חודש לרצח חשוקג'י: "העולם במבחן - עמדת טראמפ לא מוסרית"

ארוסת העיתונאי הסעודי קראה בטור ב"וושינגטון פוסט", בו כתב בן זוגה: "הקהילה הבין-לאומית חייבת להביא את האשמים לדין". פומפאו: "החלטה על סנקציות - רק בעוד שבועות"

ארוסתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שחוסל בקונסוליה הסעודית שבאיסטנבול, קראה היום (שישי) למדינות העולם לנקוט עמדה מוסרית ברורה בנוגע לרצח בן זוגה. בטור דעה שפרסמה בעיתון האמריקני "וושינגטון פוסט", בו פורסמו טוריו של חשוקג'י, סיפרה הטיג'ה ג'נגיז על השעות שחלפו בעודה ממתינה בפתח הקונסוליה, ותיארה את הקשיים מאז והזיכרונות מהאדם שהיה. הטור פורסם לציון חודש בדיוק לחיסולו, כמו גם יום המאבק הבין-לאומי באי-העמדה לדין בפשעים נגד עיתונאים, המצוין היום. 

"הקהילה הבינלאומית צריכה להביא את האשמים לדין", הבהירה. "מכל המדינות, ארצות הברית היא זו שצריכה להוביל את המהלך. המדינה שנוסדה על עקרונות החירות והצדק לכל, שהתיקון הראשון בחוקתה מקדש את האידאליים שהיו בלבו של ג'מאל".


לדברי ג'נגיז, "למרות כל האמור, ממשל טראמפ נקט עמדה משוללת בסיס מוסרי. היו מי שניגשו לעניין מתוך אינטרסים צרים וציניים ופרסמו הצהרות שמדיפות ניחוח של פחדנות וחשש מפני פגיעה בעסקות או קשרים כלכליים. היו בוושינגטון מי שקיוו כי העניין הזה יישכח אם העיסוק בו יידחה מספיק זמן. אך אנחנו נמשיך לדחוק בממשל טראמפ להוציא את הצדק לאור. לא יהיה כאן טיוח".

 
 
 
 הטיג'ה ג'נגיז, ארוסתו של ג'מאל חשוקג'י

הטיג'ה ג'נגיז, ארוסתו של ג'מאל חשוקג'י ( רויטרס)

 

"עד לפני חודש ג'מאל היה שולח לי כתבות עליהן עבד. הייתי קוראת אותן בהתלהבות ואז חולקת איתו את מחשבותי", סיפרה ג'נגיז. "עכשיו אני כותבת עליו ומרגישה - שכעת הוא הלך. אני מוצאת שקשה לי לתפוס אם איבדתי את ג'מאל לפני חודש או לפני חיים שלמים. כשחיכיתי לו מחוץ לקונסוליה באיסטנבול קיוויתי שהוא ייצא משם בכל שעה - ואז כל יום שעבר הרגיש כמו שנה. התייסרתי. לא משנה כמה חיכיתי, ג'מאל שלי לא שב אליי. כל מה שהגיע – היו החדשות על מותו".
 

היא התייחסה גם למאבק המשפטים בטורקיה, מדינתה. "בעוד אני כותבת שורות אלו, התובע הכללי של איסטנבול פרסם הצהרה רשמית", כתבה. "הוא אמר שסוכנים סעודים חנקו את ג'מאל, ביתרו אותו והשמידו את גופתו. כמה ברברי וחסר רחמים. איזה פשע הוא ביצע שהוביל אותם לעשות זאת? איזו סיבה הייתה להם לרצוח אותו בכזאת אכזריות? אין הסבר לשנאה הזאת".

"הרצח הברוטאלי של ג'מאל זיעזע את העולם, שהפסיד קול משמעותי", המשיכה ארוסתו. "מעל לכול, הוא אדם הגון וטוב לב. הוא עזר לנו להבין את הנסיבות המורכבות של המזרח התיכון, ותמיד שם את חייהם וזכויותיהם של אנשיו (העם הסעודי) במקום הראשון. עם מותו, העקרונות עבורם לחם בחייו, עברו לקדמת הבמה; דמוקרטיה, חירות וזכויות אדם. האמונה הבסיסית שכל האנשים צריכים לבחור את מנהיגיהם הפוליטיים בקלפי. רוצחיו צריכים לדעת שהם לעולם לא יוכלו למחוק את החזון שהיה לו עבור מדינתו האהובה, הם רק הדגישו את החזון הזה".
 

 ג'מאל חשוקג'י ומוחמד בן סלמאן

ג'מאל חשוקג'י ומוחמד בן סלמאן ( רויטרס)

 

ג'נגיז הבהירה בדבריה: "היום אני קוראת לקהילה הבינלאומית לנקוט צעדים מעשיים במטרה לחשוף את האמת, להביא לדין את המעורבים ולהשיב את גופתו של ג'מאל לאוהביו". היא כתבה בי "אני לא נאיבית, אני יודעת שממשלות פועלות בהסתמך על אינטרסים משותפים ולא על סמך רגשות. עם זאת, הן חייבות לשאול עצמן שאלה בסיסית – אם הדמוקרטיות של העולם לא ינקטו בצעדים כנים להבאתם לדין של האשמים במעשה, שגרם לזעם אוניברסלי בקרב אזרחיהן, אז איזו סמכות מוסרית נשארת בידיהן? על אילו זכויות אדם וחירות הן יוכלו להמשיך להגן?".

"אנחנו עוברים כעת מבחן באנושיות", טענה, "זה דורש מנהיגות. האחריות הגדולה ביותר נמצאת על כתפי הממשלות. הנשיא שלי, רג'פ טאיפ ארדואן, וכל המעורבים בכך במערכות הפוליטית, החוקית והמשפטית בטורקיה – מטפלים בעניין הזה על הצד הטוב ביותר. אני קוראת לכל מנהיגי המדינות האירופיות ולארצות הברית לצלוח את המבחן הזה. הצדק חייב להיעשות".

לדבריה, "אלו שהזמינו את הרצח, אפילו אם הם מצויים בעמדות הפוליטיות הבכירות ביותר – צריכים לעמוד לדין גם כן. אני דורשת צדק לג'מאל אהובי. כולנו צריכים לשלוח מסר ברור למשטרים הסמכותניים – לא תוכלו לרצוח יותר עיתונאים, לעולם". היא סיכמה: "אני נשארתי לבדי בפתחה של הקונסוליה. אני הסיפור האחד שג'מאל לא הספיק להשלים. כעת כולם יחד חייבים לעזור להשלים את הסיפור. חייבים לשאת את לפיד נשמתו של ג'מאל עד שחלומו – יהפוך למציאות".
 

 שר החוץ האמריקני מייק פומפאו עם נחיתתו בריאד

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו עם נחיתתו בריאד (רויטרס )

 

"החקירה תמשך עוד שבועות"
 

במקביל לפרסום דבריה של ג'נגיז, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר היום כי חקירת ארצות הברית את מותו של חשוקג'י תיקח "מספר שבועות נוספים" לפני שסנקציות כלשהן יצאו לפועל. "אנחנו בוחנים את הטלת הסנקציות על האנשים שאנחנו יכולים לזהות בשעה זו כמעורבים ברצח", אמר פומפאו בריאיון שנערך עימו הלילה. שר החוץ של ממשל טראמפ הכחיש גם כי שמע הקלטות המוכיחות את הרצחו של חשוקג'י בקונסוליה ב-2 באוקטובר.
 

בשבוע שעבר, אמר פומפאו כי ארה"ב תשלול ויזות ותשקול סנקציות כלפי "כמה בני אדם שזוהו כאחראים לרצח, כולל אלו בשירות החשאי הסעודי, בית המשפט המלכותי, משרד החוץ ומשרדים סעודיים נוספים".

תמיכת נתניהו בסעודים


בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בשבוע האחרון עם בכירים בממשל האמריקני והביע תמיכה ביורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, על רקע פרשת רצח ג'מאל חשוקג'י – כך דווח אתמול ב"וושינטון פוסט". בשיחותיו אמר נתניהו כי הסעודים הם בני ברית המשמעותיים בשמירה על יציבות המזרח התיכון. זאת מכיוון שסעודיה, לצד מצרים, ישראל ואיחוד האמירויות מהוות בנות הברית המשמעותיות של ארצות הברית בהפעלת הלחצים על איראן, ולמציאת פיתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. גם נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, הביע בשיחות עם הבית הלבן עמדות דומות.
 

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים, אך גורם מדיני בכיר אמר כי "מה שקרה עם הרצח של חשוקג'י הוא בעייתי מאוד בלשון המעטה, אבל יש לנו אינטרסים כבדים ביחס לסעודיה. צריך להבטיח שהיציבות תימשך שם. תדמיינו מה יקרה אם תהיה טלטלה בסעודיה – זה ישפיע על האזור כולו".
 

השר יובל שטייניץ התייחס לכך היום בריאיון לרדיו 102FM. לדבריו, הרצח הוא "מעשה מגונה וראוי לכל גנאי. מדובר באזרח, מדובר בעיתונאי, לא מדובר בטרוריסט פעיל. יש בן אדם נאור שמסוגל לא לגנות את זה?". עם זאת, הבהיר כי הדיווח על נתניהו, למרות שהוא לא יכול לאשר את אמיתותו, משקף דברים נכונים, לדבריו. 

"יש לנו כאן איום שעשוי להפוך איום קיומי של גרעין של איראן והתפשטות בסוריה ובלבנון, ומדינות כמו סעודיה הן בעלות בריתנו נגד איראן", הסביר. "באזור שלנו כל המדינות סביבנו הן מדינות שזכויות אדם וזכויות אזרח לא בראש מעייניהן. זה אזור של דיקטטורות, ובכל זאת אנחנו משתפים פעולה עם הגרועים פחות נגד הגרועים יותר".

לפני כשבועיים, דווח ברויטרס כי סעוד אל-קטאני, עוזרו הבכיר של יורש העצר הסעודי בן סלמאן, הורה על חיסולו העיתונאי בקונסוליה הסעודית, באמצעות שיחת סקייפ. מקור מודיעיני טורקי סיפר כי בין אל-קטאני לחשוקג'י התרחשו חילופי עלבונות, שבסופם אמר לצוות שנכח בחדר שבקונוסליה להיפטר מחשוקג'י וביקש "הביאו לי את ראשו של הכלב".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בעצרת האו"ם

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בעצרת האו"ם (רויטרס)

 

לפי מקור בכיר המקושר לבית המשפט המלכותי בסעודיה, אל-קטאני היה בקשר טלפוני עם הנוכחים בחדר שבקונסוליה הסעודית דרך תוכנת "סקייפ". לפי הדיווח, הוא החל להטיח עלבונות בחשוקג'י דרך הטלפון וחשוקג'י לא נשאר חייב והשיב לו בעלבונות משלו, עד שבשלב מסויים ניתנה ההוראה הקטלנית. מהמידע שהגיע לידי רויטרס לא ידוע כרגע אם אל-חתאני "נכח" בכל רגעי האירוע שהתרחש בקונסוליה. עוד על פי הדיווח, הקלטות הקול של שיחת הסקייפ נמצאות בידי הנשיא הטורקי, טאיפ ארדואן, שמסרב להעבירן לידיה של ארצות הברית.
 

חרף המתיחות הגוברת בין סעודיה לארצות הברית ואירופה, שהגיעה לשיא בחרם נרחב על הכנס הכלכלי שהתקיים בריאד בשבוע שעבר, שר האנרגיה הסעודי, חאלד אל-פאלח, כי ארצות הברית תשמור על "תפקידה המרכזי" בכלכלה הסעודית. בדברים שאמר לרשת "אל-אחבאריה" הממשלתית, הבהיר אל-פאלח כי "האינטרסים שקושרים אותנו יחד גדולים יותר מקמפיין החרם הכושל".
 

שורה ארוכה של מדינות מערביות סירבו לשלוח נציגים לכנס, שנודע בכינויו "דאבוס במדבר", ונועד לעודד השקעות בכלכלה הסעודית. דבריו של השר הסעודי מהדהדים אמירות שיצאו בימים האחרונים מהבית הלבן, בדבר השמירה על היחסים הכלכליים בין וושינגטון לריאד, למרות הקריאות לחרם או למשיכת השקעות בעקבות חיסולו של חשוקג'י.
 

ממשל טראמפ והתעשייה הביטחונית בארצות הברית ממשיכים לפעול על מנת להבטיח את השלמתן של העסקות המרכיבות את חבילת הסיוע הביטחונית, בשווי 110 מיליארד דולרים, שהובטחה לסעודיה. טראמפ הבהיר כי הוא לא רוצה לסכן את "ההזמנה האדירה", שלטענתו תתמוך בכחצי מיליון מקומות עבודה בארה"ב - נתון שמומחים רבים טענו כי הוא מוגזם.