ההפגנות היום יהוו מבחן לנכונות הפלסטינים להסדרה • פרשנות

החלטת ישראל להכניס לרצועה דלק וכסף קטארי למשכורות, הביאה את הפלסטינים להודיע כי יצמצמו את האלימות בהפגנות השבועיות. הצהרותיהם ייבחנו ביכולתם לשלוט במפגינים

לקראת עוד שישי מתוח ברצועת עזה: הפלגים הפלסטינים הצהירו אתמול (חמישי) כי הם מוכנים להפסיק את שליחת בלוני התבערה עד יום ראשון, ולהוריד את רמת האלימות בהפגנות שכבר הפכו לשגרה ברצועת עזה. זאת כדי לאפשר למודיעין המצרי לקדם את מאמצי ההסדרה עם ישראל. עם זאת, בשטח המשיכו הבלונים להצית שריפות בעוטף עזה, בהן צרור בלונים שהצית רכב של קצין הביטחון של המועצה האזורית שער הנגב.

מארגני צעדות השיבה פנו היום למפגינים באגרת לעיתונות: "אנו רוצים להדגיש את החשיבות של שמירה על צעדות השיבה כצעדות שלוות. קוראים למשתתפים בהפגנות לנקוט בכל הצעדים שימנעו מצלפי צה"ל לפגוע בהם". ביקור משלחת המודיעין המצרי ברצועה השבוע, הצהרות הפלגים הפלסטינים וההחלטה הישראלית להגדיל את מרחב הדייג לתשעה מייל ימיים, ולהכניס לרצועה דלק וכסף קטארי למשכורות, מאותתים על רצון ישראל ורצון חמאס להגיע להסדרה ארוכת טווח. הצהרות הפלגים הפלסטינים ויכולתם לשלוט ברמת האלימות של המפגינים יעמדו למבחן בשטח כבר מחר, והתוצאה תשפיע בראש ובראשונה על מספר הפצועים וההרוגים מבין המפגינים.

בתום פגישה שהתקיימה היום בין בכירים בחמאס ובג'יהאד האסלאמי, פרסמו ארגוני הטרור הודעה משותפת שבה נמסר כי הם "מדגישים את עומק היחסים בין שתי התנועות ואת הדבקות בתוכנית ההתנגדות ובהמשך צעידות השיבה. אנחנו קוראים לרשות הפלסטינית להסיר את הסנקציות על רצועת עזה באופן מיידי לצורך חיזוק האחדות הלאומית כנגד עסקת המאה". עוד נכתב בהודעה כי מצרים, קטאר והאו"ם פועלים "במטרה להקל על המצור" וכי "הצלחת המאמצים הללו תשרת את העם הפלסטיני". כמו כן, התנועות הסכימו על המשך התיאום והעבודה המשותפת ביניהן בכל הרמות – פוליטית וצבאית. נוסף לכך, הוחלט על המשך ההפעלה ופיתוח של חדר מבצעים משותף שהוקם ע"י הזרועות הצבאיות של ארגוני ההתנגדות. בד בבד, דובר הג'יהאד האיסלאמי דאוד שיהאב מסר כי "צעדות השיבה יימשכו, אך בטקטיקה חדשה במהלך התקופה הקרובה".

מאהר מוזהר, בכיר החזית העממית מסר היום לאתר הידיעות הפלסטיני "סווא" כי חברי המשלחת המצרית יבקרו מחר באחת מהזירות בהן ייערכו פעילויות צעדות השיבה מחר. מוזהר הוסיף התקבלה החלטה להקים חמ"ל בהשתתפות גורמים במצרים, שתפקידו לעקוב אחר פעילות הצעדות במטרה לשמור על ביטחונם של המשתתפים בהפגנות.

מוזהר ציין כי "הסכמנו עם האחים במצרים כי הצעדות יימשכו, בשל העובדה שלא היה אף צד שדרש להפסיק אותם". עם זאת הוא מסר כי הדגש בישיבה היה על הקטנת האבידות במהלך ההפגנות למינימום. לבסוף סיכם והדגיש כי הפגישה לא עסקה בשום צורה בהסכם רגיעה אלא בהסכם שעוסק "בשבירת המצור" בלבד.

 
 
 
 
הפגישה בין הנהגת חמאס להנהגת הג'יהאד האיסלאמי במשרדו של הנייה בעזה
 

הפגישה בין הנהגת חמאס להנהגת הג'יהאד האיסלאמי במשרדו של הנייה בעזה ( חדשות עשר)

 

כאמור, בשעות הצהריים עלה באש רכב בעוטף עזה, לאחר שאשכול בלוני תבערה שהופרח מרצועת עזה נחת מתחתיו. הבלון נתפס מתחת לרכבו של קצין הביטחון של המועצה האזורית שער הנגב, רפי באביאן, ולאחר מכן התלקח ושרף את כלי הרכב. ״ראיתי בלון עם שקית תבערה מתחת. משכתי את הבלונים וזה נתפס ברכב ואז התלקחה האש והאש נתפסה ברכב. אני בסדר״, סיפר באביאן.

בד בבד, בגן ילדים ביישוב במועצה האזורית אשכול נחת חלק מבלון, שאליו היה מחובר חפץ שנחשד כנפיץ. המשטרה פעלה במקום ונטרלה את הסכנה. הפריט אותר על ידי גננת הגן שיצאה לחצר, הרחיקה את הילדים מהמקום ודיווחה מיידית לאיש הביטחון ביישוב. הפריט נאסף מהמקום על ידי אנשי הביטחון ומטופל על ידם.

ראש המועצה גדי ירקוני אמר כי "תושבי אשכול ועוטף עזה מגלים אחריות יוצאת דופן. התושבים שלנו עירנים וקשובים להנחיות ויודעים לזהות את פריטי התבערה שנוחתים בשטחנו ולפעול בהתאם להנחיות מצילות החיים". הוא הוסיף: "אני מצפה מממשלת ישראל לגלות אותה אחריות כלפי אזרחיה ולשים סוף לטרור המתמשך כדי להבטיח את בטחון התושבים. הכתובת על הקיר. האחריות עליכם".

אתמול, כלי טיס של צה"ל תקף אדם שהפריח בלון תבערה לעבר יישובי עוטף עזה, בדרום רצועת עזה. מוקדם יותר דווח בכלי תקשורת פלסטינים כי התקיפה אירעה מזרחית למחנה הפליטים אל-בורייג' שבמרכז הרצועה. לא דווח על נפגעים כתוצאה מהתקיפה. במקביל, פרצה שריפה ביער בארי שבעוטף עזה בעקבות בלון תבערה. צוותי כיבוי הגיעו למקום, אך טרם השיגו שליטה עליה.