ירושלים: פעוטה בת שנה וחצי מתה לאחר שנדבקה בחצבת

לבית החולים שערי צדק הגיעה פעוטה ללא דופק, ובסיום פעולות החייאה נקבע מותה. הפעוטה, בת למשפחה חרדית, לא הייתה מחוסנת. מאז תחילת השנה חלו 1258 אנשים בחצבת

פעוטה בת שנה וחצי מתה היום (חמישי) בבית החולים שערי צדק, כתוצאה ממחלת החצבת. הפעוטה פונתה לבית החולים ללא דופק ונשימה, שם ביצעו בה הרופאים פעולות החייאה, בסופן נקבע מותה. על פי הוריה, הפעוטה לא הייתה מחוסנת נגד המחלה, ואף לא הייתה רשומה במשרד הפנים או במעקב "טיפת חלב". כעת כל בני ביתה משכונת מאה שערים שבירושלים יצטרכו להשלים את סדרת החיסונים. דוקטור ספי מנדלוביץ', סמנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, שטיפל בפעוטה סיפר: "קלטנו תינוקת בת כשנה וחצי ללא דופק, המשכנו את פעולות ההחייאה שהתחיל צוות מד"א, ולצערנו נאלצנו לקבוע את מותה".

מאז תחילת השנה קיימת עליה חריגה של מאות אחוזים של חולים במחלה. בעשרת החודשים האחרונים, אובחנו בישראל 1258 חולים בחצבת, לעומת 34 חולים אשתקד, ותשעה מקרים בלבד לפני כשנתיים. בראש הרשימה של הערים בהן אובחנו חולי חצבת עומדת ירושלים עם 753 נדבקים, וצפת עם 213 נדבקים. 

לפני כשבוע נחת בנתב"ג מטוס שחזר מקייב, עליו שהה אדם חולה חצבת. נוסעי טיסת אל על LY2652 שנחתה בארץ ב-25 באוקטובר הונחו לפנות לטיפול רפואי במידה ותתפתח מחלת חום או פריחה. נשים הרות, הורים לתינוקות מתחת לגיל שנה ואנשים הסובלים מדיכוי חמור במערכת החיסון, התבקשו לפנות ללשכת הבריאות על מנת להתחסן.

דיון חירום התקיים לפני כשבועיים בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בעקבות התפשטות מחלת החצבת. בדיון התריעו נציגי קופות החולים כי קיים מחסור חמור בחיסונים הנמצאים בסיכון לחשיפה למחלה. ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בשירותי בריאות כללית אמר: "נכון לנתונים מהבוקר אנחנו בלי חיסונים. המלאי יאזול עד סוף השבוע הנוכחי". נציג קופת חולים מאוחדת הצטרף ואמר "קיבלתי הבוקר דיווחים לגבי חולים שנחשפו למחלה בבתי החולים בני ציון וצפת. יש לי מעל 20 נחשפים ואין לי איך לטפל בהם". המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו הגיב לטענות קופות החולים כי "המוצר הזה אכן נמצא במחסור אבל מיועד לאוכלוסייה ספציפית מאוד. מתוך 20 נחשפים אולי אחד צריך לקבל אותו. אתם נותנים חיסונים מיותרים, תעשו עבודה מקצועית".

 חצבת
 

חצבת (ISTOCK)

 

בעקבות ההתפרצויות הרבות של מקרי חצבת בישראל בתקופה האחרונה, במשרד הבריאות שוקלים להקדים את מתן החיסון נגד המחלה – מגיל שנה לתשעה חודשים בלבד. במדינת ישראל ישנן קבוצות גדולות שהן מדוכאות חיסון, ובתוך קבוצות אלו יש אזרחים רבים שאפילו לא מודעים לכך שהם מצויים בסיכון על אף העובדה שקיבלו חיסון בילדותם. נשים בהיריון, חולים במחלות כרוניות, חולים שעוברים טיפולים כימותרפיים וכמובן תינוקות מתחת לגיל שנה, אינם מקבלים כיום את החיסון.

זו בדיוק הסיבה שבמשרד הבריאות שוקלים כעת להקדים את החיסון לגיל תשעה חודשים. בחודשי החיים הראשונים לתינוק יש עדיין את החסינות שהוא קיבל מאמו, אבל בגיל תשעה חודשים היא כבר פגה והחשש במערכת הבריאות שריבוי החולים עלולה לפגוע בתינוקות. בהמשך השבוע תיערך פגישה בין הגורמים המעורבים בנושא, שינסו להכריע לכאן או לכאן. חשוב להסביר שבגיל תשעה חודשים מערכת החיסונית לא בשלה כבגיל שנה, ולכן תינוקות יזדקקו לחיסון נוסף בגיל שנה.