לקראת חידוש יחסים? משלחת ישראלית בכירה ביקרה בצ'אד

בראש המשלחת הישראלית עמד אדם אשר מחזיק בתפקיד בכיר מאוד במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה. צ'אד ניתקה את היחסים עם ישראל בשנות השבעים

משלחת ישראלית בכירה הגיעה בשבועות האחרונים לצ'אד ונפגשה שם עם בכירים בממשלה, כולל בנו של הנשיא. בראש המשלחת הישראלית עמד אדם שמכונה "מעוז" אשר מחזיק בתפקיד בכיר מאוד במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה.

המשלחת הזאת נסעה לעסוק בקידום הודעה אפשרית על חידוש היחסים בין ישראל לצ'אד, מדינה מוסלמית באפריקה שניתקה את היחסים עם ישראל בשנות השבעים אם זה יקרה, זאת תהיה התפתחות מאוד חיובית ביחסי ישראל עם המדינות המוסלמיות באפריקה.

בתחילת החודש שעבר פורסם בחדשות עשר כי ישראל קיימה בחודשים האחרונים מגעים חשאיים לכינון יחסים דיפלומטיים רשמיים עם צ'אד. על פי מסמכים שהגיעו לידי חדשות עשר, נשיא צ'אד אידריס דבי ביקש לשלוח לישראל את בנו כדי להעביר מסר רגיש לראש הממשלה נתניהו, ולדון עימו בחידוש היחסים. 

לישראל יש אינטרס גדול בחידוש יחסים עם צ'אד. בכירים במשרד החוץ אמרו כי אם צ'אד תחדש יחסים עם ישראל – שתי מדינות מוסלמיות נוספות במרכז אפריקה, ניז'ר ומאלי, ילכו מיד בעקבותיה. צ'אד עשירה במחצבים ובהם אורניום. נוסף על כך, נלחמת הרפובליקה בטרור האסלאמי ורוצה לקנות נשק וידע ביטחוני ישראלי.

בשלוש השנים האחרונות ביקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלוש פעמים ביבשת אפריקה, על מנת ליצור קשרים עם מדינות שאיתן אין לישראל יחסים דיפלומטיים. אחת המדינות הללו היא צ'אד, שהניסיון האחרון לחדש עימה את היחסים היה ב-2016. מנכ"ל משרד החוץ דאז דורי גולד טס אז לצ'אד ופגש את הנשיא דבי במעונו במדבר סהרה. בניגוד לציפיות, ביקורו של גולד לא הביא אז לחידוש היחסים עם צ'אד. כל צד הטיל את האחריות לכישלון על השני וכתוצאה מכך נוצר נתק במגעים הדיפלומטיים בין המדינות, שארך כשנתיים.