בכיר מועצת יש"ע לרבין ב-94': "דבריך יובילו לרצח פוליטי"

שנה וחצי לפני רצח ראש הממשלה, שלח אהרון דומב מכתב שהזהיר אותו מפני התבטאויותיו נגד הימין: "אם רבין לא ישנה את דרכיו הוא יישא באחריות עקיפה לפעולה שכזו"

ב-13 במאי 1994, שנה וחצי לפני רצח ראש הממשלה יצחק רבין, שיגר אהרון דומב, אחד מראשי מועצת יש"ע, מכתב לרבין ובו הזהיר אותו כי התבטאויותיו נגד הימין יובילו לרצח פוליטי - כך עולה ממסמך שנמצא בארכיון המדינה והגיע לידי חדשות עשר. במכתב הדגיש דומב, כי אם רבין לא ישנה את דרכיו הוא "יישא באחריות עקיפה" לרצח פוליטי.

"מבחינתם של רבים - בישראל, היעדר ההזדהות הבולט שלך, ושל מרבית משרי ממשלת ישראל, עם סבלם של יהודים באשדוד, עפולה, חדרה, ירושלים ושטחי יש"ע גורם לתחושה נוראה של ניכור", כתב דומב במכתבו. "אצל רבים מהם ניכור זה מתורגם לייאוש, ואצל קומץ מהם יאוש זה עלול לגרום לפעולות יאוש קיצוניות, שיש להם פוטנציאל לזעזע את מוסדות הקיום של ישראל".

דומב ציין במכתבו כי הוא שומע מיותר ויותר גורמים "שהפתרון היחיד לממשלה זו הינו רצח פוליטי". הוא הוסיף כי מועצת יש"ע עושה מאמץ לעצור רצח כזה, אך הדגיש בפני רבין כי "אם תמשיך בדרך זו תישא לפחות באחריות עקיפה בגין פעולה שטנית של יחיד, שהוא פועל יוצא של מדיניות זו".

חודש לאחר קבלת המכתב, ראש לשכת ראש הממשלה באותה תקופה, איתן הבר, העביר אותו לראש לשכת ראש השב"כ. חודש נוסף לאחר מכן אף בירר הבר עם מזכירתו של רבין אם המכתב אכן הועבר.

 
מכתב האזהרה ששלח ראש מועצת יש"ע ליצחק רבין

מכתב האזהרה ששלח ראש מועצת יש"ע ליצחק רבין ( חדשות עשר)

 


המכתב שנשלח לנתניהו לפני הרצח

ב-23 במאי 1995, פחות מחצי שנה לפני רצח רבין, שיגר שר החינוך באותה תקופה אמנון רובינשטיין מכתב ליו"ר האופוזיציה דאז בנימין נתניהו שבו הזהיר אותו מפני רצח פוליטי שיבוצע ע"י אנשי ימין וקרא לו לפעול לעצירת ההסתה וההתקפות נגד פוליטיקאים מהשמאל.

המכתב היה חלק מתיק גל-22112/5 ששכב ב-23 השנים האחרונות בארכיון המדינה. התיק כלל התכתבויות בין רבין לנתניהו. עד לפני כמה ימים היה התיק חסוי ולבקשת חדשות עשר הוא נחשף כמעט במלואו על ידי הארכיון.

רובינשטיין שלח את המכתב לנתניהו, עם עותק לראש הממשלה רבין, לאחר שיו"ר מרצ שולמית אלוני הותקפה ע"י פעיל הליכוד ז'ק אביטל שהכה אותה באגרוף בביטנה במהלך נאום שנשאה בניו יורק. רובינשטיין הודה לנתניהו על הודעת הגינוי שפרסם וציין כי פנה אליו "בשל אמוני המלא בתרבותך הדמוקרטית", אך הדגיש כי גם לאחר "השמעת דברי גינוי חריפים אשר יהיו", לא ניתן לעבור לסדר היום על ההתקפה נגד אלוני.

 

המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין

המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין (ארכיון המדינה)

 
 המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין

המכתב ששלח רובינשטיין לנתניהו לפני רצח רבין ( ארכיון המדינה)

 

שר החינוך רובינשטיין פירט במכתבו לנתניהו שורה של התקפות מילוליות מצד פעילי ימין - בעיקר אנשי בית"ר והליכוד - נגד השגריר בארה"ב איתמר רבינוביץ' והקונסולית בניו יורק קולט אביטל, ומתקפות פיזיות נגד ח"כ יעל דיין בביקורה בארה"ב וח"כ ניסים זוילי בביקורו בפריז. "למרבה הבושה התרחשו תקריות אלה בבתי כנסת", כתב רובינשטיין לנתניהו.

רובינשטיין אף ציין במכתבו לנתניהו: "אלה הם מעשים חמורים ביותר ונסיון להשליט בריונות, למנוע בכוח הזרוע מיריבים פוליטיים את הזכות לדעה שונה. אני מוצא כאן תופעות שאינך יכול כיו"ר תנועת הליכוד להשלים עימן. עליך להצביע בבירור בפני פעילי הליכוד בתפוצות על גבולות היריבות הפוליטית, על הקו האדום שאין לעבור אותו".

השר רובינשטיין סיים את מכתבו לנתניהו באזהרה חריפה: "האירועים שהזכרתי עלולים לגרום לשנאת אחים, ומי יודע לאן יובילו אם לא תבוא קריאה ברורה מטעם מנהיגות הליכוד. עשה זאת היום ואל תחכה למעשה שאין ממנו חזרה".

עם צאת השבת, הגיב אהרון דומב לפרסום: "אכן במאי 1994 כתבתי את המכתב המדובר ודאגתי שמכתב זה יגיע  ללשכת ראש הממשלה יצחק רבין זכרונו לברכה. ועל אף שבאותה עת שימשתי כדובר מועצת יש"ע כתבתי את המכתב על נייר ללא לוגו של מועצת יש"ע ובחתימתי כתבתי אהרון דומב בלבד זאת מכוון שראיתי במכתב זה מכתב אישי. מכתב זה התפרסם כחודש לאחר שליחתו כמדומני בעיתון הארץ (ואולי אף בקול ישראל). בעקבות מכתב זה נפגשתי עם בכירי שב"כ בנידון. גם להם ובוודאי כפי שעולה מהמכתב למי שקורא את תוכנו ברור כי התנגדתי ואף ראיתי בחומרה רבה אפשרות של  מעשה רצח נתעב".