טראמפ וחמינאי , רויטרס

חמינאי: "ארה"ב מנסה להשתלט על איראן - אך נכשלת בכך"

המנהיג העליון של הרפובליקה האיסלאמית טען כי מדינתו הביסה את ארה"ב ש"שמנסה להשתלט על איראן זה 40 שנה" • שר הביטחון האיראני הכריז על השקת מטוס קרב מתוצרת מקומית

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה חמינאי, אמר היום (שבת) בשידור ערוץ טלוויזיה ממשלתי כי ארה"ב ניסתה מאז המהפכה האיראנית ב-1979 להשיב את שליטתה על איראן, אך נכשלה בכך, וכי איראן הביסה אותה לאורך 40 השנים האחרונות. זאת לאחר ההכרזה האמריקנית כי הסנקציות מלפני הסכם הגרעין ישובו לתקופן. במקביל דיווחה הטלוויזיה במדינה כי הצבא האיראני החל לייצר מטוסי קרב מתוצרת מקומית.

"העולם מתנגד לכל צעד שטראמפ עושה", אמר חמינאי במפגש עם אלפי סטודנטים ששדור בטלוויזיה.

 

כאמור, איראן החלה לייצר את מטוס הקרב ה"קוזר". "בקרוב נייצר את מספר המטוסים הדרוש לנו ונשל אותם בחיל האוויר", אמר שר הביטחון האיראני, אמיר חתאמי, בטקס בו השיקו את התחלת הייצור.

בתוך כך, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט התייחס לסוגיה האיראנית ואמר: "הבעיה האסטרטגית בטחונית החמורה ביותר העומדת לפתחה של מדינת ישראל היא האימפריאליזם האיראני החותר לנשק גרעיני וטרור עולמי. האיראנים שולחים זרועות ברחבי המזרח התיכון ומנסים ליצור מלחמת התשה בין ישראל לבין מדינות וארגונים שכנים מתוך כוונה לקנות זמן ושקט שיאפשר את השגת היעד העיקרי שלהם - אחזקת שליטה בארסנל של נשק גרעיני".

אתמול הכריזה ארה"ב כי כל הסנקציות על איראן שהוסרו לאחר החתימה על הסכם הגרעין בשנת 2015 ייכנסו לתוקפן, כך מסרו שרי החוץ והאוצר האמריקנים. עם זאת, שמונה מדינות יוחרגו מחלק מהסנקציות שקשורות לנפט האיראני - אם יצמצמו את המסחר עם טהראן. בד בבד, ארה"ב הודיעה ש-28 מדינות האיחוד האירופי חייבות להפסיק לגמרי את המסחר עם איראן אחרת ארה"ב לא תסחר עמן.

סבב הסנקציות שייכנס לתוקף ביום שני הקרוב יתמקד בייצוא הנפט האיראני ויעניש מדינות שלא יפסיקו לייבא נפט וחברות זרות שימשיכו לנהל קשרי מסחר עם ישויות איראניות. שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, הוסיף כי מדינתו הוסיפה 700 בני אדם לרשימת הסנקציות שנוגעות לאיראן. כמו כן, ייכללו הבנקים המרכזיים של איראן, חברות ספנות וכמובן גופים שסוחרים בנפט. יש לציין כי הסנקציות לא יכללו סחורה הומניטרית כמו מזון, חקלאות, תרופות ואמצעים רפואיים. גורם אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי סעודיה הבטיחה לספק נפט באופן הולם לאחר הטלת הסנקציות.

דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קסאמי, מסר כי טהראן לא מודאגת מההכרזה על הסנקציות. מוקדם יותר היום, לאחר שדווח כי שמונה מדינות יוחרגו מהסנקציות, הטלוויזיה האיראנית ציטטה את סגן שר הנפט האיראני כאומר שההחרגה הינה סימן לכך שהנפט האיראני הוא מצרך מבוקש. ביום רביעי, התייחס נשיא איראן, חסן רוחאני, לסנקציות ואמר כי הן סמל לעריצות אמריקנית חדשה. רוחאני הוסיף כי העם האיראני התגבר בעבר על מכשולים ויעשה זאת שוב לכשיוטלו הסנקציות. עוד אמר רוחאני כי על העם האיראני להאמין כי הממשלה האיראנית איננה מפחדת מאיומי ארה"ב. "המצב היה קשה עבור העם בחודשים האחרונים והוא עלול להיות קשה בחודשים הקרובים אבל הממשלה תנצל את משאביה ויכולותיה לפתור את הבעיות", אמר. שרי החוץ של גרמניה, צרפת, בריטניה והאיחוד האירופי פרסמו הודעה משותפת נגד החזרת הסנקציות, הביעו צער על הצעד האמריקני והצהירו כי מדינותיהן נותרו מחויבות להסכם שנחתם ב-2015.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ (רויטרס )

 

בחודש אוגוסט, כשלושה חודשים לאחר שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הכריז כי מדינתו פורשת מהסכם הגרעין על איראן ומחזירה את הסנקציות כלפי טהראן, נכנסו הסנקציות הראשונות לתוקף. הסנקציות ההן הוטלו על סחר מול איראן בזהב ובמתכות יקרות נוספות. נוסף על כך, הוחלו עיצומים על מכירת פחם, ברזל ואלומיניום לחברות ולעסקים איראניים. רכישת כסף אמריקני ע"י איראן הוגבלה וגם הסחר בתעשיית הרכב והתעופה הוגבל. כמו כן, הממשל האמריקני לא אפשר לייבא שטיחים מאיראן לארה"ב.

בחודש שעבר, שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו, קרא למדינות העולם להצטרף ל"קמפיין הלחץ המקסימלי" שמוביל ממשל טראמפ נגד איראן, וטען כי בשל האיום הגרעיני הנשקף מטהראן ומפיונגיאנג, העולם כיום "מסוכן כמו ערב מלחמת העולם השנייה או כמו בשיאה של המלחמה הקרב". במאמר שפרסם בכתב העת "פוריין אפיירז", תחת הכותרת "להתמודד עם איראן - אסטרטגיית ממשל טראמפ", טען פומפאו כי הסנקציות שהטילה עד כה וושינגטון יעילות.

"בקצב שבו הכלכלה האיראנית מידרדרת וההפגנות נגד המשטר מתרחבות, צריך להיות ברור להנהגה האיראנית כי משא ומתן היא הדרך הטובה ביותר קדימה", הוסיף שר החוץ, לקראת סבב הסנקציות שייכנס לתוקפו ב-5 בנובמבר. לדבריו, "ארצות הברית נחושה לקדם את המהלך להפעלת לחץ מקסימלי על המשטר באיראן, שמפר נורמות בין-לאומיות, מזלזל בזכויות האדם של האיראנים ומפיץ מוות והרס ברחבי העולם".

לפני כחודשיים, במהלך דיון במועצת הביטחון של האו"ם, תקף טראמפ את המשטר באיראן ואמר כי "המשטר האיראני מפיץ אלימות. הוא מקדם תוכנית טילים ומפיץ את הטילים האלה ברחבי המזרח התיכון. המשטר האיראני מתדלק עימותים באזור המזרח התיכון ומעבר לו. משטר כזה אסור שיהיה לו גרעין - לכן הודעתי על פרישה מהסכם הגרעין. איראן הייתה צריכה מזומנים ובאמצעות ההסכם אנחנו נתנו להם אותו", הסביר טראמפ. "המשטר השתמש בכסף מההסכם כדי לבנות טילים המסוגלים לשאת נשק גרעיני וכדי לעורר כאוס". "ארה"ב התחילה להטיל סנקציות על איראן והן ייכנסו לתוקפן המלא בנובמבר, אחר כך ארה"ב תשאף לסנקציות חדשות וחמורות יותר נגד איראן. כל אדם שלא יעמוד בסנקציות יעמוד בפני השלכות חמורות", הוסיף הנשיא האמריקני.