צריך לקחת בזהירות את הצהרות חמאס והג'יהאד האסלאמי • פרשנות

הפלגים בעזה הודיעו שהמחאה תכלול פחות אלימות - מהלך שנראה כצעד בונה אמון בתגובה להכנסת הסולר והכסף הקטארי לרצועה. כעת יש לבחון אם ההצהרה עומדת במבחן המציאות

הודעות הפלגים בעזה בנוגע לשינוי המאפיינים של ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה הן דבר שצריך לקחת בזהירות ובפרופורציה.

חמאס והג'יהאד האסלאמי הודיעו ש"צעדות השיבה" יכללו פחות "אמצעים בלוניים" ופחות מטענים ואירועי התקרבות לגדר, אך הן יימשכו. מההודעה ניתן להבין כי מחר בישראל אמורים לראות הפגנות פחות סוערות מאלה שנצפו בשבועות האחרונים - אך צריך לחכות ולראות אם הדברים עומדים במבחן המציאות.

 אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ונאפס עזאם, בכיר הג'יהאד האסלאמי
 

אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ונאפס עזאם, בכיר הג'יהאד האסלאמי ( צילום: פלסטיני)

 

הודעת הפלגים יצאה בעיתוי שבו ישנן כמה אינדיקציות לכך שיש התקדמות במגעים להסדרה. נוסף לכך, גם הגיע הזמן שהפלסטינים יתנו צעד בונה אמון בתגובה להכנסת הסולר ולאישור הישראלי להעברת משכורות מקטאר ולא דרך הרשות הפלסטינית. ניתן לראות כי למעשה, כדי ליצור שקט ברצועה, ישראל מנהלת מגע עם מדינה בעייתית שנחשבת לתומכת טרור.

אירועי היום:

חברי הנהגת חמאס וחברי הנהגת הג'יהאד האסלאמי נפגשו היום (חמישי) בלשכתו של אסמאעיל הנייה ודנו במצב ברצועה. בתום הפגישה פרסמו ארגוני הטרור הודעה משותפת שבה נמסר כי הם "מדגישים את עומק היחסים בין שתי התנועות ואת הדבקות בתוכנית ההתנגדות ובהמשך צעידות השיבה. אנחנו קוראים לרשות הפלסטינית להסיר את הסנקציות על רצועת עזה באופן מיידי לצורך חיזוק האחדות הלאומית כנגד עסקת המאה". עוד נכתב בהודעה כי מצרים, קטאר והאו"ם פועלים "במטרה להקל על המצור" וכי "הצלחת המאמצים הללו תשרת את העם הפלסטיני". כמו כן, התנועות הסכימו על המשך התיאום והעבודה המשותפת ביניהן בכל הרמות – פוליטית וצבאית. נוסף לכך, הוחלט על המשך ההפעלה ופיתוח של חדר מבצעים משותף שהוקם ע"י הזרועות הצבאיות של ארגוני ההתנגדות.

בד בבד, דובר הג'יהאד האיסלאמי דאוד שיהאב מסר כי "צעדות השיבה יימשכו, אך בטקטיקה חדשה במהלך התקופה הקרובה. אנחנו רוצים שצעדות השיבה ימשיכו אבל בהפסדים קטנים יותר. הצוות המארגן את צעדות השיבה נוקט במספר צעדים במטרה להפחית את מחיר הדמים היקר של בני העם הפלסטיני בצעדות". יחיא סינוואר מסר: "דנו ביחסים ההדדים בין שני האירגונים על הזכויות של העם שלנו להיאבק בכיבוש ולשבור את המצור. דנו במספר סוגיות שקושורת בעם הפלסטיני".

בתוך כך, ברשת "קודס" דווח כי הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה הסכימו להפסיק את הפרחת בלוני התבערה לשטח ישראל. על פי הדיווח, הוסכם גם על הפסקת הבערת הצמיגים וכל פעילות אלימה אחרת בגדר הגבול, לקראת ההפגנה השבועית המתוכננת למחר, ועל קיום תהלוכות לא אלימות בלבד. עוד דווח כי ביום ראשון תיערך פגישה בין נציגי הארגונים, בה תתקיים הערכה של המצב בשטח.

בסוף השבוע שעבר דווח בעיתון "אל-חיאת" כי משלחת המודיעין המצרי שביקרה ברצועת עזה, בתל אביב וברמאללה, הגיעה להבנות בין ישראל לארגונים הפלסטינים ברצועת עזה, במסגרתן תופסק כל האלימות מהרצועה, כולל בלוני התבערה וכל אלימות במסגרת ההפגנות השבועיות באזור הגדר, בתמורה להקלות בסגר על הרצועה.

 הפגנות בגדר הרצועה
 

הפגנות בגדר הרצועה (צילום פלסטיני)

 

לפי הגורמים, מצרים מסרה לפלגים הפלסטינים ברצועת עזה ולבכירים ברשות הפלסטינית ברמאללה כי הושגו הבנות, והעבירה מסר לפיו על כל הצדדים להימנע מהסלמת המצב. הם הבהירו כי לא מדובר בהפסקת אש, וכי הפלסטינים לא יידרשו לעצור באופן מלא את ההפגנות השבועיות על הגדר, אלא רק את מעשי האלימות הקשורים אליהן, כמו ניסיונות חציית הגדר, יידוי בקבוקי תבערה והפרחת בלוני תבערה ועפיפוני תבערה.

בתמורה לכך, על פי הדיווח, ישראל התחייבה להרחיב את האזור המותר לשיט, לאפשר הכנסת דלק, להאריך את שעות אספקת החשמל ולהבטיח את המשך הפרויקטים שמוביל האו"ם ברצועת עזה. לפי הגורמים, ראש המודיעין הכללי של מצרים, עבאס כאמל, צפוי להכריז על ההבנות באופן רשמי בזמן הקרוב.

לדברי הגורמים, חמאס והג'יהאד האסלאמי קיבלו את ההצעה המצרית. המצרים גם התחייבו בפני הרשות הפלסטינית, שמתנגדת עקרונית להסכם בין חמאס לישראל ללא פיוס פנים-פלסטיני, כי יפעלו גם למען מטרה זו ולמען השבת הרשות הפלסטינית לרצועת עזה. עם זאת, לטענת הגורמים, ברשות הפלסטינית לא צפויים להתנגד להבנות שהושגו.

רכב שעלה באש בעוטף עזה
 

רכב שעלה באש בעוטף עזה ( חדשות עשר)

 

רכב עלה באש כתוצאה מבלוני תבערה

בתוך כך, רכב עלה היום באש בעוטף עזה, לאחר שאשכול בלוני תבערה שהופרח מרצועת עזה נחת מתחתיו. כוחות צבא גדולים וכן מכבי האש שהוזעקו למקום פעלו לכיבוי האש.

הבלון נתפס מתחת לרכבו של קצין הביטחון של המועצה האזורית שער הנגב, רפי באביאן, ולאחר מכן התקלח וכאמור שרף את כלי הרכב. "ראיתי בלון עם שקית תבערה מתחת. משכתי את הבלונים וזה נתפס ברכב ואז התלקחה האש והאש נתפסה ברכב. אני בסדר", סיפר באביאן.

בד בבד, בגן ילדים ביישוב במועצה האזורית אשכול נחת חלק מבלון, שאליו היה מחובר חפץ שנחשד כנפיץ. המשטרה פעלה במקום ונטרלה את הסכנה. הפריט אותר על ידי גננת הגן שיצאה לחצר, הרחיקה את הילדים מהמקום ודיווחה מיידית לאיש הביטחון ביישוב. הפריט נאסף מהמקום על ידי אנשי הביטחון ומטופל על ידם.

ראש המועצה גדי ירקוני אמר כי "תושבי אשכול ועוטף עזה מגלים אחריות יוצאת דופן. התושבים שלנו עירנים וקשובים להנחיות ויודעים לזהות את פריטי התבערה שנוחתים בשטחנו ולפעול בהתאם להנחיות מצילות החיים". הוא הוסיף: "אני מצפה מממשלת ישראל לגלות אותה אחריות כלפי אזרחיה ולשים סוף לטרור המתמשך כדי להבטיח את בטחון התושבים. הכתובת על הקיר. האחריות עליכם".