בקהילה הגאה זועמים על בחירת ארדן בניצב אדרי: "פשוט בושה"

חברי קהילת הלהט"ב לא קיבלו באופן חיובי את החלטת השר לביטחון הפנים להמליץ על אדרי, שכיהן כמפקד מחוז י-ם בעת הפיגוע במצעד הגאווה בבירה, למפכ"לות. "מזלזלים בנו"

  • פורסם ב:
  • 02/11/2018 17:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/11/2018 19:15
  • |
  • כתבים:
  • נריה קראוס

המירוץ למפכ"לות: חברי הקהילה הגאה אמרו היום (שישי) כי בחירת השר לביטחון הפנים להמליץ על מינויו של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד המפכ"ל הבא של משטרת ישראל "מטרידה". אדרי כיהן כמפקד מחוז ירושלים בעת שאירע הפיגוע במצעד הגאווה בעיר שגבה את חייה של שירה בנקי בת ה-15.

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, מסר היום כי "אנחנו מוטרדים מההודעה על מינויו של אדרי למפכ"ל המשטרה, לנוכח המחדלים החמורים שקרו תחת פיקודו במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים ב-2015, שכזכור גבו את חייה של שירה בנקי ופצעו שישה נוספים".

לדבריו, "השוטר מס' 1 חייב להוות דוגמה אישית. מחדל המשטרה במצעד באחריותו של אדרי הוא כתם עכור על המינוי. נתכנס לישיבת חירום כדי לשקול את צעדינו בכל המישורים הרלוונטים. הביטחון שלנו חייב להישמר על ידי האנשים הראויים לכך". פצועי פיגוע השנאה שוקלים כעת שורת צעדים, כולל הגשת עתירה לבג"ץ, בעקבות ההודעה על המינוי. 

 ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר
 

ניצב משה אדרי בריאיון פרישה לחדשות עשר (חדשות עשר)

 

חן אריאלי, יו״ר האגודה למען הלהט"ב, הביעה אף היא אכזבה מהודעתו של ארדן: "השר בחר להתעלם מהמחדל המשטרתי שעלה בחייה של שירה בנקי ולמנות את אדרי למפכ"ל. קהילת הלהט"ב וחבריה ראויים לביטחון אישי בדיוק כמו כל אזרחי ישראל. קשה לומר שבתפקידו הקודם הגן אדרי על בטחוננו וראוי היה לבחור במועמד אחר". לדבריה, "אנו תומכים בפצועים ובחברינו בבית הפתוח בירושלים ונערכים בהתאם".

לפני כחודשיים העבירו כמה מנפגעי פיגוע השנאה במצעד הגאווה בירושלים - שאירע תחת כהונתו של אדרי כמפקד המחוז - מכתב לארדן ולבכירים נוספים ובו הדרישה למניעת את מינויו לתפקיד המפכ"ל. "חובתכם להביא בחשבון, בין היתר, את אחריותו של ניצב אדרי לאחד המחדלים החמורים והמבישים ביותר של משטרת ישראל בשבעים שנות קיומה", נימקו כותבי המכתב את דרישתם. "מחדל שעלה בחייה של שירה בנקי בת ה-15, ולנו בפציעות בגוף ובנפש".

"על אף כל סימני האזהרה, המודיעין והידע המוקדם, אפשרה המשטרה לרוצח לבצע את זממו", עוד נכתב. "צוות הבדיקה בנושא שמינה ממלא מקום המפכ"ל דאז, ניצב בנצי סאו, קבע כי כמפקד המחוז נושא אדרי באחריות אישית על המחדל, אחריות שזיכתה אותו ב'הערה פיקודית'".

בהמשך מכתבם, כתבו הפונים כי "אין לנו דבר אישי כנגד מר אדרי, ואנו בטוחים שהוא אדם רב פעלים שהקדיש במסירות למען בטחון מדינת ישראל. אלא שמפקד מחוז שכשל כשל פיקודי כה חמור ונושא באחריות אישית לרצח מיותר של נערה, לא ראוי להיות מפכ"ל. לא יעלה על הדעת שהוא ימונה להיות 'השוטר מספר 1' ומפקדם של כל שוטרי ישראל, אחרי שכשל באופן כה חמור".

מצעד הגאווה בירושלים
 

מצעד הגאווה בירושלים (חדשות עשר )

 

עוד כתבו המבקשים כי "האחריות הפיקודית של אדרי על המחדל נקבעה במסקנות הוועדה מטעם המשטרה, שבזמנו אמר עליו ארדן כי 'לא נעשה לעצמנו הנחות כשמדובר בחיי אדם. נפעל ליישום מלא ומהיר של מסקנות הוועדה', והוסיף כי יישום ההמלצות הוא 'הדרך היחידה לתיקון'. אנו מסכימים עם דברי השר, ומבקשים לתת את תשומת הלב הנדרשת לאותן מסקנות".

נועם אייל, שנפצע בפיגוע, אמר לחדשות עשר: "אנחנו לא קיבלנו תגובה מאף גורם רשמי עד עכשיו על המכתב שבו ביקשנו לפסול את המינוי הזה, זה מכעיס מאוד, זה מראה כמה מזלזלים בנו ובציבור הישראלי. הבחירה באדרי שלא לקח אחריות על הכשלים שלו במצעד היא בושה, פשוט בושה. המינוי הזה לא ראוי, יש פה כשל חמור מאוד בעבר של אדרי, והמינוי הזה הוא יריקה בפרצוף. מבחינתנו כל האופציות על השולחן".

בריאיון לתוכנית "המטה המרכזי" זמן קצר לאחר פרסום המכתב, אמר ארדן כי אסור לפסול את אדרי בשל כך. "אסור לפסול את מועמדותו של אדרי - כמו שאסור לפסול את מועמדותו של כוכבי לרמטכ"ל בשל תפקודו בזמן חטיפת גלעד שליט כמפקד אוגדת עזה", אמר.

בחודש פברואר האחרון הבהיר אדרי בריאיון לחדשות עשר לרגל פרישתו: "לצערי זה קרה במשמרת שלי. אני נושא באחריות. אם היינו מתפעלים דברים אחרת יכול להיות שהיה נגמר אחרת. זה האירוע הקשה ב-28 שנות הקריירה שלי". הוא התייחס גם לקריסת תיק הברנוער, אחד הפצעים הכואבים בתולדות משטרת תל אביב. "זה היה תיק מורכב ומסובך. לצערי בהיבט הראייתי לא הגענו למה שרצינו – לשים את העבריין מאחורי סורג ובריח", אמר אדרי.