תמו ימי בנימינה: הבית המיתולוגי של אהוד מנור ייהרס

"הבית ליד המסילה" עתיד להימכר תמורת 3.5 מיליון שקלים, ובמקומו תיבנה וילה. "מזל שאהוד לא רואה את זה", אמרה אלמנתו, עפרה פוקס. ראש המועצה: "נעשה הכל"

הבית המיתולוגי בבנימינה שבו גדל אהוד מנור עתיד להיהרס בקרוב, לטובת הקמת וילה חדשה. "זו בעצם המרפסת – מ'בשנה הבאה נשב על המרפסת'", מספרת תושבת המושבה, כשלידה ניצב גם הברוש שעומד לבדו מול אש ומים.

הבית ליד המסילה יימכר בקרוב, תמורת יותר משלושה וחצי מיליון שקלים. לערכו הסנטימנטלי של הבית אמנם אין מחיר, אך למרות זאת, נראה שאיש אינו מתכוון לעצור את ההריסה.

מנור כתב יותר מ-1,200 שירים, רבים מהם מתארים בפשטות ציורית את החיים בבנימינה, והפכו כמובן לפסקול של כל בני המקום. אך כיום אין אפילו רחוב על שמו של הפזמונאי הנערץ במושבה בה גדל ויצר, וגם הניסיון לקרוא רחובות על שם שיריו עלה בתוהו.

 ביתו של אהוד מנור בבנימינה
 

ביתו של אהוד מנור בבנימינה (חדשותעשר )

 

"פה היה שולחן כתיבה וכשיהודה'לה נהרג והודיעו לנו, אז באנו לשבעה עם גלי מהשיר 'בואי גלי', שהייתה אז רק בת חודשיים", סיפרה עופרה פוקס, אלמנתו. "התושבים רוצים את הבית הזה, הם רוצים לראות את הבית. אני מוכנה להביא את הגיטרות ש'ברית עולם' נכתב בהן, את הפסנתר שכתבו בו את 'ללכת שבי אחרייך', וגם את כל הספרייה שלו", הוסיפה. "מזל שאהוד לא רואה את זה - מזל שהוא לא יראה את זה", אמרה לסיום.

ראש מועצת בנימינה איתי ויסברג, שנבחר היום לקדנציה שנייה, אמר: "התחלנו כבר לנסות לגייס את הכסף, גם שלחנו מכתב למי שצריך – מנכ"ל משרד ראש הממשלה. אני נותן הבטחה שאנחנו נעשה הכול כדי שהבית יחזור למעמד של מבנה לשימור. זה לא יהיה כסף רק של המועצה אבל זה יהיה דרך תוכנית השימור".

מטעם משרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "המשרד מוקיר את פועלו של אהוד מנור ז"ל, אחד מענקי היוצרים של מדינת ישראל, חתן פרס ישראל בתחום הזמר העבר ומגדולי הפזמונאים, ורואה ברעיון יוזמה מבורכת שישמח לבחון. או מזמינים את הרשות המקומית לקיים דיון על מנה לבחון את כלל האפשרויות למימוש ראיון מבורך זה בהתאם לכללים והנהלים בהם המשרד מחויב".