ארדואן: "ההוראה לרצוח את העיתונאי באה מדרגים גבוהים בסעודיה"

הנשיא הטורקי פרסם מאמר ב"וושינגטון פוסט", בו תקף את השלטונות בריאד על חוסר שיתוף פעולה עם החקירה, אך הבהיר כי לא סבור שהמלך סלמאן הורה לחסל את ג'מאל חשוקג'י

נשיא טורקיה, רג'פ טראיפ ארדואן, פרסם אמש (שישי) מאמר ב"וושינגטון פוסט", בו הוא שב ודורש תשובות מסעודיה בנוגע לרצח העיתונאי הסעודי, ג'מאל חשוקג'י, אך ציין את הידידות בין המדינות והבהיר כי איננו סבורק שלמלך סלמאן יש קשר לרצח.

"במהלך החודש האחרון, טורקיה הזיזה שמים וארץ בכדי לשפוך אור על כל היבטי הפרשה", כתב ארדואן. "כתוצאה ממאצינו, העולם למד כי חשוקג'י נרצח בדם קר על ידי חוליית חיסול, והובהר כי חיסולו תוכנן מראש. אך שאלות רבות נותרו פתוחות. איפה הגופה? מיהו 'משתף הפעולה המקומי', שהבכירים הסעודים טענו כי מסרו לו את גופתו, מי נתן את הוראה להרוג אותו? למרבה הצער, הרשויות בסעודיה מסרבות לענות על השאלות הללו".

 העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י
 

"נמשיך לשאול שאלות בנוע לרצח". העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י (רויטרס )

 
 
 
 
 
 
 
 

"אנו יודעים כי 18 החשודים במעשה נעצרו בסעודיה. אנו יודעים גם כי ההוראה לחסל את חשוקג'י הגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר של הממשל הסעודי", הדגיש ארדואן. "יש המקווים שה'בעיה' הזאת תיעלם, אך אנחנו נמשיך לשאול את השאלות, החשובות הן לחקירה והן למשפחתו של חשוקג'י".

"בזמן שאנחנו מחפשים אחר תשובות, אני מעוניין להדגיש כי טורקיה וסעודיה הן ידידות. אינני מאמין ולו לרגע שהמלך סלמאן הורה על ההתנקשות", הבהיר הנשיא הטורקי. "אין לי כל סיבה להאמין שהרצח שלו שיקף מדיניות סעודית רשמית. עליי להדגיש כי יחסינו הטובים עם ריאד לא אומרים כי נעלים עין מהרצח שהתרש אל מול עינינו".

 נסיך ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן
 

נסיך ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן ( רויטרס)

 

"ריאד אמנם עצרה 18 חשודים, אך מדאיג מאוד שלא ננקטה כל פעולה נגד הקונסול הסעודי, ששיקר במצח נחושה לתקשורת ונמלט מטורקיה זמן קצר לאחר התקרית", אמר ארדואן. "אנו מודאגים גם מהעובדה שהתובע הסעודי מסרב לשתף פעולה עם החקירה שלנו".

"הרצח של חשוקג'י היה יותר מקבוצה של אנשי ביטחון, בדיוק כמו שפרשת 'ווטרגייט' הייתה גדולה מהפריצה עצמה לחדר המלון, וכמו שבפיגועי ה-11 בספטמבר לא היו מעורבים רק חוטפי המטוסים", סיכם נשיא טורקיה. "כחברים אחראים בקהילה הבין-לאומית, עלינו לחשוף את זהות המושכים בחוטים שמאחורי מותו של חשוקג'י ולגלות אצל מי שמו מבטחם אותם גורמים בסעודיה".

אתמול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מה שאירע בקונסוליה באיסטנבול היה נורא ויש לטפל בכך באופן הראוי, אך בו בזמן חשוב מאוד, למען יציבות האזור והעולם, שסעודיה תישאר יציבה". בדברים שנשא בפני פורום קראיובה בבולגריה, הבהיר כי "יש למצוא דרך להשיג את שני היעדים, כיוון שאני חושב שהבעיה הגדולה יותר היא מצד איראן".

סלמאן מלך סעודיה
 

סלמאן מלך סעודיה (רויטרס )

 

"עלינו לוודא שאיראן לא תמשיך בפעילויות העוינות שלה, כפי שהיא עושה בשבועות האחרונים באירופה", הוסיף, "חשפנו שתי מתקפות טרור, אחת בפריז והשנייה בקופנהגן, שאורגנו על ידי השירותים החשאיים של איראן". נתניהו הבהיר כי "חסימת איראן היא בראש האג'נדה הביטחונית שלנו, לא רק עבור ישראל אלא גם למען אירופה והעולם".

שר החוץ של בחריין, חאלד בן אחמד, שיבח את דברי נתניהו וכתב בטוויטר: "למרות המחלוקות, נתניהו מבין את חשיבותה של סעודיה בשימור היציבות באזור".

כזכור, לפני כחודש נחשף כי העיתונאי הגולה נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, וככל הנראה נרצח בה. במהלך השבועות פורסמו צילומים ממצלמות האבטחה במקום בהם הוא נראה נכנס למבנה, אך לא יוצא ממנו. בתחילה סעודיה הכחישה כל קשר להיעלמותו, אך לאחר מכן הודתה כי 18 אנשים רצחו את חשוקג'י על דעת עצמם, והטילה עליהם את האשמה.