תחקיר: כיצד הפך איש עסקים את ההשכלה הגבוהה לביזנס?

מיליוני שקלים נעלמו מהתקציב בתוך שעות ספורות. תמיכה וקשרים אישיים נוצרו בין חברי דירקטוריון לאנשי המועצה להשכלה גבוהה. והמלצות מומחים לסגירת בית הספר למשפטים במכללת כרמל נדחו על ידי המועצה להשכלה גבוהה. הכירו את אבי ביתן, היזם שלמד איך לעשות מיליונים מחינוך. מכללת "כרמל" בחיפה כמקרה בוחן להשכלה הגבוהה בישראל

  • פורסם ב:
  • 28/05/2013 22:16
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/05/2013 00:27
  • |

אבי ביתן היה מורה מהשורה במשך שנים רבות. כהשלמת הכנסה עבד כנהג מונית. לפני 20 שנה הוא הפך ליזם בתחום החינוך. שלוחת אוניברסיטת דרבי בישראל הייתה שלו. על פי עדותו, היום הוא מיליונר. לפני כשבועיים חשף תחקיר "המקור" כיצד פועלות אוניברסיטאות כדי להרחיב את שורותיהן ולמנוע קריסה כלכלית.

 

בארץ לא הצליח אף מוסד להשכלה גבוהה להרוויח. אם בכל זאת ישנו רווח, המכללה תשלם משכורות, תרכוש רהיטים, ספרים ועוד. ב-2010 התגאה התגאה בראיון לעיתון "מקור ראשון" כי בפרויקט שלו להקמת מכללת "כרמל" הוא "הוכיח שאפשר לעשות השכלה פרטית וגם להרוויח בלי לקבל שקל מהמדינה". אז איך הוא צבר את הונו ביזמות חינוכית?

 

ביתן שולט, בפועל, בשתי מכללות פרטיות: המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה והמרכז האקדמי כרמל בדרום חיפה. לשתי המכללות אלפי בוגרים מדי שנה. כדי שהעסק ימשיך לתפקד, ביתן זקוק לשקט מצד הרגולטור - המועצה להשכלה גבוהה. ואכן, ביתן מקושר היטב. אולם הסיפור הזה מעלה יותר מכל את השאלה: איזה סוג של בוגרים יוצאים משערי המכללות האלה, ועד כמה הפיקוח על מוסדות אלה הוא פיקוח עם שיניים?

 

המל"ג מינתה ועדת מומחים בראשות שופט כדי לבדוק האם בית הספר למשפטים של "כרמל" ראוי להעניק תואר במשפטים. הוועדה החליטה לא לאשר את התוכנית. במל"ג תמהו מתי ועדות כאלה לא מאשרות מסלול לתואר? המסקנות לא התקבלו - והוקמה ועדה חדשה. גם הוועדה השנייה הגישה דוח חריף על לימודי המשפטים ב"כרמל".

 

בוגרי החוג למשפט במכללה דורגו אחרונים בבחינות לשכת עורכי הדין - אפילו אחרי העולים החדשים. לדעתו של ביתן, התוצאות לא מעידות על דבר. "הבחינה לא פשוטה, הגילאים אצלנו יותר מבוגרים", הוא אומר ומודה שלא קרא את הדוחות החריפים שמצאו שחלק מעבודות הסמינריון ולמעלה ממחצית המתקבלים לא עמדו בתנאי הסף שהמכללה עצמה קבעה. לדבריו, הוא אינו אחראי לחלק האקדמי של המוסד. שר החינוך ויור המל"ג לשעבר, גדעון סער, צוטט באחת מישיבות דריקטוריון המכללה, כאומר לראש העיר חיפה כי "המרכז האקדמי כרמל אינו ראוי להיות מוסד אקדמי". גם לאמירה זו, אמר ביתן, הוא לא היה מודע.

 

ואולם, אם אכן זה מה שחשב סער, מדוע לא דאג שיסגרו את המרכז האקמי כפי שהמליצה ועדת המומחים - ואף הצביע בעד המשך הפעלת המקום בהצבעה המכרעת? פרופ' דן ביין, סגן נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר, נפגש עם ביתן וכתב לאחר מכן מסמך בו נטען: "ביתן בטוח שבאמצעות קשריו עם שר החינוך (סער) ובהסתמך על הייעוץ המשפטי, הוא ישיג בהקדם את ההסכמה וזאת ללא קשר לתקנות אלה או אחרות של המל"ג". האם קשרים אלה הם המפתח לפתרון התעלומה?

 

"אין לי שום קשר איתו. מעולם לא פגשתי אותו ואני גם לא תורם שלו", טוען ביתן. אלא שלמערכת "המקור" נודע שהיו יחד באותו כנס בגרמניה. על כך, הגיב ביתן כי הם אכן נפגשו, אך לא דנו בענייני המוסדות. מי שהזמין את סער לכנס הוא יו"ר ארגון הקהילות היהודיות - שהוא גם חבר דירקטוריון במכללת כרמל.

 

אבל ביתן לא מחובר רק לסער, אלא גם ליו"ר התאחדות הסטודנטים לשעבר וחבר הכנסת בהווה, איציק שומלי, שישב במועצה להשכלה גבוהה. גם ביתן וגם מנכ"ל המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה היו מהתורמים של שמולי בפריימריז במפלגת העבודה. עוד שלושה נושאי משרה במכללות של ביתן תרמו לשמולי. בסך הכל הם תרמו כ-45 אלף שקלים - כרבע מסך הסכומים שגייס הח"כ הצעיר בפריימריז. עם זאת, חשוב לציין שהתרומות הגיעו אחרי ששמולי התפטר מהמל"ג.

 

פרט לכך, המכללה באור יהודה של ביתן סייעה ותרמה לפרויקט החברתי של שמולי בלוד. שמולי אמר כי פנה לכל המוסדות האקדמיים כדי שיתרמו ולצערו רובם סירבו, ורק ביתן הסכים לתרום 60 אלף שקל. הוא לא נכח בהצבעה המכריעה על מכללת כרמל, אך הודה שדאג כנציג הסטודנטים מגורל התלמידים של כרמל, אם בית הספר למשפטים שם ייסגר.

 

קודמו של שמולי במל"כ היה בועז טופורובסקי, גם הוא כיום חבר כנסת. אחרי שסיים את תפקידו בהתאחדות הסטודנטים ובמל"ג, הוא הועסק על ידי המכללה באור יהודה. בין לבין, המל"ג אישרה להמשיך את פעילות בית הספר למשפטים עד 2015.

 

אם לא די בכך, ביתן משכיר את אות הנכס באמצעות שני חוזים לאותה תקופה ובסכומים שונים, למכללת כרמל - במיליוני שקלים. תחילה ביתן הכחיש את הטענות, אולם עד שהתייצב מול מצלמות "המקור", כבר הודה בשינוי החוזה והגדלת הסכום שהוא דורש עבור השכירות. "כי כשאני קניתי את המבנה, קניתי אותו ב-11.5 מיליון שקל, ועל זה קבעתי דמי שכירות א', וכשבניתי את המבנה השקעתי עוד 30 מיליון שקל - ואז דמי השכירות שונים לגמרי", הסביר. אלא שבחוזה נטען כי הוא התחייב לשאת בעלויות השיפוץ. לדבריו, הסעיף לא כלל את השיפוץ שעבורו שילם בסופו של דבר.

 

בנוסף, המכללה אמור הל היות עצמאית, אולם ממסמכים שהגיעו ל"המקור" נראה כי שום דבר לא זז במכללה ללא אישורו של ביתן. לפי המקובל, בראש מוסד אקדמי עומד פרופסור מהאקמיה והוא המחליט מה לעשות עם ההכנסות מכר הלימוד. נשיא המכללה הקודם סיפר בישיבת דירקטוריון כי שעות ספורות אחרי ששמע על יתרה של 7 מיליון שקל, דווח לו כי המכללה למעשה בגירעון של מיליון שקל. פרופ' ביין שדיבר על כך עם ביתן דיווח: "אבי סבור שמכיוון שהוא משקיע את מיטב כספו, הוא צריך לשלוט בתקציב".

תגובות

יועצת התקשורת של השר גדעון סער מסרה: "בישיבה בה נכח השר סער בעניין 'כרמל', ובהזדמנויות נוספות, הוא נקט עמדה ביקורתית וברורה על כך שהמוסד לא עמד בהחלטות המועצה להשכלה גבוהה והבהיר כי תוכנית שלא תעמוד בתנאים תיסגר. ההחלטה שהתקבלה, נסמכה על המלצת ועדת משנה של המועצה והיועצת המשפטית של המועצה, ועברה ברוב גדול. לעניין טענת ביתן, שהוא - ביתן - ישוחח עם השר ויסדיר את מצב המסלול לשר זכור כי הובאה לתשומת ליבו טענה דומה על אמירת דברים בסגנון זה, שבעקבותיה קיים השר שיחה קשה עם יו"ר דירקטוריון כרמל. לביקור השר בגרמניה אין כל קשר למכללה "כרמל". בין השר למר אבי ביתן אין קשרים".

 

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר: "המועצה להשכלה גבוהה מקפידה כי המוסדות המוכרים על ידה יהיו עצמאיים. בעקבות תלונות שהגיעו ב - 2010 על מעורבות אבי ביתן בניהול "כרמל" חייבה המועצה כל דירקטור במוסד לחתום על הצהרה שאין לו קשר 'משפחתי, עסקי או חברתי' עם מר ביתן. לאחרונה התקבלו תלונות חדשות בנושא ובעקבותיהם הוחלט לפתוח בבדיקה מקיפה של שני המוסדות בסיוע מומחה חיצוני. לגבי הטענה כי השופט בדימוס לוין לא זומן יותר לועדות של המועצה, לאחר התפטרותו, טענה זו אינה נכונה. השופט לוין הודיע כי אינו מעוניין להיות חבר בועדות של המועצה להשכלה גבוהה".

 

ח"כ בועז טופורובסקי מסר בתגובה כי לא הועסק על ידי מר ביתן, אלא על ידי המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. העסקתו הייתה כמנהל פרוייקטים ובכל מקרה, ח"כ טופורובסקי לא עזר לביתן רגולטורית בכל צורה שהיא.

 

עורכי דינו של ח"כ שמולי מסרו שמר שמולי הוא איש ציבור נקי כפיים, המקפיד קלה כבחמורה וכך נהג גם בטרם היבחרו לכנסת.

 

אבי ביתן מסר: "המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה תרם רהיטים לפרוייקט החברתי בלוד, של התאחדות הסטודנטים, תרומה המהווה חלק קטן מכלל התרומות למען הציבור. צביעת התרומה הזאת באור שלילי היא עיוות פני המציאות".