלא שמעורבותם של אנשי הביטחון מעוררת תהייה האם לא מדובר בניסיון להרחיק את הממשלה מפעילות המודיעין והריגול אחר פעילים, באמצעות חברה חיצונית.

הפגנת BDS
 

הפגנת BDS (חדשות עשר )

 

נראה כי בחלק מהמקרים שיטת העבודה של המשרד גובה מחירים - החקירות בכניסה לישראל שתופסות כותרות בינלאומיות, הריגול אחרי פעילי חרם והמניפולציות ברשתות החברתיות, רסיסי מידע שמספקים תחמושת למי שמנהלים קמפיין נגד ישראל. "מה שעשה המשרד לנושאים אסטרטגיים בשנים האחרונות היה בעיקר להגדיל את תופעת ה-BDS", אמרה ח"כ סתיו שפיר, העומדת בראש ועדת השקיפות. "במקום להקטין ולרסק את זה, אנחנו רואים איך זה משפיע על התודעה בחו"ל עוד יותר נגדנו".

תת אלוף סימה וואקנין גיל, מנכ"לית המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה, הגיבה: "אף אחד לא עושה ריגול, ולא מעקבים, המשרד לא עוקב אחרי אף אחד, לא בארץ ולא בחו"ל, ולא מנהל רשימות שחורות. הכל גלוי ומוכר, כל מסמכי המיזם גלויים לכולם. 'קונצרט' הוא ארגון שמנהל מאבק בתקשורת וברשתות החברתיות, מול אויב שמשתמש בדיוק באותם האמצעים".